S bicyklom do MHD? Takto sa vyhnete pokute!

So stále priaznivejším počasím rapídne stúpa počet cyklistov na cestách. Nie len v mestách, ale aj na okolitých cyklotrasách. Ako však so svojimi dvojkolesovými tátošmi cestovať v MHD?

Upravené a dobre označené cyklotrasy nájdete napríklad na konci bratislavskej mestskej časti Rača. Na jej konci, za obytnými domami, sa rozvetvujú rôzne cyklistické trasy pokračujúce až do prekrásnej prírody Karpát. „Chodíme tu bicyklovať s celou rodinou, keď som bol ešte slobodný, takmer každý deň som vybehol na bicykli hore po cyklotrasách, je to zaberák, ale leto si bez toho už ani neviem predstaviť,“ rozhovoril sa náš čitateľ Peter (29).

Pravidlá a povinnosti

Keďže býva v Ružinove, niekoľkokrát musel ísť mestskou hromadnou dopravou. „Zozačiatku to bolo zmätočné, neboli sme si istí, ako prepravovať bicykle,“ hovorí. Cestujúci, ktorí sa chcú v električkách, alebo trolejbusoch, prepraviť z miesta na miesto spolu s bicyklami, by mali vedieť niekoľko základných vecí.

Ako s bicyklom do prepravného prostriedku MHD?
Ako s bicyklom do prepravného prostriedku MHD?
archív

Napríklad to, že preprava bicyklov v nových autobusoch a električkách nie je vôbec možná. V prepravnom poriadku Dopravného podniku Bratislava existuje vyhláška, ktorá to zakazuje. Zároveň je potrebné dodržiavať presne vyhradené časy, kedy sa do MHD s bicyklami môže vstupovať. „Preprava bicyklov na všetkých linkách MHD je možná len v autobusoch v pracovných dňoch mimo špičiek od 9:00 do 13:00 a od 18:00 do 6:00, počas voľných dní celodenne,“ píše sa v poriadku.

Za bicykel sa platí

Na internete sa často vedú polemiky, v akom prípade a za koľko kupovať lístok, ak má cestujúci pri sebe batožinu. Podobný postup platí aj pri bicykloch – cyklista je povinný zaplatiť si 15 – minútový zľavnený lístok, ktorý stojí 35 centov. V tomto prípade však lístok platí až tri hodiny. Pozor na čistotu a počty! Jeden cyklista totiž môže prepravovať len jeden bicykel, ktorý vodič po zvážení môže a nemusí povoliť vziať do dopravného prostriedku. Dôležité je totiž, aby nebol špinavý. Po zablatenej cyklotúre sa teda budete musieť dostať domov inak. Pri nedodržiavaní predpisov sa platí pokuta 5 eur.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček