S advokátom podozrivým zo sprenevery zaobchádzajú ako v bavlnke

Jasať nad tým, že prípad ukradnutých peňazí sa konečne uberá správnym smerom, je predčasné. Advokát Miroslav Medveď ani po vznesení obvinenia nevypovedal, aj momentálne je vraj práceneschopný.

Správca konkurzov advokát Miroslav Medveď používal zverené peniaze viacerých firiem ako vlastné. Podchvíľou chodil do banky a tu si vybral dvestotisíc slovenských korún, tu zase tristotisíc. Keď bolo treba firemné peniaze vyplatiť veriteľom, nebolo z čoho.

Prípadom sa začala zaoberať polícia pred viac ako rokom, ale zamrzla v jedinom bode. Advokáta Medveďa nevie dostať pred vyšetrovateľa. A pritom Medveď neušiel niekam do Belize či Srbska. Sedí doma v Čiernom Balogu, v novom rodinnom dome zariadenom zrejme aj z nakradnutých peňazí.

Polícii vstup zakázaný

Na vyriešenie prípadu chýbajúcich peňazí na účtoch firiem IPS Slovakia a Vomex, obidvoch v konkurze, netreba siahodlhé dokazovanie ani špeciálnu stratégiu. Polícia má k dispozícii výpisy z banky, podľa ktorých si peniaze chodil takmer pravidelne, zhruba raz za mesiac, vyberať konkurzný správca Medveď.

Keďže súdu dohliadajúcemu na konkurzy žiadnym vierohodným spôsobom nepreukázal, že tieto financie použil v súvislosti s vedením konkurzných konaní, a v spisoch nie je ani zmienka o tom, že by Medveď mal oprávnenie vyberať tieto peniaze a nakladať s nimi, existuje dôvodné podozrenie, že sa práve on dopustil zločinu sprenevery.

Len v súvislosti s firmou IPS Slovakia presunul do vlastného vrecka vyše osemdesiattisíc eur. Zodpovednosti sa Medveď bráni jednoducho - ani jeden jediný raz neprišiel na políciu vypovedať. Neustále sa ospravedlňuje, že je ťažko chorý.

Vyšetrovateľ si nenechal dlho brnkať po nose a Medveďov zdravotný stav dal preveriť prostredníctvom znaleckého dokazovania. Posudok bol hotový ešte v júli minulého roka.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici nám odmietla poskytnúť informáciu o jeho záveroch, ale inou cestou sa nám podarilo zistiť, že Medveďov zdravotný stav nebol vážny natoľko, aby nemohol na polícii vypovedať.

Práve na základe týchto záverov znalcov vyšetrovateľ rozhodol, že Medveďa dá na výsluch predviesť policajnou hliadkou. Policajti na Medveďa striehli niekoľko dní. Tušili, že zo svojho domu nevytiahol ani päty, ale pri bráne zvonili márne. Nikto im neotváral.

A keďže oprávnenie na násilné vniknutie do súkromných priestorov nemali, neostalo im iné, len akciu vyhlásiť za neúspešnú. Medveď mohol od radosti tancovať a skandovať pri tom - môj dom, môj hrad! Trestné stíhanie začaté iba „vo veci“, teda bez toho, aby bola konkrétna osoba obvinená z porušenia zákona, bolo oficiálne prerušené.

Čítajte viac:

Prokurátor uchránil advokáta pred súdnym konaním, opieral sa aj o falošný argument

S podozrivým ako v bavlnke

Zdá sa, že jediný, koho tento benevolentný postup hneval, bola sudkyňa konajúca v prípade konkurzov firiem IPS Slovakia a Vomex. Keďže na účtoch firiem stále chýbajú peniaze a orgány činné v trestnom konaní nad prípadom driemu, nemôže ani ona ukončiť konkurzné konanie. Písomne preto súrila prokuratúru, aby už niečo začala robiť.

Podľa vyjadrenia hovorkyne Krajského súdu v Banskej Bystrici Niny Spurnej sudkyni z prokuratúry oznámili, že doposiaľ zaistené dôkazy neodôvodňujú vedenie trestného stíhania proti určitej osobe a zatknutie podozrivého alebo jeho väzobné stíhanie „neprichádza do úvahy“. Aj naša redakcia oslovila Krajskú prokuratúru v Banskej Bystrici.

Pýtali sme sa, prečo bolo v uvedených prípadoch trestné stíhanie prerušené a čo kompetentní spravili pre to, aby bol správca konkurzov Medveď konečne vypočutý. Hovorca prokuratúry Ivan Vozár odpovedal: „Krajská prokuratúra si vyžiada na veci sa vzťahujúce spisové materiály, po preskúmaní ktorých rozhodne o dôvodnosti prerušenia trestných stíhaní.“

Zhruba týždeň nato už policajná hovorkyňa Mária Faltániová informovala, že v uvedených prípadoch vyšetrovanie pokračuje a pohlo sa dopredu pomerne významým spôsobom. „Vyšetrovateľ obvinil zo sprenevery päťdesiatšesťročného muža z Čierneho Balogu.“

Nadmieru dôverčivý prokurátor

Jasať nad tým, že prípad ukradnutých peňazí sa konečne uberá správnym smerom, je predčasné. Medveď ani po vznesení obvinenia nevypovedal, aj momentálne je vraj práceneschopný. A o tom, že na prokuratúre majú k tomuto advokátovi istú náklonnosť, svedčí trestné konanie z roku 2012. Už vtedy bol Medveď obvinený a tiež v súvislosti s konkurzom IPS Slovakia.

Brezniansky prokurátor vtedy konštatoval, že boli naplnené všetky formálne aj obligatórne znaky skutkovej podstaty prečinu marenia konkurzného konania, ale trestné stíhanie voči Miroslavovi Medveďovi zastavil. Pre poľahčujúce okolnosti.

Advokát dobrovoľne priznal, že nerobil to, čo mu zákon káže, neinformoval súd o stave konkurzného konania a novej správkyni neodovzdal potrebné dokumenty. Ale zákon vraj neporušil úmyselne. Mal zdravotné problémy, trpel poruchami spánku a dával si vyberať znamienka. Tiež mu dvakrát vytopilo dom, v ktorom mal všetky potrebné dokumenty.

A č o je hlavné, svojím činom nespôsobil žiadnu škodu. Takto pekne to advokát Medveď prokurátorovi porozprával. Prokurátor mu uveril a rozhodol, že Medveď pred súd nepôjde. Dnes už vieme, že škoda uvádzaná Medveďom ako žiadna, sa v skutočnosti pohybuje v desaťtisícoch eur.

Vianočné tipy na darček