Sex prospieva telu i duši. Masturbácia však nestačí

V náručí milovaného partnera vám prejdú bolesti hlavy aj chrbtice, zbavíte sa depresie a získate lepšiu imunitu.

Erotické radovánky nie sú len príjemnou aktivitou, ktorá posilňuje našu sebadôveru, dodáva nám životný optimizmus a spôsobuje prílev hormónov šťastia.

Uznávaní svetoví odborníci tvrdia, že sexuálne aktívni ľudia sú navyše zdravší, výkonnejší, ba dokonca žijú dlhšie. A keď sa dostatočne snažíte, môžete i znížiť svoju váhu a získať väčší objem svalovej hmoty. O vyžarovaní pozitívnej energie nehovoriac.

Jednoznačné pozitíva

Známa americká sexuologička a autorka odborných kníh Yvonne K. Fulbrightová hovorí, že sexuálne aktívni ľudia sú odolnejší proti choroboplodným zárodkom a vírusom než asexuáli.

Výskum na jednej z amerických univerzít preukázal, že študenti, ktorí sa oddávali erotike niekoľkokrát týždenne, mali v slinách vyššiu hladinu imunoglobulínu A, ktorý telu pomáha bojovať s infekciami. Sú tak menej náchylní podľahnúť prechladnutiu, chrípke i ďalším nákazlivým ochoreniam.

Endokrinológ a internista Joseph J. Pinzon zo Santa Monicy zas nachádza súvislosť medzi sexom a krvným tlakom. „Z viacerých výskumov vyplýva, že pohlavný styk znižuje takzvaný horný krvný tlak,“ zdôrazňuje. Tým, čo by si to chceli zjednodušiť, však odkazuje, že masturbácia v tomto prípade nepostačí.

S tlakom súvisí aj riziko infarktu, ktoré praktizovaním pohlavného styku dokážete znížiť až o polovicu. „Sex pomáha udržať v rovnováhe hladinu estrogénu a testosterónu,“ vysvetľuje. „Nízka hladina ktorejkoľvek z týchto zložiek môže spôsobiť množstvo problémov vrátane srdcových chorôb.“

Pravidelnou erotickou aktivitou, a tentoraz pokojne bez partnerky, môžete predísť i rakovine prostaty. Aspoň tak to tvrdia medicínski špecialisti v časopise Journal of American Medical Association. Podľa nich by mal muž dosiahnuť ejakuláciu aspoň dvadsaťjedenkrát za mesiac.

Upozorňujú síce, že nebezpečné ochorenie má na svedomí viacero faktorov a samotný pohlavný styk ako prevencia stačiť nemusí, bohatý sexuálny život však rozhodne nikomu neuškodí...

Odstránite bolesť i depresie

Ak vás partnerka v posteli pravidelne odmieta s tvrdením, že na sex nemá náladu, lebo ju bolí hlava, odkážte ju na poznatky profesora z Rutgers University v New Jersey a spoluautora knihy Veda o orgazme Barryho R. Komisaruka. Ten totiž vyhlasuje, že vyvrcholenie u žien uvoľňuje hormón oxytocín, ktorý pomáha prah bolesti zvýšiť.

„Zistili sme, že vaginálna stimulácia môže tlmiť chronickú bolesť chrbta a nôh, redukovať menštruačné kŕče, artritické bolesti a v niektorých prípadoch i bolesti hlavy,“ hovorí Komisaruk. K úľave vraj prispieva aj zvýšená hladina endorfínov počas milovania.

Pravidelný sex pozitívne pôsobí tiež na náš duševný stav. Aj bez vedeckých štúdií vieme, že znižuje naše depresie a stres. Čas v intímnej blízkosti milovaného partnera nás upokojuje, dotyky a objatia prirodzene uvoľňujú do mozgu látku zvyšujúcu mozgovú činnosť.

„Je to akoby systém sebaodmeňovania,“ dodáva psychiater Sheenie Ambardar z Los Angeles. „Následné sexuálne vyvrcholenie tvorí hormón prolaktín, ktorý vytvára pocity relaxu a príjemnej únavy.“

Akoby ste sa nenásilne a bez náročných meditácií dostali do hladiny alfa. „Sex a intimita nie sú recept len na zdravý, ale i šťastný život,“ dodáva psychiater. Holanďania sú vo svojich dedukciách ešte odvážnejší. Podľa výskumov na univerzite v Amsterdame sa milovaním zlepšuje analytické myslenie ľudí.

Fitnes v posteli

Nemáte čas na pravidelné športovanie a boj s kilami? Aj tu vám môže pomôcť sex. „Milovanie je skvelá forma cvičenia,“ hovorí opäť Joseph J. Pinzon. Je fakt, že štandardný posteľový výkon nemôžeme porovnávať s hodinami strávenými na bežiacom páse či na stacionárnom bicykli, počíta sa však každá odbúraná kalória!

A keďže vzrušenie počas sexu zvyšuje srdcovú frekvenciu, spaľujeme aj kalórie. Síce len päť za minútu, ale je to stále o štyri viac, než keby sme sledovali detektívku v televízii.

Zdravý, prirodzený a príjemný pohyb telu rozhodne prospieva a ak siahnete po náročnejších technikách, môže sa vyrovnať strečingu či zostavám jogy. V neposlednom rade pravidelným tréningom zlepšujete svoju sexuálnu výkonnosť!

Váš dobrý pocit určite umocnia ďalšie efekty, ktoré erotika ponúka. Nech už je to životný náboj a zmyselnosť vo vašich očiach, mladistvejší výzor, zjemnenie pleti, kvalitnejšie vlasy či sebavedomie, ktoré so sebou záujem partnera o vás rozhodne prináša. Svet okolo potom vnímate oveľa optimistickejšie.