Andrea Pisarčíková (vpravo) vymyslela zaujímavý zlepšovák módneho doplnku. Na snímke s Lenkou Dzurendovou, marketingovou strategičkou.

Sen žien plní Slečna Božská: Blondínka vymyslela vyhrievanú kabelku

Ak sa žena hrabe v kabelke, nemusí niečo hľadať. Možno si len zohrieva ruky v užitočnom vynáleze šikovnej právničky.

Keď bola malá, chcela byť vraj Andrea Pisarčíková najskôr učiteľkou ako jej rodičia, potom letuškou a zverolekárkou. Nakoniec to u nej vyhrala právnička.

No hoci jej to ide a stále ju to baví - pracuje ako vedúca právneho odboru v istej medzinárodnej firme -, preslávila ju celkom iná vec. Navyše z odboru, ktorý je od práva na míle vzdialený. Andrea Pisarčíková je totiž autorkou jednej zaujímavej technickej hračky - kabelky, ktorá dokáže nabiť mobil a zohriať ruky a zadok.

Slečna menom Pán Božský

Hovorí sa, že najlepšie nápady sú často zároveň aj diabolsky jednoduché. Napríklad Andreu Pisarčíkovú na jej projekt nakopli neustále studené ruky a mobil, ktorý sa vybil vždy v tej najdôležitejšej chvíli.

„Uvažovala som o riešení, ktoré by bolo možné nosiť stále so sebou. Kabáty a bundy často striedam, takže tie som zavrhla hneď. Kabelku mám však vždy so sebou a ľahko ju zladím k akémukoľvek outfitu,“ vysvetľuje počiatočný impulz.

Na to, aby myšlienku pretavila na skutočnosť, jej stačil necelý rok. Zrejme aj preto, že hoci sa venuje netechnickému zamestnaniu, nie je v tomto smere ľavá. Naopak.

„Od detstva to u nás doma nebol brat, ale ja, kto pomáhal otcovi pokladať dlážku alebo skladať nábytok. Na vysokej škole ma dokonca spolužiačky volali Pán Božský,“ smeje sa sympatická blondínka, ktorá očividne popiera všetky zaužívané klišé, ktoré sa viažu k farbe jej vlasov.

„Totiž, keď prvýkrát otvorili dvere do našej izby, práve som tesnila okná. Len čo sa odvtedy na internáte niečo pokazilo, bola som to ja, kto to musel opraviť,“ hovorí a so smiechom dodáva: „To, že prídem s multifunkčnou kabelkou, však nikto nečakal!“

Za vlastné

Prakticky pristúpila Andrea aj k superkabelke. Namiesto toho, aby oslovila elektroinžiniera, požičala si Základy elektroniky I a snažila sa prísť na to, aká batéria je na jej produkt najvhodnejšia.

„Potrebovala som pochopiť základné princípy, na ktorých elektronika funguje,“ vraví a poctivo dodáva: „Zložitejšie otázky som však, samozrejme, následne riešila s odborníkom.“

Jej právnické skúsenosti jej zasa pomohli úspešne prekľučkovať cez byrokratické vody. „Vďaka za to, lebo oveľa jednoduchšie sa orientujem vo všetkých legislatívnych požiadavkách spojených či už s fungovaním spoločnosti, alebo s uvedením nového produktu na trh. Zároveň už od začiatku riešim veci, ktoré by si ostatní podnikatelia nechali nakoniec,“ hovorí Andrea.

Otvorene priznáva, že neraz mala chuť na všetko sa vykašľať. „Ale keď som už nevládala, obyčajne mi pomohlo vyspať sa na to a ráno som mala na problém iný pohľad. Život ma naučil riešiť všetko s chladnou hlavou.“

Mimochodom, na svoj ambiciózny projekt nebola tak úplne sama. „Stoja za ňou dve ženy - ja a moja kamarátka Lenka Dzurendová, ktorá je našou marketingovou manažérkou a zastrešuje uvedenie produktu na trh.

Mužský pohľad na vec do projektu vnáša kolega Radim, ktorý má na starosti okrem iného kvalitu, testovanie koží a výstavy. Zároveň zabezpečuje, aby bola v tíme nepretržite dobrá nálada,“ hovorí Andrea a priznáva, že vyhrievacia a nabíjacia kabelka zhltla nielen značnú časť jej času, ale aj úspor.

Zlatí Číňania

Pri pátraní po dodávateľovi sa jej po počiatočných neúspechoch podarilo nájsť firmy, ktoré spĺňali všetky nevyhnutné parametre - rýchlosť, kvalitu, ochotu, slušný prístup, a, pravdaže, dobrú cenu. „Objavila som ich v Číne. Jednu cez portál Alibaba, ďalšie na výstavách v Kantone a v Hongkongu,“ približuje Andrea a radí, že druhá možnosť je lepšia.

Na výstavách totiž zväčša nekupujete mačku vo vreci. Sú tam väčšinou seriózni dodávatelia, ktorí majú niečo za sebou, a na vlastnej koži si môžete overiť ich komunikáciu s klientom. A ako sa pozerá na skutočnosť, že Čína je pre mnohých ľudí symbolom rýchlokvasenej nekvality?

„Pozrite sa, moja najobľúbenejšia hračka iPhone sa tiež vyrába v Číne a nevymenila by som ju za žiadny iný telefón,“ odpovedá. „Ale, samozrejme, uvedomujem si riziká čínskej výroby, a práve preto som si svojich dodávateľov vybrala až po osobnom stretnutí a zoznámení s ich produkciou.

Na druhej strane, na Číne mi vyhovuje ich rýchlosť v komunikácii - večer pošlem e-mail a ráno mám v schránke odpoveď - a kvantitatívne možnosti výroby. Tej lokálni výrobcovia zriedka môžu konkurovať.“

Nepodceňujte sa!

Multifunkčná kabelka sa dnes dá kúpiť na internete, no radi by ju dostali aj do kamenných obchodov. Predsa len, takú dôležitú súčasť imidžu chcú ženy vidieť na vlastné oči a ohmatať si ju. A čo bude ďalej? Andrea Pisarčíková vraví, že má v zálohe ďalšie nápady. Samozrejme, v tejto chvíli podliehajú „obchodnému tajomstvu“.

„Ak by som na začiatku vedela, aká kopa práce ma čaká, asi by som sa do tohto projektu nikdy nepustila, lebo by som pochybovala, či to vôbec zvládnem,“ dodáva Andrea na záver svojho zaujímavého podnikateľského príbehu.

„Aj keby kabelka nezožala úspech, nikdy nebudem ľutovať svoje rozhodnutie pustiť sa do toho. Žiadnu zo skúseností a schopností, ktoré som počas realizácie projektu nadobudla, mi totiž nikto nikdy nevezme.

No - a to odkazujem všetkým, ktorí majú v hlave nejaký dobrý nápad - netreba sa báť a pochybovať. Máte na to! Jediná bariéra, ktorá vás oddeľuje od úspechu, je vo vašom myslení, nie vo vašich schopnostiach.“

Ako to funguje?

Kabelky Ladybag obsahujú vyberateľnú 8-tisíc mAh batériu, do ktorej sa dá cez USB pripojiť mobil, tablet alebo aj oboje naraz, keďže obsahuje až dva porty. Jedno plné nabitie takejto kabelkovej batérie pritom vystačí na štyri použitia v núdzi.

Alebo - prostredníctvom zahrievacích podušiek umiestnených v kabelke - na tri hodiny zohrievania zmrznutých rúk, zadku či chrbta, ak je to váš väčší problém. Na batérii sa dajú nastaviť tri úrovne zohrievania - sedemdesiat, šesťdesiatpäť a šesťdesiat stupňov Celzia.

Žiaden strach, kabelka sa teplom nezničí, ba dokonca zvonku ani nezahreje. A tak, ako hovorí autorka, „pokojne v nej môžete nosiť mejkap, rúž alebo čokoládu. „Všetky použité materiály prešli dôkladným testovaním,“ hovorí Andrea Pisarčíková. „Takže napriek pomerne vysokej teplote, akú dokáže batéria ‚vyrobiť‘, sa nestane, že by ste sa popálili alebo sa kabelka pokazila.“

Zips na vrecku, v ktorom je umiestnené vyhrievanie, je upravený tak, aby sa dal otvoriť z oboch strán. „To preto, aby z vrecka zbytočne neunikalo teplo, ak si bude chcieť majiteľka len vyhriať ruky pri chôdzi,“ vysvetľuje Andrea Pisarčíková a dodáva, že vrecko sa dá odzipsovať aj úplne, čím sa z neho stane „pohodlné sedadlo, ktoré pripomína sedadlo prenosnej stoličky“.

Kabelka je vyrobená z kože a je k dispozícii v niekoľkých farebných i dizajnových vyhotoveniach. Cena sa pohybuje od 169 do 249 eur.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].