Vibračný motýlik na klitoris s popruhmi: Ustupuje do úzadia.

Rozkošné hračky. Prvé vibrátory poháňala para

Nielen potešenie je dôležité - myslite aj na zdravie a hygienu

Sú východiskom z núdze v prípade, že ste dlhodobo sami, spestria posteľné hry dvojici, ktorá rada experimentuje. Erotické pomôcky sa aj u Slovákov tešia veľkej obľube. „Zákazníci si viac doprajú, radi sa inšpirujú trendmi a neraz v sexshope nájdu aj pomoc v oblasti zdravia,“ hovorí Patrícia Jakubovie, oblastná manažérka najväčšej siete s erotickými pomôckami na Slovensku. A ktoré hračky pre dospelých už nie sú v kurze a aké, naopak, letia?

Iná doba, iná kvalita

Rozhodne najznámejším a najobľúbenejším je vibrátor. „Neviem si predstaviť, že by som ho párkrát do mesiaca nevytiahla z nočného stolíka a nepohrala sa,“ priznáva Dominika. „Je jedno, či som v tom období mala, alebo nemala sexuálneho partnera. Aj vďaka tejto hračke som lepšie spoznala svoje telo,“ dodáva. História jeho vzniku je pomerne známa - aj keď predmety v tvare mužského údu používali už naši prapredkovia, vývoj vibrátora sa začal od roku 1869.

Ten prvý bol poháňaný parou a bol vraj veľký, pravdaže aj s príslušenstvom, ako stôl. Čo bol zrejme dôvod, prečo sa vynálezcovia rýchlo obzerali po inom „pohone“ a prišli s elektromechanickým vibrátorom. Prvotnou úlohou týchto priekopníkov mechanickej rozkoše, paradoxne, nebolo sexuálne potešenie, ale snaha zbaviť ženy hystérie. Až v šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa zmenili na erotickú pomôcku a jej obľuba, a teda aj vývoj prudko napredovali. Latex postupne nahradil lekársky silikón, vznikali nové tvary. „Robertko“, ako sa mu začalo familiárne hovoriť, už nemusel kopírovať tvar mužského prirodzenia, hlavne aby majiteľke ulahodil. „Zákazníčky a ich partneri najčastejšie siahajú po silikónových vibrátoroch. Sklenené, ktoré pôsobia pekne na pohľad, sa predávajú menej,“ hovorí predavačka v bratislavskom sexshope. Veľké latexové vibrátory, ktoré farbou aj tvarom pripomínajú mužský úd, už vraj definitívne vyšli z módy.

Potešenie pre oboch

„Veľmi dobrým znamením je to, že nás navštevuje čoraz viac párov alebo zákazníkov, ktorí hľadajú spoločné potešenie,“ hovorí oblastná manažérka siete sexshopov. „Dnes už je na trhu dostatok pomôcok, ktoré umožňujú prežívať rozkoš a potešenie spoločne a tým si skvalitniť alebo ozvláštniť erotický život,“ dodáva. Jednou z obľúbených noviniek je párový vibrátor, špeciálne navrhnutý pre dvojicu. „Užší koniec sa zasunie do vagíny, v ktorej dráždi bod G. Partneri môžu mať s ním styk, takže dráždi aj penis. Druhá časť stimuluje klitoris,“ vysvetľuje poradkyňa v sexshope. Stačí si len vybrať! Ak majú obaja chuť na poriadne vibrácie, niektoré hračky ponúkajú viacero vibračných módov a rôznu intenzitu.

Niektoré sú dokonca na diaľkové ovládanie cez mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej sa môžete s partnerom aj na diaľku deliť o erotické chvíle.

Nenápadnejší a diskrétnejší

Ďalšou z obľúbených, ba dokonca revolučných noviniek na erotickom trhu je womanizer. „Podtlakom stimuluje klitoris a mnohé ženy pri ňom zažijú orgazmus do jednej minúty,“ pripomína poradkyňa zo sexshopu. Je malý, nenápadný a dokáže divy! Nahrádza rôzne vibračné motýliky na klitoris s popruhmi. Pomocou tlakových vĺn a impulzov bez dotyku stimuluje ženský klitoris a môže vyvolať až niekoľko orgazmov za sebou. Je vyrobený z lekárskeho silikónu a majiteľka si môže vybrať tiež intenzitu z niekoľkých programov.

Chráňte sa!

„Zdravie a erotika idú ruka v ruke. Vzrastá osveta, napríklad v súvislosti so ženami a používaním Venušiných guľôčok pri problémoch s panvovým svalstvom, ktoré vznikajú vekom, pôrodmi, starnutím organizmu,“ upozorňuje Patrícia Jakubovie. U mužov sa z hľadiska potencie zvýšil záujem o vákuové pumpy. „Čoraz viac pánov k nám chodí informačne pripravených a nechcú svoj problém riešiť už len jednorazovo napríklad užitím tabletiek na potenciu,“ dodáva. No nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek hračku pre dospelých, pre hry osamote, alebo s partnerom, nemali by ste zabúdať na hygienu. Každú erotickú pomôcku by ste mali čistiť špeciálnymi prípravkami. „Všetky materiály okrem skla obsahujú póry. Môžu sa tam usadiť mikróby a spôsobiť zápaly. Preto odporúčame dezinfikovať erotické pomôcky a pri všetkých používať lubrikant na silikónovej alebo vodnej báze,“ vysvetlili nám v bratislavskom sexshope.


VIDEO Plus 7 Dní