Medzi najkrajšie pešie okruhy patrí prechod Prosieckou a Kvačianskou dolinou v Chočských vrchoch.

Slovensko má čo ponúknuť: Preskúmajte krásy, ktoré nám závidia aj v zahraničí

Svet je búrlivý, Slovensko ponúka pokoj malej krajiny, bohatej na históriu, prírodné krásy aj rekreáciu pri vode.

„Veľa závisí od počasia, ak sa vydarí, návštevníci sú spokojní,“ hovorí Stanislav Macko, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr. Najviac dovolenkárov totiž u nás vyhľadáva akvaparky a možnosť kúpania, odkiaľ vyrazia na túry do hôr a za spoznávaním pamiatok.

Pripomenul, že služby sú opäť na vyššej úrovni a podľa signálov sa k nám chystá oveľa viac turistov zo zahraničia ako po minulé roky. Len v prvom štvrťroku ich bolo o 25 percent viac, prišli najmä Česi, Maďari, Rakúšania, Nemci a Poliaci.

Aj mnohí Slováci sa podľa prieskumov rozhodli preskúmať krásy domoviny. Mnohé kúty sú notoricky známe, iné sú aj pre domácich prekvapením. Práve také vám medzi našimi tipmi ponúkame.

Do podzemia: Raritná jaskyňa

Na Slovensku máme viac ako 6 200 jaskýň, z toho sprístupnených minimálne dvanásť. Nevšednú výzdobu možno obdivovať v Ochtinskej aragonitovej jaskyni. Náhodne ju objavili baníci pri razení štôlne v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Ukrýva skvosty, okrem slovenskej je ešte jedna v Argentíne a druhá v Mexiku.

Jaskyňa ponúka na obdiv tri druhy mramoru a jemnú aragonitovú výzdobu. Hviezdna sieň a Sieň Mliečnej dráhy návštevníkov doslova ohúria. Veľká puklina v strope je plná snehobielych strapcov a trsov, ktoré po osvietení žiaria ako hviezdy na nočnej oblohe.

Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza vo vrchu Hrádok, medzi Jelšavou a Štítnikom. Je to národná prírodná pamiatka začlenená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

archív

Foto: archív

Záhada: Tajomné gule

Majú neuveriteľných tridsať až štyridsať miliónov rokov a ak aj nejde o najväčšie nálezisko takýchto útvarov v Európe, celkom iste sú to tie najväčšie kamenné gule na Slovensku. Nachádzajú sa pri Čadci, na kopci v Milošovej-Megoňkách. Dokonale tvarované guľaté a vajcovité objekty sú roztrúsené v starom lome pod hrebeňom Beskýd. Sú pieskovcové a ich pôvod ostáva záhadou.

Podobné útvary objavili v Grónsku, Rumunsku, USA i na Novom Zélande a spoločne sú zdrojom dohadov, medzi najpopulárnejšie patria teórie o zásahu mimozemšťanov.

Norbert Grosz

Foto: Norbert Grosz

Tip na túru: Prosiecka a Kvačianska dolina

Medzi najkrajšie pešie okruhy patrí prechod Prosieckou a Kvačianskou dolinou v Chočských vrchoch. Strmé skalné steny, vodopády, obrovské hrnce, ponory, vyvieračky a jaskyne sú len prvá návnada. Túra patrí k stredne náročným, vedie aj k dreveným vodným mlynom na Oblazoch.

Medzi najkrajšie pešie okruhy patrí prechod Prosieckou a Kvačianskou dolinou v Chočských vrchoch.
Medzi najkrajšie pešie okruhy patrí prechod Prosieckou a Kvačianskou dolinou v Chočských vrchoch.
Mária Candráková

Foto: Mária Candráková

Výnimočný kláštor

Navštívili ste niekedy premonštrátske opátstvo Jasov? Patrí medzi naše jedinečné historické pamiatky, je najucelenejším príkladom podunajského baroka. Komplex vyrástol po roku 1750 na mieste stredovekého kláštora.

Rehoľa premonštrátov tu s prestávkami pôsobí už od trinásteho storočia. Kostolné klenby zdobia veľkolepé fresky z pôsobenia svätého Jána Krstiteľa. Patrónovi kostola je venovaný aj hlavný oltár. Najmä množstvo plastík od sochára Kraussa patrí k tomu najpozoruhodnejšiemu v európskom umení baroka.

Marián Kunc

Foto: Marián Kunc

Unikátny je priestor knižnice. Dal by sa nazvať skutočným drahokamom kláštora. Knihy siahajú až po strop. Len v knižnici je 45-tisíc kníh, v celom kláštore až 100-tisíc. Opátstvo má internetovú stránku www.opatstvojasov. sk. Kláštor si môžete prezrieť celý, treba však dopredu zatelefonovať.

S batohom: Majestátna pevnosť

Zrúcanina Lietavského hradu na vysokom brale pri obci Lietava v okrese Žilina patrí k najrozsiahlejším na Slovensku. Dávno pred postavením pevnosti tu mali pohanskí Slovania obetisko bohyne Lietavy - Lady.

Hrad vznikol v 13. storočí a narodil sa tu uhorský palatín Juraj Turzo. Hrad bol v roku 2009 zapísaný do zoznamu najohrozenejších pamiatok sveta, ktorý vydáva americký Svetový pamiatkový fond.

Norbert Grosz

Foto: Norbert Grosz