Sklamaní: Hráčov striebro mrzelo. Nemuselo, boli skvelí.

Simpsonovci ohúrili hokejový svet. Čo stojí za úspechom Švajčiarov?

Nečakané švajčiarske hokejové striebro je výsledkom cieľavedomej práce s mládežou.

Dlhých šesťdesiat rokov čakal švajčiarsky hokej na medailu z majstrovstiev sveta. Tá posledná, bronzová z roku 1953 na domácom svetovom šampionáte v Zürichu a Bazileji, sa s tohtoročným štokholmským striebrom nedá ani porovnať. V podstate im spadla z neba, zatiaľ čo tento rok si striebro vydreli impozantnými výkonmi.

Deň a noc

Kanade ani Amerike sa po predchádzajúcej kritike ich hry na olympiáde v Osle 1952 do Zürichu a Bazileja o rok neskôr na svetový šampionát cestovať nechcelo. Československo síce prišlo, no pár dní nato zomrel prezident Klement Gottwald a stranícky befel donútil hráčov z rozohratého turnaja odstúpiť. Darmo Švajčiarov zdolali 9 : 4, ich výhra sa anulovala. Domáci Švajčiari tak získali bronz za jedinú výhru zo štyroch zápasov so skóre 9 : 27.

Tentoraz zverenci kanadského trénera Seana Simpsona ohúrili svet. Predviedli deväťzápasovú víťaznú spanilú jazdu. Odskákali si to Švédi, Kanada, Česi hneď dva razy, ba aj Američania v semifinále, ktorí im nestrelili ani gól. Až v štokholmskom finále našli Švajčiari premožiteľa. Domáci Švédi ich vyškolili 5 : 1 a odplatili prehru z úvodu šampionátu. Aj tak je to pre krajinu helvétskeho kríža rozprávka. Hoci len postriebrená.

Druhé miesto od Švajčiarov nečakal ani ich kanadský tréner Sean Simpson. Foto: profimedia.sk

„Pre mňa to nie je žiaden zázrak, ale výsledok cieľavedomej práce. V mládežníckom i seniorskom hokeji. Po NHL a KHL je švajčiarska liga považovaná za najkvalitnejšiu v Európe,“ tvrdí 67-ročný Milan Mrukvia. Bývalý hráč Slovana Bratislava pracuje v mládežníckom a seniorskom švajčiarskom hokeji už tridsaťdva rokov.

Preč sú časy, keď jeho Slovan porážal na turnajoch tamojšie tímy na hlavu. Švajčiari dnes vedia nielen svedomito brániť, ale už aj útočiť, čo je zásluha kanadského trénera Seana Simpsona. „Nebál sa zobrať na šampionát sedem nováčikov a celý tím hral útočne. Organizovane, disciplinovane, bez strachu a rešpektu z ktoréhokoľvek súpera. Nikto nehral sebecky, všetci spoločne pracovali pre úspech mužstva,“ tvrdí Mrukvia, majster Československa z roku 1969, ktorý dnes žije v Bazileji.

Národným športom v krajine je podľa jeho slov naďalej lyžovanie či futbal, no hokej sa pred začiatkom majstrovstiev sveta radil medzi tri najpopulárnejšie. Po štokholmskej rozprávke bude ešte obľúbenejší. „Bolo neuveriteľné sledovať, akou sebadôverou hráči na majstrovstvách oplývali. Doslova z nich sršal hlad po úspechu,“ žasol Mrukvia.

Len dvaja z NHL

Vyrovnať sa Rusom, ktorí vlani vyhrali všetkých desať zápasov, sa „Simpsonovcom“ nepodarilo. Zlaté medaily pristáli na krku Švédov, ktorí tak prelomili dvadsaťsedemročnú kliatbu domácich tímov. Naposledy sa usporiadajúca krajina tešila z titulu v Moskve v roku 1986.

Druhé miesto však od Švajčiarov nečakal ani ten najväčší optimista. A to mali v tíme len dvoch hráčov z NHL - obrancu Diaza z Montrealu Canadiens a útočníka Josiho z Nashvillu Predators.

„Množstvo peňazí, ktoré tento štát vráža do mládežníckeho hokeja, sa už niekde muselo odraziť. Pripočítajte k tomu dobrých trénerov, ktorých Švajčiarsko má, a musí vám byť jasné, že to nebola náhoda,“ vysvetľoval príčiny nečakaného vzostupu tréner Simpson. Švajčiari sú prvou reprezentáciou, ktorú trénoval. „Som neuveriteľne hrdý na tento tím. Predviedol srdce, energiu, vôľu a pobláznil celú krajinu,“ vravel muž, ktorému osobne blahoželal švajčiarsky prezident Uli Maurer.

Tesne pred finále z 24-tisíc hlasujúcich v ankete denníka Blick verilo v úspech svojho tímu až 84 percent švajčiarskych fanúšikov. Napokon ich miláčikovia skončili rovnako ako vlani Slováci. Favoritovi vo finále podľahli o štyri góly. Aj im však striebro postačilo na to, aby celú krajinu postavili na nohy. „Inšpirovali nás práve Slováci. Tímovým duchom, aký predviedli vlani v Helsinkách,“ tvrdí útočník Roman Josi, najužitočnejší hráč turnaja.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní