Sexsomnici teda trpia podobnými symptómami ako tí, čo majú problémy so spánkom.

Sexuálna námesačnosť môže aj zničiť vzťah

Sexsomnici sa na svoje nočné milostné eskapády zvyčajne nepamätajú. A nedokážu ani kontrolovať svoje správanie.

Znásilňoval v spánku. Sex len v pyžame. Spánok ako alibi. To je iba niekoľko novinových titulkov, za ktorými sa ukrývajú ťažko uveriteľné príbehy o relatívne novej sexuálnej poruche - sexsomnii. Po prvý raz ju diagnostikovali v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia, hoci ľudia ňou trpeli už oveľa skôr.

Zjednodušene by sa dala charakterizovať ako nevedomý sex počas spánku. Jedinci s touto diagnózou totiž praktizujú sexuálne aktivity rôzneho druhu v spánku a ráno si nič nepamätajú. Mnohí by sa o probléme nedozvedeli, ak by im o ňom nepovedali ich najbližší - svedkovia a nezriedka i obete nevedomého nočného sexu. Sexsomnici totiž nie sú schopní kontrolovať svoje správanie a môžu sa dožadovať pozornosti aj od cudzích ľudí, ktorí sú v inkriminovanej chvíli v ich blízkosti.

Sexsomnia trápi podľa odhadov odborníkov jedno až osem percent populácie. Niektoré prieskumy naznačujú, že sa častejšie prejavuje u mužov ako u žien. Podľa iných postihuje obe pohlavia zhruba v rovnakej miere.

Sex bez pamäti

V médiách možno nájsť viacero príbehov, v ktorých hrala hlavnú úlohu sexsomnia. Partneri ľudí trpiacich touto poruchou sa spravidla sťažujú na opakujúce sa sexuálne „obťažovanie“ počas noci. Hoci k nemu nedochádza pravidelne, počas niektorých nocí sa tak deje aj niekoľkokrát po sebe. Tiež im prekáža, že ich polovičky si na druhý deň nič nepamätajú.

„Spočiatku mi Dan tvrdil, že som iniciátorkou milostných hier ja. Neveril, keď som mu rozprávala o nočných zážitkoch, ktoré si nepamätal,“ posťažovala sa médiám v minulosti Britka Anita Seyerová. Kým na začiatku jej manželov záujem lichotil, časom ju začal unavovať. „Neskôr som ho začala budiť alebo odstrkovať na druhú stranu postele. Najmä ak ma čakal náročný deň a musela som skoro vstávať.“

Tridsaťsedemročný Peter sa stretol s podobným správaním u svojej partnerky. „Zobudilo ma jej vzdychanie. Zistil som, že sa vyzliekla, masturbuje a vzdychá ako pornohviezda prvej kategórie. Ráno o ničom nevedela a myslela si, že som si to vymyslel,“ napísal v internetovej diskusii. Šokujúce zistenie ho prinútilo požiadať o radu odborníkov.

Sexsomnik je totiž schopný iniciovať či dokonca vynútiť si sex nielen s blízkou, ale i cudzou osobou vyskytujúcou sa v tej chvíli v jeho blízkosti. Prehliadaná sexsomnia môže viesť k rozpadu vzťahu.

Ako námesační

„Sex, po latinsky sexus, znamená pohlavie. Slovo somnus značí spánok. Takže sexsomnia je sex v spánku. Od slova somnus je odvodená aj somnolencia čiže chorobná spavosť alebo somnambulizmus - námesačnosť. K tej má sexsomnia asi najbližšie,“ hovorí sexuológ Zlatko Pastor.

Sexsomnici teda trpia podobnými symptómami ako tí, čo majú problémy so spánkom. Samotná porucha sa môže prejavovať počas epizód námesačnosti. Pastor dodáva, že ide o sexuálne aktivity, ktoré prevádzkujeme v spánku a ráno ani poriadne nevieme čo, kde, s kým a ako.

Sexsomnici často nedokážu okoliu vysvetliť, že konajú nevedome.

Väčšina partnerov neverí, že milostné dobrodružstvá zažívajú v spánku alebo v stave určitého skrytého vedomia a sebakontrola je v takých chvíľach obmedzená. Pastor však potvrdzuje, že na svoje nočné sexuálne eskapády sa spravidla vôbec nepamätajú. „Môžu súčasne trpieť aj nejakou psychickou poruchou, pri ktorej robia mnohé veci akoby v bdelom stave a ich okolie vôbec netuší, že svoje správanie nemajú pod kontrolou,“ varuje.

Vážnejšie poruchy sa odborne nazývajú disociačná alebo konverzná porucha a môžu sa vyskytovať v celom rade psychiatrických stavov, ako je napríklad psychóza či hystéria. Podobné správanie, s akým sa stretávame u sexsomnikov, však môžu vyvolať aj drogy. Rizikovým faktorom je podľa odborníkov tiež alkohol.

Žiadne výhovorky

Vedci zo Stanford Medical Center predpokladajú, že za sexsomniu pravdepodobne môžu „chybné“ mozgové vlny, ktoré sa šíria v spánku. Počas neho je síce sexuálne vzrušenie časté - v REM fáze dochádza u mužov k erekcii a u žien k prekrveniu klitorisu a lubrikácii vagíny, no sexsomnia u ľudí prebúdza také silné sexuálne túžby, že začnú súložiť s kýmkoľvek, kto je poruke.

Ak má sexsomnik chápavého partnera, ktorý vie, o čo ide, nemusí jeho porucha automaticky znamenať koniec vzťahu. Keď si však počas spánku začne milovanie vynucovať - či už od partnera, alebo cudzej osoby, ktorá je vtedy poruke, návšteva odborníka je nevyhnutná.

Sexsomnia totiž nemôže slúžiť ako poľahčujúca okolnosť. A už vôbec ňou nemožno ospravedlňovať prípadnú neveru. „Výhovorky, že trpíte sexsomniou, keď vás manžel nájde v susedovej posteli, prejdú iba tým najväčším šťastlivcom,“ dodáva Pastor.

Radšej mlčia

Uznávaný odborník Radim Uzel tvrdí, že sexsomnia sa vyskytuje v rovnakej miere u oboch pohlaví. „Zachováva teda rovnoprávnosť.“ Iné zdroje však hovoria o častejšom výskyte u mužov ako u žien. Odborníci nie sú jednotní ani v tom, aké percento populácie postihuje. Odhady sa pohybujú od jedného do ôsmich percent.

Bez ohľadu na štatistiky odbornú pomoc vyhľadá iba zlomok sexsomnikov. Potvrdzuje to aj Uzel, ktorý sa stretol so sexsomniou v praxi len párkrát. „Jedna dáma si dokonca pochvaľovala svojho spiaceho muža. Za bdelého stavu je vraj dosť bezohľadný. Spánok ho zázračne zmení na citlivého a láskyplného milenca,“ prezradil.

O pikantných nočných zážitkoch je ochotných hovoriť len pár ľudí trpiacich sexsomniou. Odborníci napriek nízkym číslam varujú pred zbytočnou panikou. „Sexsomnici nie sú väčšinou agresívni a sex si nevynucujú násilím. Prevádzkujú ho so súhlasom partnera, ktorý ani nemusí vedieť, že ten druhý je tak trochu mimo a ráno si na mnohé už ani nepamätá,“ mierni obavy Pastor.

Zároveň upozorňuje, že niečo podobné sa môže stať každému z nás, teda zdanlivo normálnemu. „V tom lepšom prípade môže vstúpiť do vášho sna ten, kto leží vedľa vás a obaja zažijete zhmotnenie predstáv a krásnych zážitkov, akési metafyzické fyzično. Horší variant je, že sex prebehne s tým, kto pri vás spí najbližšie, a ráno o ničom nebudete vedieť.“ Dobrou správou pre ľudí trpiacich sexsomniou je, že k dispozícii sú lieky, ktoré dokážu tlmiť nežiaduce správanie.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní