Chudák Clinton: Ani trápny koniec jeho románika so stážistkou Monikou nepoučil mocných a neverných.

Sex & moc: Prečo ženy padajú vplyvným mužom k nohám?

Žiaden z vplyvných mužov si neudržal monogamný vzťah po celý život.

Platí to od čias Caesara až po Silvia Berlusconiho, od Kleopatry po Katarínu Veľkú. Nemusíme chodiť ani tak ďaleko, stačí si spomenúť na asistentky a poradkyne slovenských aj českých premiérov. Dejiny sú plné historiek o sexuálnych eskapádach mocných. Áno, na moci je skutočne niečo eroticky dráždivé.

Vyššia funkcia = vyššie libido?

Prirodzený sexepíl vraj vždy spoľahlivo prevalcujú peniaze a vplyv. Sex a moc však oddeľuje len tenučká hranica. „Keď som bola ešte ,čučoriedka‘, všetkým mocným a vplyvným mužom trčala z vrecka stranícka legitimácia. Keď čas strhol socialistickú oponu, imponovali mi inteligentní, vzdelaní, galantní a slušní muži.

Bohužiaľ, dnes sa skoro všetci mocní a vplyvní správajú rovnako ako kedysi papaláši s červenou knižkou. Takisto si myslia, že im všetko prejde,“ posťažovala sa 45-ročná Katarína na jednom z internetových diskusných fór na tému mocní a vplyvní muži mi imponujú.

A takýchto negatívnych ohlasov tam bolo veľa. „Je jasné, že moc a vplyv nemusia mať nič spoločné s kvalitou charakteru a dušou dotyčného,“ reagovala 33-ročná Anna a 27-ročná Ina debatu končila zaujímavým: „Z tých, ktorých som stretla, som väčšinou nakoniec bola sklamaná. Výhodnejšie je nepokúšať sa odhaľovať ich skutočný charakter. Ale tak je to asi so všetkými idolmi, nemyslíte?“

Ako vonia moc: Kandidát na prezidenta USA Donald Trump síce v prítomnosti missky len promuje svoj nový parfum, no jeho záľuba v krásnych ženách je známa. Foto: profimedia.sk

Zvýšený záujem „vydajachtivých“ žien o mocných mužov a známe celebrity s vplyvom odborníkov neprekvapuje. „Muži majú vo svojej sexualite zakódované, že moc je prostriedkom na získanie pozornosti žien. Z toho vychádza, že moc a vplyv chce muž dosiahnuť okrem iného preto, aby ľahšie získaval ženy.

A v praxi to funguje. Je pritom vcelku jedno, či hovoríme o dosiahnutí vysokého postavenia vo firme, o politickom, športovom úspechu, alebo o získaní pozície autority v spoločnosti,“ jednoznačne tvrdí sexuologička Hana Fifková.

S tým súhlasí i populárny sexuológ profesor Petr Weiss - v získavaní ženských sŕdc má väčší úspech verejne známy muž, pretože ženám viac imponujú ľudia, ktorých v spoločnosti vidieť.

„Takúto výhodu majú všetci skutočne dobrí vo svojom odbore, ale, bohužiaľ, mediálny záujem, teda aj popularitu, využíva i veľa pseudocelebrít,“ potvrdzuje uznávaný odborník a dodáva trochu odbornejšie vysvetlenie fenoménu príťažlivosti mocných a vplyvných chlapov: „Muži, ktorí v spoločnosti dosahujú významné pozície, vykazujú vyššiu hladinu testosterónu, teda hormónu, ktorý určuje hladinu sexuálnej aktivity.

Sú sexuálne aktívnejší a pre ženy aj príťažlivejší. Úspech, ktorý muža vedie k vyššej sexuálnej aktivite, však môže byť krátkodobý,“ zároveň varuje Petr Weiss.

Podľa sexuologičky z Inštitútu partnerských vzťahov Laury Janáčkovej už dnes nielen muži, ale i ženy dosahujú celospoločenské uznanie a majú veľkú moc - napríklad politickú. Mocní muži však majú pred mocnými ženami výhodu. Kým muž vo vysokej politickej funkcii ženy priťahuje, podobnú pozíciu sotva dosiahne žena, pravdepodobne ju nebude prenasledovať zástup ctiteľov.

„Mocné ženy pre mužov nie sú sexuálny objekt, často sú pre nich symbolom vlastnej slabosti a neschopnosti, podkopávajú ich autoritu,“ upozorňuje Laura Janáčková a ako príklad uvádza nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú i bývalú britskú premiérku Margaret Thatcherovú.

Opakom sú ženy v šoubiznise - od nich sa práve vyžarovanie sexuálneho kúzla takmer automaticky očakáva. „Ich atraktivita je zrejmá už na prvý pohľad,“ dodáva expertka na partnerské vzťahy.

Posadnutosť mocou?

Samozrejme, ak je vplyvný muž zvyknutý rozdávať pozornosť a úsmevy, kam sa pozrie, a občas jeho čaru niektorá zo žien podľahne, nie je na tom nič zvláštne. Dozvedáme sa však aj o mužoch, ktorí svoju moc zneužívajú. Napríklad bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi sa svojimi sexuálnymi výpadmi vlastne ani netajil.

Táto vášeň ho nakoniec priviedla k sedemročnému trestu väzenia a zákazu vykonávania verejnej funkcie za to, že spal s neplnoletou prostitútkou. Darmo ho pri odvolaní súd viny zbavil, hanba zostala.

Priveľa testosterónu: Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi sa sexuálnymi výpadmi ani netajil. Foto: profimedia.sk

Môže „opojenie“ vlastným postavením a egom viesť až k pocitu absolútnej moci? Sexuologička Hana Fifková nemá na túto otázku jednoznačnú odpoveď. „O sexuálnych deviáciách vieme, že sú veľmi pravdepodobne vrodené. Je to niečo podobné ako porucha osobnosti. Ak sa však takýto človek dostane k moci, môže byť pre svoje okolie do určitej miery nebezpečný.“

Má totiž pocit oveľa menšej kontroly. A pocit nekontrolovateľnej moci - napríklad u politikov - niektorým umožní, aby sa u nich prejavili aj tie stránky osobnosti, ktoré by inak zostali skryté.

„Na druhej strane, v modernej spoločnosti politikov, verejne činné osoby a manažérov vo vyšších pozíciách vďaka záujmu médií často viac vidieť a ich správanie tak verejnosť detailnejšie sleduje. Navyše, akýkoľvek ich exces sa okamžite stáva výdatnou lahôdkou pre bulvár,“ tvrdí v tejto súvislosti odborník na komunikáciu Jindřich Lacko.

S pocitom moci sa podľa lekárov aktivuje časť mozgu, ktorá prináša eufóriu a šťastie, a tým sa iná časť mozgu, bežne chrániaca človeka pred rizikami, automaticky stlmí. Preto sa vraj mocní muži často dopúšťajú sexuálnych škandálov, majú pocit, že si môžu dovoliť všetko. Alebo aspoň viac ako bežný smrteľník.

Clinton, Berlusconi, Schwarzenegger, Trump... Zoznam známych, mocných a neverných by bol veľmi dlhý. Zdá sa, že neexistuje jediný mocný muž, ktorý by dokázal udržiavať monogamný vzťah po celý život. Odborníci tvrdia, že slávni muži za svoj sexuálny apetít v podstate nemôžu.

„Zábrany žien sa rozplývajú v lesku slávy, bohatstva, vplyvu a veľkej moci mužov. Nuž a čo sa stane v prípade, keď muž môže mať prakticky akúkoľvek ženu, na ktorú sa pozrie? V niektorých prípadoch nič, pretože dokáže zapojiť svoju sebakontrolu a zotrváva v monogamnom vzťahu, no zvyčajne si užije krátkodobý románik s milenkou. Na záver dňa sa potom vracia do náručia trpezlivej manželky,“ dodáva odborníčka Laura Janáčková.

Mimochodom, pri skúmaní veľmi úspešných ľudí vedci pomenovali štyri príznaky úspechu - nadutosť, osamelosť, vyhľadávanie dobrodružstva a promiskuita. Hľadať si partnerov podľa týchto charakteristík odborníci neodporúčajú.

Vianočné tipy na darček