Slovenské ženy revoltujú proti nudným manželom: Opúšťajú ich a začínajú znova

Slovenským päťdesiatničkám sa nepáči, že im život uteká medzi prstami.

Manželstvá našich prababičiek a ešte i babičiek boli na celý život. Vydržali mimoriadne náročné obdobia, finančný krach, dlhé odlúčenie i manželovu opakovanú neveru či násilnícke sklony. Dnes však už emancipované zrelé ženy odmietajú vo vzťahoch čakať na to, „až bude lepšie“, že sa „ten ich konečne umúdri“.

Čoraz viac päťdesiatničiek pochybuje o manželskom sľube „kým nás smrť nerozdelí“. Odmietajú sa obetovať, zotrvávať v niečom, čo sa im nepáči, a volia rozvod.

A dosť!

Anna opustila manžela pred pár mesiacmi. Mala päťdesiatdva, syn a dcéra osemnásť a dvadsať. „Manžel bol nespoľahlivý, nielenže flákal náš vzťah, ale postupne mi prestal dávať i peniaze na domácnosť. Bol to mimoriadne necitlivý lakomec,“ zverila sa internetovej spovednici atraktívna bruneta, ktorej by ste vek podľa profilovej fotografie určite netipovali.

Milovala som ho, ale urobil si zo mňa práčku, upratovačku, kuchárku a nakoniec som ho vlastne i živila. Hádky sa postupne stupňovali a dnes už viem, že ak by som ho neopustila, tak sa zbláznim. Veľmi mi pomohlo, keď som si uvedomila, že nám to spolu jednoducho nevyšlo a nezmení sa to!“ dodáva Anna, ktorá si za odstupné zohnala podnájom a život si začala užívať inak.

S kamarátkami chodí na lyže, k moru, ale i do divadla či žúrovať. „Ďalšieho partnera už nehľadám. Neverím, že nájdem niekoho ohľaduplného, ktorý ma nebude využívať na svoje pohodlie. A sex? Prečo nie, ale nič záväzné, prosím...“ dodáva šibalsky. Jej príbeh nie je ojedinelý - fakty hovoria jasne.

Podľa údajov zo štatistického úradu sa v deväťdesiatych rokoch po mnohoročnom manželstve rozvádzalo len niečo vyše desatiny párov u nás. O desať rokov stúplo toto číslo viac ako dvojnásobne. Nejde pritom o slovenské špecifikum, rovnaký trend spozorovali odborníci na celom svete. V USA a vo Veľkej Británii majú dokonca na tieto rozchody termín „grey divorce“, čiže šedivý rozvod alebo rozvod so šedinami.

Čas ísť ďalej

Za rozpadom manželstva vo vyššej vekovej kategórii často stoja ženy. Prečo sa toľko zrelých žien rozhodne pre rozvod? Podľa uznávaného psychológa a odborníka na partnerské vzťahy Petra Šmolku sú ženy impulzívnejšie - muži sú, čo sa týka zmien, rozvážnejší. A je údajne jedno, či ide o novú farbu do obývačky, alebo o rozvod.

„Ženy majú vyššiu schopnosť adaptovať sa na nové podmienky ako muži. Platí to aj pre situácie po rozpade manželstva. Muž sa v tejto životnej fáze rozvádza spravidla až vo chvíli, keď má detailne zabezpečený únikový variant, čiže novú partnerku a často i nové zázemie,“ tvrdí Šmolka. Vplyv má podľa odborníkov i zmena pohľadu na rozvod, voľakedy bol hanbou.

Dnes sa rozpadá takmer polovica manželstiev a premenilo sa aj samotné manželstvo. Ešte pred pár rokmi bol podstatou zväzku dokonalý výkon „naplánovaných“ rolí. „Spolužitie ženy a muža bolo takmer nevyhnutnou podmienkou existencie, museli sa dopĺňať. Žena bez muža mala každodenný život rozhodne ťažší ako vydatá,“ ponúka vysvetlenie psychologička Marta Boučková.

Lenže dnešné ženy sa už prestali hrať na dokonalé filmové stepfordské paničky a vo vzťahu je pre ne najdôležitejšie, či sú spokojné, rozumejú si s partnerom, môžu sa na neho spoľahnúť. Nie je výnimkou, že ani dlhoroční partneri neuzatvoria sobáš, žijú na vlastný účet, prípadne muž pomáha žene s varením a býva dokonca jediný, kto nakupuje. Dnes už nerešpektujeme rozdelenie rolí, ktoré bolo po stáročia dané, a hľadáme vlastné kompromisy - aj keď to, samozrejme, niekedy škrípe.

Ženy sú schopné postarať sa materiálne o seba, deti, niekedy dokonca o svojho muža. Preto od vzťahu chcú viac - nielen hmotné zabezpečenie, ale aj súdržnosť v podobe porozumenia, lásky, starostlivosti či spoločných záujmov. „Dnešné vzťahy tak začínajú mať veľké nároky na emočné uspokojenie oboch zúčastnených. Ak sa jednému nedostáva, má možnosť na tento stav reagovať napríklad tým, že ,vycúva‘,“ vysvetľuje psychologička Marta Boučková.

Navyše, dnešné päťdesiatničky či šesťdesiatničky vyzerajú veľmi dobre, často majú rad záujmov, športujú, niektoré sú od mužov finančne absolútne nezávislé. Ak k tomu pripočítame, že majú dospelé deti, ktoré už s nimi nebývajú, zrazu majú pred sebou ešte dvadsať-tridsať rokov, ktoré si chcú užiť naplno.

Množstvo rokov strávených v manželstve nevypovedá nič o jeho kvalite. Psychológovia dokonca v tejto súvislosti odhalili, že partneri po dvoch rokoch nového vzťahu o sebe vedia viac než tí, ktorí spolu žijú desiatky rokov. „Ženy sú dnes samostatnejšie, preto ich jednoducho môže jedného dňa prestať ,baviť‘ partner, s ktorým žili desať-dvadsať rokov. Ony išli ďalej, rozvíjali sa v práci, ďalej sa vzdelávali, nachádzali si nových známych, koníčky a ich muž im v tom zrazu prestal stačiť. A to ani nemusel sedieť s pivom na gauči,“ dodáva v tejto súvislosti odborník Petr Šmolka.

A slovenské ženy revoltujú. Proti nudným manželom, proti nefungujúcim zväzkom, proti až kým nás smrť nerozdelí, ale hlavne proti pocitu, že im vlastný život uteká medzi prstami. Opúšťajú tak svojich mužov a začínajú znova. Niekedy samy, niekedy s iným partnerom, ale začínajú. To by si ešte pred pár desiatkami rokov netrúfli.