Citlivý romantik u mnohých žien nemá šancu.

Rojko či samec? Prehnané romantické gestá niektoré ženy odpudzujú

Hovorí sa, že k dobrým chlapcom sa dievčatá chodia vyplakať a k zlým vyspať. Odvážne tvrdenie síce nemožno považovať za všeobecné pravidlo, ale do určitej miery vystihuje ženské potreby.

Namiesto vášnivého milovania vychádzka do parku a plaché pohľady do očí. Čakáte silné objatie a on vám do rúk vtisne plyšového medveďa s nápisom Milujem ťa!

Priveľa romantiky, sentimentálnych vyznaní a nesmelých dotykov sa u žien nestretáva s takým nadšením, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Raz darmo - inštinkty vedú nežnejšie pohlavie k silným mužom, ktorí vedia, čo chcú, a prebudia v ženách živočíšne túžby. Ak sú navyše láskaví a empatickí, majú vyhraté.

Muž činu

Ženy odnepamäti priťahovali muži, ktorí vzbudzovali rešpekt, silu a dokázali sa pohrať s ich emóciami. Praveká žena v mužovi hľadá ochrancu, oporu a zároveň dobrý genetický materiál. Tá moderná chce byť zvádzaná, cítiť túžbu a vzrušenie. Aj preto šance na úspech u predvídateľného, ostýchavého muža, ktorý nevie udržať pozornosť vyvolenej, prudko klesajú.

Nemecký filozof Arthur Schopenhauer hovorí, že ženy môžu milovať muža ohyzdného, ale nie nemužného. Mysliteľ, ktorý nemal o ženách vysokú mienku, dokonca tvrdil, že u nežnejšieho pohlavia má často väčší úspech „nepekný, hlúpy a surový muž“ než „vzdelaný, duchaplný a roztomilý“.

Znamená to, že nežné pohlavie ocení iba mužskú silu, sebavedomie a určitú dominanciu, ba dokonca nebezpečné zahrávanie s ich citmi? Alebo predsa len očakáva od mužov spriadanie romantických snov, citlivosť a nežnosť?

Jednoznačná odpoveď neexistuje. Odborník na duševné zdravie Artúr Ivančík však odporúča raz jedno, raz druhé. „Tieto ambivalentné postoje slabšieho pohlavia okrem momentálneho duševného rozpoloženia ženy ovplyvňuje aj ich hormonálny cyklus. Napríklad v istej fáze ovulácie, ako opakovane potvrdili lekárske výskumy, priťahujú a oslovujú ženy práve dominantné typy alfa mužov a počas ďalšieho priebehu ženského hormonálneho cyklu to môže byť úplne naopak.“

Jedným dychom však dodáva: „Raz darmo, je to tak od prírody dané, že ženy majú rady mužov činu.“ Muž koná sebavedome už vtedy, keď presne vie, čo chce a kedy to chce.

„Tón hlasu, uhýbanie pohľadom alebo, naopak, hlboký pohľad do očí veľa prezradia. Žena oceňuje mužskú silu, keď sa cíti aj ona silná, oceňuje mužské sebavedomie, keď muž neberie odmietnutie ako urážku, a oceňuje mužskú dominanciu, keď sa cíti nerozhodná,“ spresňuje odborník.

Všetci chcú vášeň

Mnohé dievčatá sú dostatočne sebavedomé a azda aj príliš praktické na to, aby uprednostnili nešikovného rojka pred dobre urasteným a suverénnym alfa samcom.

„Nepotrebujem romantika. Príliš nežné a precitlivené gestá na mužoch mi pripadajú ženské. Niekoho možno dojme, keď muž vyroní slzu, napríklad pri nejakom romantickom film, ale mňa takéto veci nedostanú.

Fyzicky aj duševne ma priťahujú muži, ktorí vzbudzujú rešpekt, z ktorých sála odvaha, pri ktorých sa cítim bezpečne. Žena by mala byť tá nežnejšia a citlivejšia. Samozrejme, aj ja si rada s partnerom raz za čas vyjdem na večeru do reštaurácie, ale nepotrebujem pri tom svetlo sviečok,“ priznáva dvadsaťpäťročná Martina.

Samozrejme, každá žena je iná a mnohé dostanú do kolien práve nežné prejavy náklonnosti. Niektorí muži však predpokladajú u žien znížený záujem o milostné dobrodružstvo a nechcú si pripustiť, že aj dámy sú vášnivé bytosti, ktoré potrebujú naplniť svoje potreby.

„V prvom rade by si mali ujasniť svoj vzťah k danej žene. Možno ju vnímajú ako ťažko dosiahnuteľný sexuálny objekt. Určitú rolu v tom nekonečnom a paralyzujúcom vysedávaní na lavičke v parku zohráva aj strach z odmietnutia, ostýchavosť alebo nižšia sebaistota muža,“ hovorí Artúr Ivančík.

V tomto prípade vraj treba radiť žene, a nie mužovi. „Nebojte sa viac prejaviť a zobrať scenár tak trochu do svojich rúk. Muži, ktorým nechýbajú vášnivé intímnosti, v podstate neexistujú,“ radí odborník.

Vo svojej praxi sa síce stretol s asexuálmi, ktorí neprejavujú sexuálnu náklonnosť k žiadnemu pohlaviu, no ide o zriedkavý jav. „V súčasnosti v odborných kruhoch prebieha diskusia o tom, či ide o sexuálnu dysfunkciu, alebo o ďalší druh sexuálnej orientácie.

Niektorí sexuológovia tvrdia, že ide skôr o hypoaktívnu sexuálnu poruchu ako frigidita, sexuálna averzia a sexuálna apatia a nedá sa zaradiť k sexuálnym orientáciám,“ načrtáva vyhrotené prípady.

Aj dobrí majú šancu

Hovorí sa, že k dobrým chlapcom sa dievčatá chodia vyplakať a k zlým vyspať. Odvážne tvrdenie síce nemožno považovať za všeobecné pravidlo, ale do určitej miery vystihuje ženské potreby - mať pri sebe vášnivého milenca i dobrého priateľa, u ktorého nájdu pochopenie.

„Je to veľmi podobné ako s tvrdením: Dobré dievčatá si píšu denník, zlé na to nemajú čas… Je to škoda. V prvom prípade preto, lebo ženy veľmi často správne vycítia, že zdôverovať sa so svojím srdcabôľom môžu len mužovi, o ktorom sú presvedčené, že nezneužije situáciu, keď sa cítia na dne.

Na druhej strane si ‚dobrí chlapci‘ musia uvedomiť, že žena sa ide ,vyplakať‘ k človeku, o ktorom je presvedčená, že od neho dostane útechu a ubezpečenie, že je šikovná, múdra, najúžasnejšia. Ak sympatia a náklonnosť sú obojstranné, stačí vycítiť správnu chvíľu a možno už tie ženy nebudú chcieť spávať s tými zlými chlapcami,“ pripomína psychiater Artúr Ivančík.

„Takže bez obáv. C’est la vie - aj dobrým chlapcom nakoniec vždy ide o ten istý cieľ,“ dodáva s úsmevom.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní