V bratislavskej Olga Art Gallery má výstavnú premiéru nový výtvarný projekt – skupina SK21. Organizácia združuje súčasných aktívnych umelcov.

Slovenské výtvarné umenie sa zaktivizovalo. Umelci vytvorili skupinu SK21

Na Slovensku vznikol nový výtvarný projekt - skupina SK21. Tvorí ju 21 súčasných slovenských maliarov, sochárov a grafikov rôzneho veku.

Nový výtvarný projekt – skupina SK21 má slovenskú výstavnú premiéru v bratislavskej Olga Art Gallery. Skupinu tvorí 21 súčasných aktívnych slovenských maliarov, sochárov a grafikov rôzneho veku. Výstava potrvá do konca marca.

"Tento projekt vznikol na zviditeľňovanie a prezentáciu slovenských výtvarníkov doma aj v zahraničí. Umelcov spája bratislavské štúdium a pôsobenie, spoločná filozofia, tvorivý program a apolitickosť," uviedla na štvrtkovej vernisáži jeho zakladateľka a galeristka Oľga Kohlerová.

Zároveň pripomenula, že skupina SK21 už mala dve zahraničné výstavy, v Rakúsku a v Európskom parlamente v Štrasburgu.

Predstavili publikáciu SK21

Výber z tvorby skupiny je teraz v spomínanej galérii. Oveľa viac diel aj s predstavením všetkých autorov obsahuje 264-stranová publikácia SK21, ktorú predstavili na vernisáži.

Okrem slovenčiny sú texty v anglickom a francúzskom jazyku, čo potvrdzuje zahraničný zámer. Krstnou mamou publikácie sa stala držiteľka tohtoročného ocenenia Slovenka roka za oblasť zdravotníctva Eliška Kubíková.

"Moje povolanie – medicínu považujem za umenie a výtvarné umenie lieči dušu," zdôvodnila Kubíková súvislosť dvoch rozdielnych oblastí a rozdrveným sklom a kameňom pokrstila knihu.

Podľa kurátora výstavy a autora textu v nej Bohumíra Bachratého je táto kniha ojedinelá a vzácna. SK21 prezentuje spoločenstvo solitérov i súbor autorov, ktorí vytvárajú kvalitu v širokej panoráme i polarite výtvarnej kultúry na Slovensku i prinajmenšom európskych súvislostiach.

Výtvarnícky symfonický orchester

"Skupinu možno vnímať ako výtvarnícky symfonický orchester. Bohatý súlad tónov, farieb a svetla, tvarov a línií, hmoty a objemu, priestoru i plynúceho kontínua času v maľbe, plastike, sochárstve i grafike. To je spojený orchester SK Olga Art Gallery a jej 21 členov,"charakterizoval novú skupinu Bachratý.

SK21 tvoria umelci narodení od roku 1951 do 1983.

Sú to maliari Zuzana Bachoríková, Ivan Pavle, Peter Pollág, Marián Komáček, Alexej Vojtášek, Štefan Polák, sochári Oto a Jakub Bachoríkovci, Jana Brisudová, Juraj Čutek, Martin Dzurek, Ladislav Černý, Viťo Bojňanský, Andrej Margoč, Martin Pala, Miroslav Rudavský, Stanislav Kiča, Milan Lukáč, Pavol Maria Schultz, Ondrej 4. – Zimka a grafik Frank Jalšovský.


  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní