SLOVÁCI POZOR Krajinu trápia povodne: Čo robiť, aby ste zabránili škodám?

Meteorológovia v uplynulých týždňoch často vydávajú výstrahy pred búrkami a silnými dažďami. Tie, najmä na východe Slovenska, spôsobili nemalé finančné škody. Prečítajte si zopár zaručených spôsobov, ako ich minimalizovať.

Hydrometeorologický ústav vydáva výstrahu pred povodňami, či inými meteoživlami, aj deň pred vypuknutím.

Kedy poistiť dom?

Ak sa blížia záplavy, či prietrž mračien, ktorá má potenciál poškodiť majetok, majiteľom nehnuteľností, ktoré nie sú v týchto prípadoch poistené, sa natíska otázka, či si narýchlo môžu uzavrieť vyhovujúcu poistku, ktorá by prípadné škody pokryla. Odborníci z poisťovne Union odpovedajú, že ak klient zmluvu podpíše v daný deň, zmluva nadobúda účinnosť deň po podpísaní.

Riziko povodeň a záplava však nie je možné poistiť v prípade, ak je v oblasti vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity, alebo 2. stupeň povodňovej aktivity so stúpajúcou hladinou vodného toku.

Bývate v „rizikovej oblasti“?

Niektoré poisťovne zároveň nerozlišujú to, či na danom území, na ktorom si klient má záujem poistiť nehnuteľnosť, existuje vyššie riziko záplav či povodní. Ľudia často podceňujú hodnotu svojho majetku. Na svoj domov našetrili za niekoľko rokov, avšak katastrofická udalosť vezme všetko v sekunde. Rovnako, ak kupovali alebo stavali nehnuteľnosť pred desaťročím, tak za tú istú sumu by v súčasnosti kúpili iba menší byt alebo dom.

Spravte si výskum

Je dôležité, aby si klient správne určil svoju poistnú sumu. Dobré je, aby ste si pred uzavretím poistky pozreli napríklad stránky realitných kancelárií a vedeli tak, koľko približne stoja podobné nehnuteľnosti v okolí. Napríklad zariadenie trojčlennej domácnosti v trojizbovom byte má hodnotu od 25.000 EUR. Poisťovne zároveň odporúčajú uzatvoriť poistku, ktorá sa týka všetkého zariadenia bytu. Od práčky, cez nábytok, až po oblečenie.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček