Sedem najočakávanejších filmov roku 2017. Pozrite sa, čo chcú fanúšikovia

Filmový rok 2017 bude poriadne tučný. Ak sa pozrieme na ponuku jednotlivých spoločností - pravdaže, hovoríme teraz o komerčnom filmovom priemysle -, zistíme, že stavili najmä na istotu.

Značnú časť totiž tvoria pokračovania sérií úspešných už v minulosti. Rýchlo a zbesilo príde už ôsmy raz, vrátia sa Transformers, Piráti z Karibiku, Milla Jovovichová ako bojovníčka Alice z Resident Evil sa pokúsi spasiť svet šiestykrát – a, súdiac podľa názvu Resident Evil: Final Chapter, naposledy -, jej kolegyňa Kate Beckinsalová bude šiesty raz zabíjať upírov v horore Underwold: Krvavé vojny, no a, samozrejme, Hviezdne vojny - Star Wars: Episode VIII.

Zoznam premiér tiež ukazuje, že trend „preklápania“ komiksov neustáva. Práve naopak. Potvrdzuje to nielen návrat Spidermana, ale aj veľmi očakávaná druhá časť Strážcov galaxie, ktorá by podľa filmových odborníkov mohla dokonca vyhodiť zo sedla premianta Hviezdne vojny. „Jednotka“ si získala silnú fanúšikovskú základňu vďaka ľahkosti a humoru, ktorý v serióznych Star Wars dosť chýba. Filmovú podobu dostanú aj Power Rangers, Wonder Woman či Justice League. A na ktorých sedem filmov sa fanúšikovia tešia najviac? Túto otázku položil svojim čitateľom aj internetový magazín MovieInsider.com. Pozrime sa, čo sa dozvedel.

Transformers: Posledný rytier

PREMIÉRA: 23. júna

Transformers: Posledný rytier
Transformers: Posledný rytier
ARCHÍV

Soznačným náskokom súboj o najočakávanejšiu novinku vyhrali Transformeri 5. Čo o nich vieme? Zo starého osadenstva ostal režisér Michael Bay - režíroval všetky časti série -, Mark Wahlberg v úlohe hlavného hrdinu automechanika Cada Yeagera a Josh Duhamel, ktorý sa zo šteku v jednotke, kde sa objavil v úvode ako poručík Lennox, vypracoval až na jednu z dôležitých postáv. O čom film bude? Citujme IMDb.com: „Optimus Prime objaví svoju domovskú planétu Cybertron, je však už mŕtva. Žiaľ, ako zistí, za zabíjanie miestnych nesie zodpovednosť práve on. Našťastie objaví spôsob, ako na Cybetron vrátiť život, potrebuje však na to istý artefakt, ktorý sa nenachádza nikde inde ako na Zemi.“

Zaujímavé je, že po Rýchlo a zbesilo 8 ide o druhý americký film, ktorý sa vďaka otepleniu americko- kubánskych vzťahov nakrúcal aj na Kube. Vo filme sa objaví skutočná Downing Street 10, sídlo britského premiéra, či bývalá rezidencia Winstona Churchila, Blenheimský palác. Ten je však „zamaskovaný“ ako nacistické sídlo, čo v Anglicku vyvolalo masívne protesty vojnových veteránov. Od prvej časti, ktorá prišla do kín pred desiatimi rokmi, sa rozpočet takmer zdvojnásobil, na vyše 260 miliónov dolárov. Vzhľadom na očakávané príjmy je to však kvapka v mori. Transformeri doteraz zarobili takmer 4 miliardy dolárov.

Piráti z Karibiku: Mŕtvy muž nerozpráva rozprávky

PREMIÉRA: 26. mája

Piráti z Karibiku: Mŕtvy muž nerozpráva rozprávky
Piráti z Karibiku: Mŕtvy muž nerozpráva rozprávky
ARCHÍV

Johnny Depp ako kapitán Jack Sparrow sa prvý raz objavil v kinách v júli 2003. Okamžite sa stal ikonou, no Piráti z Karibiku sú jediným filmom, v ktorom sa producentom vyplatí. Inak Depp dlho vedie rebríček najnerentabilnejších hercov. V piatom pokračovaní série nazvanom podľa známej vety v jednej z atrakcií v pirátskom zábavnom parku sa okrem neho zo starého osadenstva objaví Orlando Bloom ako Will Turner a Geoffrey Rush ako Barbossa. Malý štek dostal aj exbítlsák sir Paul McCartney.

Bloom a Depp musia tentoraz poraziť šialeného kapitána Salazara - zahral si ho Javier Bardem, na snímke -, ktorému sa podarilo uniknúť z Bermudského trojuholníka a teraz chce zničiť všetkých pirátov. Jedinou nádejou je získať Poseidonov trojzubec ovládajúci morské vlny. Toľko k deju. Čo sa týka kvality, aspoň podľa kritikov je čoraz slabšia. Na návštevnosť ani na rozpočet to však nemá veľký vplyv. Rastú - i keď rozpočet rýchlejšie. Veď posledný film stál producentov 378,5 milióna dolárov. Len pre zaujímavosť, za „jednotku“ zaplatili 140 miliónov dolárov. Do kasy im pirátska séria však priniesla už 3,7 miliardy.

Rýchlo a zbesilo 8

PREMIÉRA: 14. apríla

Rýchlo a zbesilo 8
Rýchlo a zbesilo 8
ARCHÍV

Začínali ako nízkorozpočtový film - za 38 miliónov dolárov - o divokých chlapcoch na rýchlych autách v roku 2001. Odvtedy pretieklo veľa vody a zo série Rýchlo a zbesilo sa napriek miernym obmenám názvu stal pojem. Teda aspoň medzi fanúšikmi žánra, hoci ani kritici sa na ňu nepozerali cez prsty. Nepochybne aj vďaka hlavnému hrdinovi Vinovi Dieselovi, ktorý postupom času začal filmy o „zbesilých“ aj produkovať. Ako Dominic Toretto sa vracia aj v tom najnovšom. S manželkou Letty (Michelle Rodriguezová) si užívajú medové týždne, Brian a Mia sa stiahli z hry. V podstate si všetci svetobežníci užívajú to, čo dovtedy nepoznali - obyčajný život. V

šetko sa zmení v okamihu, keď tajomná žena - Charlize Theronová, na snímke, inak prvá ženská „zlodcéra“ v sérii s príznančným menom Cipher - zláka Dominica do sveta zločinu, z ktorého niet úniku, a prinúti ho zradiť najbližších. Nakrúcalo sa na Kube, popri Dieselovi a Rodriguezovej sa fanúšikovia môžu opäť tešiť na Dwayne „The Rocka“ Johnsona a „kuriéra“ Jasona Stathama. Vo filme si zahrá aj syn Clinta Eastwooda Scott. Rozpočet na film sa zvýšil na 190 miliónov dolárov. Diesel prezradil, že by chcel vydržať do desiatky, no ktovie. Zlatá sliepka už vyniesla investorom 3,9 miliardy dolárov, tak prečo ju posielať do dôchodku?

Resident Evil: Posledná kapitola

PREMIÉRA: 27. januára

Resident Evil: Posledná kapitola
Resident Evil: Posledná kapitola
ARCHÍV

Resident Evil je jedným z mála spracovaní počítačových hier, ktorým sa podarilo uspieť aj vo filmovej podobe. Potvrdzuje to skutočnosť, že do kín prichádza už šieste pokračovanie ságy o zabíjačke upírov Alice - opäť v podaní Milly Jovovichovej. A treba uznať, že na to, že má už 41 rokov, je stále vo skvelej kondícii. Dej najnovšieho - a zrejme už posledného - filmu sa odohráva bezprostredne po udalostiach z predchádzajúcej časti Retribution. Alice je jediným človekom, ktorý prežil besnenie nemŕtvych. Svoj boj však nevzdáva. Vracia sa do Raccoon City, kde sa nočná mora začala. Upíri združení v Umbrella Corporation tu zbierajú sily na posledný úder proti nej. Film, ktorý producentom vyniesol už miliardu dolárov, sa stále nakrúca za „drobné“. Napriek množstvu trikov sa rozpočet stále pohybuje na úrovni 65 miliónov dolárov.

Hviezdne vojny: Epizóda VIII

PREMIÉRA: 15. decembra

Hviezdne vojny: Epizóda VIII
Hviezdne vojny: Epizóda VIII
ARCHÍV

Ktovie, možno za to môže predjedlo v podobe variácie na starwarsovskú tému s názvom Rogue One, že fanúšikovia kultovej série čakajú na ďalšiu časť Hviezdnych vojen pomerne trpezlivo. Pritom jedna z najúspešnejších filmových ság, ktorá tento rok oslavuje štyridsiatku a zarobila už vyše 7 miliárd dolárov, sa nezadržateľne blíži ku koncu. Hoci v pláne je už aj Epizóda IX - na rok 2019. Osmička má byť vraj poriadne temná.

O deji sa veľa nehovorí, no vieme, že Rey (Daisy Ridleyová) bude spolu s Finnom, Poem a Lukom Skywalkerom pokračovať v strastiplnom putovaní. Film poznačili viaceré smutné okolnosti, ortodoxných fanúšikov asi najviac ranila správa o náhlej smrti Carrie Fischerovej, predstaviteľky princeznej Leie. Hviezda prvých častí, ktorá si spolu s Markom Hamillom (Luke Skywalker), na snímke, zahrala aj v osmičke, zomrela koncom roka 2016. Vlani v auguste skonal aj Kenny Baker, ktorý sa potil v tele malého robota R2-D2.

Justice League - Liga spravodlivých

PREMIÉRA: 17. novembra

Justice League - Liga spravodlivých
Justice League - Liga spravodlivých
ARCHÍV

Spomínali sme, že komiksy sú medzi filmármi v kurze. Liga spravodlivých z DC Comics je v tomto smere jednou z noviniek. Doteraz ste si ju mohli pozrieť iba na papieri, prípadne v animovanej verzii. Hrdinami, vlastne supehrdinami, sú známe postavy z komiksov DC Comics - Superman (Henry Cavill), Batman (Ben Affleck), Flash (Ezra Miller) či Aquaman (Jason Momoa) alebo Wonder Woman (Gal Gadotová), ktorí sa spojili v snahe zachrániť svet pred smrteľným nebezpečenstvom. Hlavným zlosynom bude Steppenwolf, ktorý sa predstavil v Batmanovi V. Tentoraz si ho zahrá Ciarán Hinds, čo môže prilákať fanúšikov Hier o tróny. Hindsa poznajú ako Manca Raydera. Zaujímavé je, že v úlohách hrdinov sa opäť objavili herci, ktorí ich už stvárnili v samostatných „profilových“ filmoch.

Strážcovia galaxie vol. 2

PREMIÉRA: 5. mája

Strážcovia galaxie vol. 2
Strážcovia galaxie vol. 2
ARCHÍV

Nanávrat čudesnej partie - zelenej bojovníčky Gamory, geneticky zmutovaného medvedíka, jeho ochrancu Človeka-stromu (nahovoril ho Vin Diesel) a nežného svalovca Batistitu -, ktorej šéfom je pozemšťan s mimozemskými koreňmi Peter Quill (sympaťák Chris Pratt), sa osobne teším tento rok najviac. Nesmierne zábavné sci-fi nakrútené na motívy rovnomenného komiksu z vydavateľstva Marvel prijali s prekvapeným nadšením diváci i kritici a taký úspech bol trochu nečakaný aj pre samotných tvorcov. Quill, ktorý v jednotke objavil svoje nadpozemské schopnosti aj nový zmysel života v podobe mimozemšťanky Gamory (Zoe Saldana), bude opäť s priateľmi bojovať za záchranu ľudstva i „mimozemstva“. No a popritom bude pátrať po svojom pôvode, o ktorom sa už na internete šíri niekoľko zaujímavých teórií.