Sex nie je tabu: Jedna z decentnejších scén, ktoré sme v Hre o tróny videli.

Sex, intrigy a nečakané mŕtvoly: Ktorý seriál na toto nalákal aj Slovákov?

Fenomenálny seriál z produkcie televízie HBO ilegálne sťahujú a sledujú tisícky Slovákov.

Populárnych seriálov tu už bolo, no príbeh o fiktívnom svete s prvkami fantasy, pripomínajúcom stredovek, sa káblovej televízii HBO akoby vymkol z rúk. Začal žiť vlastným životom. Podľa TorrentFreak je Hra o tróny od roku 2012 najviac pirátsky sťahované televízne dielo. Predpokladá sa, že na území Česka a Slovenska sa k nemu ilegálnou cestou dostáva vyše stotisíc divákov.

Po celej zemeguli sú to milióny fanúšikov, ktorí z vymyslenej krajiny s vymyslenou históriou vytvorili novú vedu. Donekonečna ju študujú, rozoberajú a analyzujú, ba začali sa učiť divokú dothračtinu a vznešenú valyrjčinu, teda umelé jazyky asi s trojtisícovou slovnou zásobou, ktoré pre potreby seriálu vyvinul lingvista David Peterson.

Inšpirovali sa už aj mnohé seriózne médiá a výraz „hra o tróny“ používajú v súvislosti s občianskou vojnou v Sýrii či mocenskými bojmi v čínskom parlamente. Čo je nemenej dôležité, v Spojených štátoch stúpol predaj psích plemien ako husky či nemecký ovčiak, ktoré najviac pripomínajú fantazijné zlovlky.

V roku 2012 sa za veľkou mlákou narodilo 160 dievčat s menom Khaleesi - čo je len jeden z mnohých titulov hrdinky, ktorej predstavovanie v Hre o tróny väčšinou nemá konca-kraja: „Som Daenerys za búrky zrodená, Daenerys z rodu Targaryenov, krv Aegona Dobyvateľa a Maegora Krutého a starej Valýrie pred nimi. Právoplatná vládkyňa Siedmich kráľovstiev, Nespálená, Khalessi Dothrakov, Mhysa, matka drakov, kráľovná Angalov, Rhoyanov a Prvých ľudí a vezmem si, čo mi náleží…“

Prečo?

Môže za to krv, ktorá sa v seriáli prúdom prelieva? Sex, incesty a ďalšie zvrhlosti? Či to, že okrem detí a starien sa tu nevyzliekla už len máloktorá ženská postava? Diváci fantasy seriálu Hra o tróny tvrdia, že toto všetko je iba čerešnička na torte. V popredí sú prepracované postavy, zložité dejové línie, skvelé dialógy, ale aj efektný svet, ktorý tvorcovia zobrazujú pomocou digitálnych technológií.

V mystickej televíznej krajine takto už štyri roky bojujú stovky postáv, z ktorých sa väčšina doteraz navzájom ani nestretla. V hre je v podstate nepohodlné železné kreslo kráľa Siedmich kráľovstiev.

Divákov takto prikoval k televíznym obrazovkám spisovateľ George R. R. Martin, ktorý výzorom pripomína skôr Santa Clausa než experta na fantasy. Dlhé roky sa v Hollywoode živil ako scenárista a občas ho išlo pritom poraziť.

„Hádali sme sa, keď sme napríklad robili seriál Kráska a netvor. Netvor zabíjal ľudí. To bola pointa jeho charakteru. Lenže televízia CBS nechcela krv. Chceli od nás, aby sme ho ukázali ako niekoho, kto protivníka zdvihne a odhodí na druhú stranu miestnosti. Ten potom vstane a utečie. Ach, môj bože, aké monštrum,“ sťažoval sa v jednom z rozhovorov.

A tak počiatkom deväťdesiatych rokov začal písať fantasy ságu Pieseň ľadu a ohňa podľa vlastného gusta. Inšpiráciou sa mu stala britská Vojna ruží. Len rody Lancasterovcov a Yorkovcov nahradil Lannisterovcami a Starkovcami. V súvislosti s Martinom kritici často spomínajú Shakespeara, ktorý sa tiež vyžíval v nezmyselných tragédiách.

Žiadna telenovela

„Keď hráš hru o tróny, buď zvíťazíš, alebo zomrieš,“ hovorí kráľovná Cersei na úvod ságy a toho sa pridržiava aj jej stvoriteľ. Bez absolútnej logiky zabije kladného či záporného hrdinu bez ohľadu na to, či je kľúčový, alebo nie, či ho čitatelia milujú, alebo nenávidia.

„Ovplyvnil ma Hitchcockov film Psycho, kde bola hlavnou hviezdou Janet Leighová. Kradla, cestovala po krajine, pýtal som sa, či ju chytia policajti. A zrazu, keď som bol v kine len štyridsať minúť, ju dobodali v sprche. Čo sa, dopekla, deje? Hviezda práve zomrela! Po tom všetkom skutočne neviete, čo bude nasledovať. Bolo to úžasné. Zamiloval som sa do tejto scény,“ vysvetľuje autor, prečo sa rozhodol, že aj on nechá ľudí v napätí.

Pomáha mu, že sa vyhol historickému žánru, kde je dopredu jasné, ako „sa to všetko skončí“. Naopak, vo fantázii si vyrobil toľko postáv, že podľa mien si ich všetkých pamätá málokto. Takže vždy je z čoho ukrajovať. Bola to len otázka času, kedy sa Martinovho diela chytia filmoví tvorcovia. No pre nekonečné množstvo hrdinov dal spisovateľ prednosť televízii.

Práva od neho kúpila káblová televízia HBO, ktorá investovala do nákladnej výpravy a trikov. Prvú sezónu do projektu, ktorý uviedla na obrazovky v roku 2011, vložila asi 60 miliónov dolárov. Ten istý rok časopis Time zaradil Georgea R. R. Martina do stovky najvplyvnejších ľudí súčasného sveta.

Milióny ľudí po celej zemi sa totiž pokúšajú rozšifrovať kľúč, ktorým sa riadi. Podľa jednej z teórií prežívajú len tie postavičky, ktoré majú šancu vnútorne sa vyvíjať. Inak nemá imunitu ani tá najžiarivejšia hviezda. Scenáristi David Benioff a David Weiss vraj preto radi strašia hercov falošnými katastrofickými scenármi a sledujú ich reakcie.

Hotový krvavý kúpeľ však skutočne nastal v deviatej časti tretej série, dnes označovanej za najšokujúcejšie dielo v histórii televízie. Na YouTube visia stovky videí fanúšikov, ktorí pri sledovaní nečakaného hororu vrieskali, zakrývali si ústa, plakali.

„Keď to predtým vyšlo v knihe, dostával som tony listov od nahnevaných ľudí. Niekto mi napísal, že moju knihu spálil, ale po týždni bol zvedavý, čo sa stane, tak si išiel kúpiť novú. Iných to tak vydesilo, že mi sľúbili, že už viac nebudú čítať moje knihy. Chápal som to,“ zaspomínal si autor predlohy.

Podobný efekt nastal aj v televízii, zakáľačka sledovanosť negatívne neovplyvnila. Skôr naopak, finále ďalšej série sledovalo o 32 percent divákov viac než tej predchádzajúcej.

Darebáci a tí druhí

A hercom, ktorí na obrazovke nehrajú každý diel prvé husle a zomierajú stredovekým štýlom (stínanie hláv, otrava, vylúpenie očí, dopichanie akýmkoľvek ostrým predmetom), to neprekáža. Slávou totiž konkurujú filmovým hviezdam. Kdekoľvek sa objavia, vzniká hystéria.

Hádam jediný, kto sa stretnutiu s priaznivcami seriálu vyhýba, je herec Jack Gleeson. Ten hrá zvrhlého kráľa Joffreyho Baratheona, ktorému robí najväčšiu slasť cudzia bolesť. Keď George R. R. Martin videl, ako mladý Gleeson stvárnil charakter inšpirovaný Caligulom, okamžite mu poslal správu: „Blahoželám vám, každý vás nenávidí!“

Do hereckých výšin vyniesla Hra o tróny aj Petra Dinklagea, ktorý meria len 135 centimetrov. Tvorcovia vraj pre úlohu Tyriona Lannistera od začiatku neuvažovali o nikom inom a on si dal podmienku, že ju prijme, ak nebude musieť nosiť dlhú bradu, ako to vo fantasy u trpaslíkov býva zvykom. Za svoj herecký výkon už tento Američan získal cenu Emmy aj Zlatý glóbus.

Väčšina jeho hereckých kolegov však pochádza z Veľkej Británie. Obyvatelia krajiny Westeros, teda Západozemia, hovoria britskou angličtinou, často rôznymi dialektmi tamojších regiónov. Kým Tywin Lannister na juhu v Kráľovom prístavisku rozpráva južanským prízvukom, Ned Stark na severe v Zimohrade zase tým severským.

Do postáv, ktoré pochádzajú z iných častí Martinovho sveta, obsadzuje produkcia zahraničných hercov s exotickým prízvukom. Medzinárodné sú aj lokácie - nakrúcalo sa v severnom Írsku, na Malte, v Škótsku, na Islande, v Spojených štátoch, v Maroku i Chorvátsku. Zvyšok dotvárajú počítačové triky, vďaka čomu oživili i nadpozemské kreatúry, draky či zlovlky. Svoju úlohu však hrajú aj zvláštne hmoty - valyrijská oceľ, dračie sklo či divoký oheň.

Paralelný svet

Na internete vznikajú stále nové stránky, kde priaznivci do hĺbky analyzujú každý aspekt tohto zvláštneho sveta. Všetkých pritom mučí strach, či raz to, čo si verejne zaželajú, autor predlohy naschvál neodmietne. Ako však niekto poznamenal, aby si George R. R. Martin zachoval čistú myseľ, na diskusné fóra radšej nechodí.

„Je to zábavné a príjemné, že mám toľko fanúšikov, ktorí sa zaujímajú o falošnú históriu,“ reaguje veselo. „Nie som si istý, či by tak horlivo študovali aj skutočné dejiny. V škole sa zrejme na dejepise nudili, ale dnes sa radi zaoberajú fiktívnou dynastiou Targaryenovcov.“ Teraz fanúšikom okrem ďalšieho štúdia nezostáva nič iné, len si opakovať slávnu seriálovú repliku: „Zima sa blíži.“

Po nej sa totiž, ako už HBO avizovala, dočkajú piatej série. A po ďalšej zime šiestej. Keďže čerpať sa bude zo zatiaľ posledných knižných predlôh, mnohí sa strachujú, či dnes už šesťdesiatpäťročný spisovateľ nie je príliš pomalý a ságu stihne dopísať.

Pre každý prípad televíznym producentom údajne dopredu načrtol, ako sa nekonečná story skončí. Verejne zatiaľ len vtipkuje. Vraj v poslednej scéne bude poletovať prach a sneh nad cintorínom plným náhrobkov.

Naše televízie majú smolu

Kde sú tie časy, keď Slováci dychtivo čakali, kým slovenské televízie uvedú seriálové trháky Dallas, Baywatch či Beverly Hills 90210. K Hre o tróny sa dokážu diváci rýchlo dostať aj bez nich. Len čo nový diel odpremiérujú v Amerike, do niekoľkých hodín si ho môžu stiahnuť z rôznych internetových úložní aj s českými či so slovenskými titulkami.

Podľa programového šéfa Českej televízie Milana Fridricha takto fungujú desaťtisíce ľudí u nás. „Napríklad s prvou časťou Hry o tróny ideme do vysielania v čase, keď už diváci na internete sledujú tretiu sériu,“ povedal. S myšlienkou získať toto dielo v minulosti koketovala RTVS, no zo zámeru zišlo.

„Práve v týchto dňoch bola odvysielaná posledná časť štvrtej série a na mieste je otázka, či by bolo pre RTVS z hľadiska financií, ale aj diváckeho záujmu efektívne vysielať seriál počínajúc prvou sériou,“ reagoval PR manažér verejnoprávnej televízie Juraj Kadáš.

„Náklady by neboli malé, keďže musíme brať do úvahy nielen cenu za licenciu, ale aj pomerne nákladný dabing. V českej verzii by sme seriál vo vysielaní použiť nemohli, pretože by išlo o premiérový titul na našom teritóriu a tie musia byť podľa zákona dabované v slovenskom jazyku.“

Reálny záujem o Hru o tróny však prejavili na Kolibe. „Televízia JOJ vždy vysielala tie najlepšie akvizičné seriály na trhu, preto sme mali záujem aj o tento seriál, ktorý, bohužiaľ, nie je na predaj,“ prezradila hovorkyňa Lucia Kulihová.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní