Sexi šport, ktorý preslávili Beyoncé i Miley Cyrus, láka aj Slovenky. Twerk

Twerkovanie má už svoje fanúšičky aj na Slovensku a je ich čoraz viac.

Zadočky sú v kurze. Po ére plastík a zaručených radách, ako drepovať, aby sa dámy mali čím pochváliť, už nejaký čas púta pozornosť neprehliadnuteľný tanec - twerk.

Možno ste už na internete narazili na videá, v ktorých dámy do kamery predvádzajú špecifické tanečné pohyby zadnou časťou tela. Pre niekoho vzrušujúce, pre iných možno vulgárne.

Sexi vrtenie a krútenie zadkom preslávili hiphopové videoklipy a speváčky Beyoncé či Miley Cyrusová. Našťastie, aj zopár Sloveniek odložilo zábrany bokom.

Pozrite si Beyoncé v akcii:

Všetko v jednom

V šamorínskom tanečnom štúdiu je veselo. Osem dievčat, jedno krajšie ako druhé, sa s prvými tónmi hudby ponorí do tanca, pri ktorom by nejednému pánovi vypadli oči z jamiek. Základom twerku je roznožiť, ísť do podrepu a vykonať pohyb drop, „úder“ zadkom. Potom postupne pohojdávate panvou a zatínate a uvoľňujete sedací sval.

Žiadna vulgarita ani príprava na erotické vystúpenia! Aj keď svojich priateľov by iste doma takýmto tancom rozpálili. „Na tréningu sa však nevenujeme len krúteniu zadkom. Je to komplexné a náročné cvičenie. Veď uvidíte,“ usmieva sa šéfka tanečnej školy La Suerte Simona Horváthová. A naozaj. Dievčatá idú naplno. Zapájajú celé telo, objavia sa nielen tanečné, ale aj akrobatické prvky.

„Spočiatku mali niektoré dievčatá predsudky. Ale namotali sme ich a dnes sa ich tu zíde aj trinásť. Na prvom workshope v Bratislave sme mali takmer päťdesiat ľudí a ostatných záujemcov sme museli odmietnuť vzhľadom na kapacitu priestoru,“ hovorí Simona.

Niektoré dievčatá odolávali dlhšie. Ale potom zistili, že tréningy sú efektívne a uvoľňujúce. „Nechce sa mi chodiť do fitka a vo twerkoute mám všetko v jednom,“ hovorí plavovlasá vysokoškoláčka. A ostatné súhlasne prikyvujú. Twerkout totiž spája cvičenie, tanec aj strečing.

Pozrite si video:

Čítajte viac:

Zákaz byť sexi: Tanec pri tyči je seriózny šport. Za vyzývavosť vám strhnú body

Hviezdila vo videoklipe

Pôvod twerku siaha do Afriky. „Takýmito pohybmi ženy oslavovali plodnosť. Vnímali ich ako rituálnu oslavu ženskosti. Tým, že tanec obsahoval erotické prvky, začiatkom deväťdesiatych rokov sa začal objavovať v černošských videoklipoch a naberal na agresivite. Ľudia v ňom videli viac vulgárnosti,“ opisuje Simona.

Zakladateľka tanečnej školy sa tiež k twerkovaniu dostala vďaka hudbe. „Samozrejme, poznala som tieto pohyby už dávno z iných štýlov. Tancujem od šiestich rokov, venovala som sa viacerým druhom tanca. Ako tínedžerka som chodila na Hip hop fakultu Jumba.“

V tomto tanečnom štýle zakotvila najdlhšie, ale chýbal jej tam ženský prvok. Aj preto sa začala zaujímať o karibské tance ako salsa či reggaeton, ktorý bol pre ňu ideálnym spojením hip-hopu a vášnivých tancov Latinskej Ameriky.

Vytvorila vlastnú tanečnú skupinu a pred rokom multižánrové tanečné štúdio La Suerte, kde sa venuje šesťdesiatim deťom, desiatkam dospelých a ponúka priestor aj iným tanečným lektorom.

Pred rokom ju raperi Slipo a Hajtkovič oslovili s ponukou, aby twerkovala v ich videoklipe. Slovo dalo slovo a v skladbe Kde je rap je jednou z hlavných zvodných tanečníc práve Simona. „Začala som sa viac venovať twerku, lebo dovtedy som ho zvlášť neriešila, bol pre mňa bežnou súčasťou iných štýlov,“ upresňuje.

Jej twerkovanie na vystúpeniach malo úspech a prichádzali ďalšie pozvania. Navyše spolupracuje s Anetou Antošovou, známou twerkoutovou tanečnicou z Česka.

„Veľmi ma posunula a motivovala. Pred pár mesiacmi zorganizovala Twerk Battle, na ktorom sa zúčastnilo dvadsaťštyri dievčat zo Slovenska, z Česka aj z Ruska. Vyhrala som a to ma ešte viac nakoplo. Začala som s Anetou spolupracovať,“ hovorí.

Naučí sa každá

Dnes už v Šamoríne vedie tréningy jedna z jej žiačok, tiež Simona. Má len osemnásť, tancuje pár mesiacov, ale jej pohyby sú dokonalé. Musí mať žena na zvládnutie týchto vzrušujúcich pohybov nejaké danosti?

„Záleží na tom, čo chce dosiahnuť. Ale každá sa ich dokáže naučiť. Treba sa sústrediť na svalstvo, ktoré sa do pohybov zapája, a nájsť správnu polohu, v ktorej sa môže sedací sval hýbať bez nepríjemnej námahy,“ vysvetľuje Simona.

Dodáva, že twerk nie je žiadne svojvoľné trasenie zadkom a má svoju presnú techniku, preto sa dá naučiť. „Navyše vďaka tomuto tancu môžu dámy zo seba vydolovať ženskosť, ktorú mali niekde potlačenú. Takže je to zároveň ako terapia.“

Muži sa jej boja

Simona Horváthová má tanec v krvi. Stane sa, že svoj talent predvedie v plnej kráse aj niekde na diskotéke? „Samozrejme, že to robím,“ smeje sa.

„Milujem pocit, že sa nemusím ovládať a môžem tancovať, ako chcem. Nerobím to preto, že sa chcem ukazovať. Aj v iných oblastiach smerujem k tomu, aby som sa od všetkého oslobodila. V tanci to dávam najviac najavo,“ vysvetľuje.

Nuž, jej sexi pohyby a twerkovanie určite budia na verejnosti pozornosť. „To áno. Stáva sa mi, že s niekým tancujem a ten mi hovorí, že všetci sa na mňa pozerajú. Ale ja to neriešim,“ priznáva dvadsaťštyriročná tmavovláska.

Jej spontánnosť a vášeň k tancu majú aj svoje úskalia. Ako každá žena túži po láske, ale zatiaľ je sama. „Muži sa ma boja. Sú žiarliví, asi majú strach. Nenamýšľam si o sebe ani to nepreháňam. Je to tak. Vždy keď som mala partnera, vŕtalo mu v hlave, čo robím na vystúpeniach. Lenže nedeje sa tam nič zvláštne - odtancujem, vypľujem na parkete dušu a unavená prídem do šatne,“ tvrdí.

„Pevne verím, že sa nájde niekto nebojácny a dôverčivý,“ dodáva s úsmevom.

Twerk v hudbe

  • Krútenie zadkom pôvabných tanečníc i samotnej Beyoncé upútalo pozornosť v jej songu Check On It. Pesničku nahrala v roku 2005 s rapermi Bunom B a Slimom Thugom.
  • Twerk sa objavil v roku 2006 v piesni rapera Hueya s názvom Pop, Lock, and Drop It.
  • V roku 2013 americká popová speváčka Miley Cyrusová zverejnila videoklip, v ktorom twerkuje v kostýme jednorožca. Vzbudil obrovskú pozornosť a odvtedy speváčka akosi častejšie predvádzala odvážne pohyby zadnej časti tela.
  • Príjemný je najmä pohľad na barbadoskú krásku Rihannu v jej viedoklipe Pour It Up z roku 2013, v ktorom sporo odetá predvádza sexi twerking.
  • O rok neskôr predviedla rôzne druhy tanca, medzi nimi twerk, speváčka Taylor Swiftová vo videu k svojmu veľkému hitu Shake It Off.

Vianočné tipy na darček