Z vlastnej úrody: Neoceniteľný zdroj vitamínov a živín.

Sezónne stravovanie: Záhrady aj trhy hýria širokou ponukou, čerstvosť ako bonus

Nič zložité. Konzumujte plodiny nazbierané pred pár hodinami.

Na prelome leta a jesene je najjednoduchšie stravovať sa zdravo. Záhrady aj trhy hýria ponukou zeleniny a ovocia a pri troche fantázie naozaj nemusíte jesť iba lečo. Využite možnosť jesť čerstvé potraviny, pretože v zime zostaneme odkázaní na zásoby a ponuku potravinových reťazcov. I keď v zásade celoročná ponuka zeleniny a ovocia potiera klasické sezónne stravovanie.

Čerstvé je lepšie

Keď sa budete v stravovaní riadiť sezónou, hlavným bonusom je čerstvosť. Zelenina a ovocie práve odtrhnuté v záhrade obsahujú vitamíny, minerály, živiny a ostatné cenné látky v najväčšom množstve. Sú chutnejšie a dostupnejšie, v obchodoch sú spravidla aj lacnejšie ako tie z dovozu.

V surovom stave majú letné potraviny najväčšiu silu a vplyv na zdravie. Ovocné a zeleninové šaláty nepoznajú medze a rovnako je široká ponuka ľahkých polievok. V teplých dňoch nám skôr chutia studené verzie, s príchodom jesene sa zmení aj jedálny lístok.

Z vlastnej úrody: Neoceniteľný zdroj vitamínov a živín.
Z vlastnej úrody: Neoceniteľný zdroj vitamínov a živín.
Shutterstock

Z vlastnej úrody: Neoceniteľný zdroj vitamínov a živín.FOTO: Shutterstock

Farebná kuchyňa

Hovorí sa, že aké farebné je ročné obdobie, taká by mala byť vaša strava. A jeseň je plná farieb. Viac času trávime pri sporáku, ale neprestaňme zaraďovať viac zeleniny a ovocia namiesto mastných a tučných jedál. Okrem vitamínov obsahujú vlákninu. Čím chladnejšie bude vonku, tým častejšie vám pôjdu na chuť potraviny, ktoré vás zohrejú. V zimných dňoch to bude mäso a hutnejšie potraviny.

Ak máte možnosť, odložte si jesennú zeleninu na zimné dni, hoci uskladnenie jej až tak neprospieva. No nebude možno o nič horšia ako dovezená z ďalekých končín sveta, ktorú zberajú pred dozretím a čaká ju dlhá preprava. No a na jar aj človek, ktorý si na sezónne stravovanie nepotrpí, dostane chuť na všetko, čo je zelené.