Opičí kráľ: Postava z klasického diela čínskej literatúry Putovanie na západ je v najľudnatejšej krajine sveta mimoriadne populárna. V roku opice to bude platiť dvojnásobne.

Rok ohnivej opice bude plný zmien. Vieme, ktorých politikov poteší

Astrologička Harňáková tvrdí, že v roku 2016 sa objavia trúfalé aj zúfalé činy.

S Novým rokom prichádzajú očakávania, nádeje, predsavzatia i obavy. Aj keď máme svoj život vo vlastných rukách, podľa astrológov vplývajú na dejiny ľudstva i našu osobnú históriu aj nebeské telesá.

„Rok 2015 sme prežili v znamení drevenej kozy. Udalosti doma a vo svete korešpondovali s jej miernou povahou,“ hovorí Nina Harňáková, ktorá sa už viac ako desaťročie venuje feng šuej a čínskej astrológii. Bude rok ohnivej opice, ktorý sa začína ôsmeho februára, dramatickejší než jeho predchodca?

Rekapitulácia

Takmer pred päťtisíc rokmi vznikol v Číne kalendár, ktorým si ľudia pomáhajú dodnes. Znamenie človeka určuje rok narodenia - ku každému roku je priradené jedno zviera podľa čínskeho zverokruhu, ktorý sa začína potkanom, pokračuje byvolom, tigrom, zajacom, drakom, hadom, koňom, kozou, opicou, kohútom, psom a končí sa prasaťom.

Odchádzajúci rok napriek mierumilovnej koze príliš pokojný nebol. „Mnohé krízy však ľudia riešili ústretovejšie. Príkladom je náhla invázia utečencov do Európy,“ pripomína Nina Harňáková.

Podľa odborníčky na čínsku astrológiu, ak by takáto situácia vypukla v roku 2016, teda v roku ohňa, určite by neostalo len pri vypätých emóciách. Aj vďaka dobrej konštelácii hviezd ľudia spomínanú migráciu poväčšine prijali s pochopením, účasťou a ochotou pomáhať.

„Nie je náhoda, že celé rodiny sa rozhodli emigrovať práve v roku rodinne založenej kozy. Na druhej strane však rok 2015 priniesol najväčšiu stratu - stratu života blízkych pri bombových útokoch v Paríži.

Naštrbil sa váš partnerský život? Zrejme padlo viac sĺz než v inom roku. „Ak sa v rodinách či partnerských vzťahoch vyskytli v roku 2015 problémy, ľudia ich prežívali oveľa citlivejšie a rany na duši boli bolestivejšie,“ dodáva.

S chuťou zariskujete

Rok, ktorý máme pred sebou, je odlišný. „Jeho polarita je jangová a charakter ohnivý. Z toho vyplýva, že v popredí budú aspekty ako akčnosť, emotívnosť, výbušnosť, ba aj pocity zlosti a hnevu,“ upresňuje astrologička.

V mnohých všeobecných predpovediach sa dočítame, že roky ohnivej opice sú mimoriadne úspešné a plné zmien. „Súhlasím len s tým, že nás čakajú zmeny,“ zdôrazňuje Nina Harňáková.

Spojenie ohňa a aktívneho znamenia opice jednoducho poukazuje na vzrušujúci rok. Opakuje sa podobne ako všetky znamenia čínskeho zvieratníka s určitým elementom a polaritou raz za šesťdesiat rokov.

Báli ste sa riskovať, príliš ste váhali či uprednostnili pohodu a pokoj? Od februára môže byť všetko inak... „V rokoch ohnivej opice je možné takmer všetko: objavia sa trúfalé aj zúfalé činy, ľudia majú chuť a odvahu podnikať, ale aj improvizovať či špekulovať.

V tomto roku je dôležité nestratiť chladnú hlavu a nepadnúť ‚na nos‘ pre zlé či nerozmyslené investície alebo nenaletieť podvodníkom,“ varuje poradkyňa.

Hlavne nezhorieť

Nina Harňáková spomína roky ohnivej opice, ktoré sa zapísali do histórie. „Oheň, to sú predovšetkým city a emócie. Ak sa ich spojí priveľa, nastáva výbuch. Búrlivé boli udalosti v roku 1776, keď sa zrodila Amerika. Rovnako búrlivý bol rok 1956, keď si svoju nezávislosť vybojovalo Maroko, Tunisko, Sudán...

V našich dejinách je tento rok spojený s významným antikomunistickým odporom, ktorý sa začal v Poľsku, vyvrcholil v Maďarsku a potlačený bol vojenskou silou,“ vymenúva.

Zdá sa, že aj teraz bude v spoločnosti pomerne horúco. „Vynachádzavosť a dôvtip - aj to sú typické vlastnosti opice a tie nám láskavo na chvíľu prepožičia. Využiť ich znamená byť o krok vpred.

Opica je bystrá a pohotová, čo určite pomôže našim politikom v parlamentných voľbách. Využijú iste aj jej menej slávne vlastnosti - sklon k hazardu, umenie blufovať a radovať sa z hry. Politika, financie i obchod - to všetko je vysoká hra, ktorá mnohým dáva príležitosť zúčastniť sa,“ pripomína.

Aj keď opica je svedomitá a pritom originálna, obratná, prispôsobivá, súťaživá a dokáže riešiť aj zložité problémy, oheň týmto vlastnostiam neprospieva.

„Budeme mať sklon brať si na svoje plecia viac, než zvládneme, málo rešpektu pred inými sa nám vráti ako bumerang. A do každej akcie je v rokoch ohňa lepšie ísť s rozumom než hnaní pocitmi,“ dodáva poradkyňa.

Blahodarná voda

Každá opica je originál a príťažlivá osobnosť. Človek narodený v tomto znamení má rád deti a zvieratá - a sám sa často správa detinsky. Opice sú dobrí susedia, priatelia na celý život a vzorní pracovníci. Majú všestranné nadanie a môžu sa uplatniť prakticky v čomkoľvek.

„Hoci im nechýba smelosť, na prvý pohľad pôsobia placho a neodolateľne. Podobne ako dieťa, dokáže byť opica hravá a odhodiť všetky zábrany. Vždy nájde spôsob, ako upútať,“ opisuje charakter ľudí narodených v čínskom znamení, ktoré ovládne nasledujúci rok.

Dôležité je nielen zviera, ktoré človeku v čínskom kalendári vládne, ale aj element. V strehu by mali byť práve tí „ohniví“, lebo ak sa podľa astrologičky stretne ročný oheň s osobným, emócie človeka sa môžu stať neovládateľnými.

„Najlepšie si s elementom ohňa roku 2016 poradia ľudia s elementom vody, lebo sa nenechajú vyviesť z miery,“ pripomína. Neľahký rok čaká ľudí v znamení tigra, lebo je opozitným znamením opice.

Na pozore by sa mali mať aj psy a kone, čakajú ich problémy, ktoré môžu zmierniť rady blízkeho človeka s vodným elementom. Draci, kamaráti opice, sa budú tešiť z úspechu a uznania. Ohnivý element roka praje aj súťaživosti a obchodnému talentu potkanov.

Priaznivý pre Fica, vyčerpávajúci pre Kisku

Nina Harňáková sa pozrela na dátumy narodenia niektorých známych osobností. Čo z nich vyčítala? V roku ohnivej opice sa narodila Iveta Radičová. „Spojenie dvoch ‚ohňov‘ vytvára predpoklady na hektický rok.“

Pre ľudí s elementom roka kov, ako je moderátorka Adela Banášová, môže byť nasledujúci rok značne vyčerpávajúci. Naopak, podľa odborníčky Monika Flašíková- Beňová ako zemná racionálna opica môže v roku 2016 prosperovať.

„Premiér Robert Fico, narodený v roku dreveného draka, je jeho typický predstaviteľ. Obratný, okázalý, ale aj náladový, silný a mocichtivý. Čaká ho náročný, ale dobrý rok,“ tvrdí.

V priamom opozite so znamením opice sú tigre, preto musia postupovať nanajvýš opatrne. Zuzana Fialová aj predseda SNS Andrej Danko sa narodili v roku dreveného tigra.

A ako zvládne dvanásť mesiacov prezident Andrej Kiska? „Uvážlivý a trpezlivý vodný zajac si s ohnivým elementom roku 2016 poradí, no bude ho to stáť veľa síl,“ pripomína


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].