Slováci zdolali sibírsky most hrôzy: Pomohla im aj slivovica

Jeden z najhrozivejších a najlabilnejších mostov na svete, po ktorom štyri mesiace neprešlo žiadne auto, uniesol váhu slovenských dobrodruhov

Šesticu chlapov z okolia Myjavy, vyzbrojenú odvahou, nadšením, silnými autami, lanami aj kopaničiarskou slivovicou, čakalo na ceste do najchladnejšej dediny na svete veľa nástrah. Jednou z nich bol už na pohľad labilný a polorozpadnutý sibírsky most nad riekou Vitim. "Pocity boli u všetkých ťažké, ale zvládli sme to," hovorí šéf expedície Tibor Krúpa. Fotografie z expedície však hovoria za všetko - človek by sa po tomto hrozivom drevenom objekte bál prejsť aj na pešo, nie ešte s ťažkými vozidlami.

Most cez rieku Vitim: Meria 150 metrov. Foto: http://vladivostok.webnode.sk

Potrápili ich brody

Most nad riekou Vitim bol prvou veľkou výzvou, po nej nasledovali brody. Už jeden z prvých, asi 150-metrový s veľkými kameňmi, im dal poriadne zabrať. "Voda cez prednú kapotu až po predné sklo. Nestihli sme si ani vydýchnuť a už sme boli utopení v blate," popisujú chlapi. Po dvoch hodinách vyprosťovania lanami boli zachránení. Kým nenarazili na ďalší ….

Náročné brody: Museli ich prejsť desiatky. Foto: http://vladivostok.webnode.sk

Zdolali asi tristo brodov, z niektorých ich cez rieku ťahali aj nákladné autá. "Oslovili sme napríklad stavbárov s bagrami, či by nám nepomohli a boli naozaj ochotní," popisuje Tibor Krúpa. Niekde mal brod meter vody do výšky, na niektorých miestach aj viac. "Bol to naozaj zážitok," dodáva šéf expedície. Šťastne dorazili do Ojmjakonu, malej dediny v Jakutskej oblasti na severovýchode Ruska, kde v roku 1924 namerali -71,2 °C, a následne domov.

Vianočné tipy na darček