Chrípka počas zimnej sezóny položí aj chlapa. Vraj ju mužské pokolenie znáša horšie, lebo má všeobecne slabšiu imunitu.

Sexistická chrípka? Mužský „soplík“ vraj skutočne existuje!

Poznáte ten vtip: Smrteľná mužská choroba na šesť písmen? Soplík! Jeden z vedcov, ktorého tiež táto choroba neraz pripútala na niekoľko dní na lôžko sa rozhodol potvrdiť, že v žiadnom prípade nejde o výmysel silnejšieho pohlavia. Soplík vraj skutočne existuje!

Upchatý nos, horúčka, celková slabosť, bolesti hlavy a svalov. Chrípka dokáže byť nepríjemná, zvlášť pre mužov. Nejdeného statného chlapa pripútala na lôžko Pričom im teplý čaj do postele často nosia ich polovičky, nazývané tiež „slabším“ pohlavím. Kanadský vedec Kyle Sue z Memorial University of Newfoundland unavený z obviňovania z prehnanej reakcie na nákazlivú vírusovú chorobu dýchacích ciest sa rozhodol, že existenciu „soplíka“ raz a navždy potvrdí. Vraj žiadny mýtus!

Kto má lepšiu imunitu

Za všetkým hľadaj ženu. V tomto prípade sa Kyle Sue domnieva, že za mužským soplíkom je imunita, ženy ju majú údajne silnejšiu. Sue sa opiera o napríklad o výskum myší, ktoré sa často využívajú pre lekársky výskum ako modely ľudskej fyziológie. Zo štúdie vyplynulo, že hormóny typické pre každé pohlavie hrajú dôležitú úlohu v reakcii na chrípku, vysvetľuje vedec v lekárskom časopise The BMJ. Je totiž možné, že ženský imunitný systém posilňujú niektoré ženské pohlavné hormóny a naopak, mužskú imunitu potlačuje testosterón. Iná štúdia na bunkovej úrovni zistila, že proti rinovírusu sa lepšie ubránili ženy v menopauze oproti mužom v rovnakom veku, čo tiež naznačuje hormonálne prepojenie. Sueovi nahrávajú aj epidemiologické údaje. Podľa čísel totiž kvôli sezónnej chrípke majú viac hospitalizácií muži a aj vyššiu mieru úmrtnosti súvisiacej s chrípkou.

A nakoniec, v nevedeckom prieskume populárneho časopisu, do ktorého sa zapojilo 2131 čitateľov, muži uviedli, že sa z respiračných ochorení liečia v priemere tri dni, zatiaľ čo ženy len jede a pol dňa. Že by mali muži predsa len horšie príznaky choroby a dlhšie sa zotavovali? Sue, ktorý ako zástupca mužského pokolenia môže byť zaujatý, priznáva, že štúdie, ktoré analyzoval nezohľadňovali napríklad to, že muži sú väčší fajčiari a podobne, preto je namieste spraviť nové výskumy zamerané špeciálne na diagnózu tzv. mužskej chrípky.

Ochrana pred predátormi

Vedec sa pokúsil vysvetliť horšie znášanie respiračných chorôb mužmi aj z hľadiska evolúcie. Opiera sa o názory akademikov, ktorí súhlasia, že v duchu hesla „žiť tvrdo, zomrieť mladý“ nemajú muži počas sexuálneho súťaženia o ženy ešte metabolické zdroje na budovanie svojej imunity, primárne je pre nich totiž zachovať svoj druh. Podľa iných akademikov zas horšie znášanie chrípky je dôležitou stratégiou prežitia mužov, pretože podporuje úsporu energie a znižuje riziko stretávania sa s predátormi. Dnešné spôsoby zachovania energie zahŕňajú podľa Sueho ležanie na gauči, prijímanie pomoci či vyhýbanie sa základným aktivitám každodenného života.

Čiže, podľa Sueho je pojem mužského soplíka potenciálne nespravodlivý a muži vôbec nemusia preháňať priam „smrtiace“ príznaky chrípky. „Možno je načase, aby sa zriadili priestory priateľské k mužom, vybavené obrovskými obrazovkami a polohovateľnými kreslami, kde sa muži budú môcť bezpečne a pohodlne zotavovať z vysiľujúcich príznakov mužskej chrípky,“ myslí si Sue. Šéfka organizácie britských praktických lekárov Helen Stokesová-Lampardová však preňho nemá až také pochopenie. „Väčšina zásadných vedeckých dôkazov ukazuje, že chrípka nie je sexistická a nič také ako mužská chrípka neexistuje,“ citoval ju portál The Independent. Stokesová-Lampardová dodala aj radu, pre všetkých trpiacich chrípkou bez ohľadu na pohlavie – najlepšie je zostať doma, piť dostatok tekutín a v prípade nutnosti si zobrať voľno predajné lieky, takže tak.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní