Neuspeli: Sklamaní členovia nášho štvorkajaka. Skončili až na 6. priečke.

Slovensko skončilo na olympiáde bez hymny

Slovensko skončilo v hodnotení krajín na londýnskej olympiáde v ére samostatnosti najhoršie - pred nami aj Mongolsko.

Jedno striebro a tri bronzy. Žiaden víťaz. Taký slabý výsledok z letnej olympiády naši športovci od osamostatnenia ešte nezaznamenali. Prvý raz sa vrátili bez zlata. Pred šestnástimi rokmi v Atlante sme síce brali ešte menej, len tri cenné kovy, no mali sme olympijského šampióna - 17-ročného Michala Martikána. V Londýne získalo zlato 50 krajín, no my medzi nimi nefigurujeme. Naši susedia, až na Rakúšanov, ktorí senzačne nezískali ani jednu medailu, obišli lepšie. Maďari majú osem zlatých, Ukrajina šesť, Česi štyri, čo sa im nepodarilo dlhých 16 rokov, a Poliaci dve.

Hochschornerovci najbližšie

„Viniť niekoho z odfláknutia by bolo neobjektívne. Až na malé výnimky sa naši športovci snažili podať maximálne výkony na úrovni svojich súčasných možností,“ hodno til ešte z Londýna šéf slovenských olympionikov František Chmelár. Žiaľ, taký je reálny obraz podvyživeného slovenského športu. „Chýba nám materiálna základňa, metodika, nedržíme krok so svetom,“ myslí si vedúci slovenskej výpravy na hrách Ľubor Halanda. Len pätnásť zo 47 športovcov sa zmestilo do najlepšej desiatky. Na medaily dosiahli iba vo dvoch športoch - v streľbe a vo vodnom slalome. No kým vodný slalom nás vďaka trom zlatým z Pekingu držal nad vodou a bol vlajkovou loďou nášho športu, teraz na najvyšší stupeň nevystúpil nikto. Súrodenci Hochschornerovci boli k nemu najbližšie. Chýbalo šťastíčko. Nebyť nešťastného ťuku na šestnástej bránke a následnej dvojsekundovej penalizácie, mohli sa tešiť zo štvrtého olympijského pr-venstva po sebe. Takto sa smutne skláňali na stupni víťazov „len“ po bronzové medaily.

Maximalista z Mikuláša

Aj dvojnásobnému olympijskému víťazovi Michalovi Martikánovi zostal v rukách iba bronz. Ostatní mu k nemu blahoželali, maximalista z Liptovského Mikuláša sa zaň všetkým ospravedlňoval. Športovec, ako má byť. Janka Dukátová dokázala obrať šampiónku z Pekingu Elenu Kaliskú o olympijskú miestenku, predĺženie slovenskej medailovej série v ženskom singlkajaku však už bolo nad jej sily. „Boli to vyrovnanejšie preteky ako kedykoľvek predtým. Medailu som si nezaslúžila,“ sebakriticky okomentovala Dukátová svoju olympijskú premiéru. Slovenská nadvláda na divokej vode sa asi definitívne skončila. „Súperi sa na naše esá dotiahli, skopírovali naše know-how,“ trefne podotkol šéftréner slovenských vodných slalomárov Róbert Orokocký. Zavážila asi aj výhoda domáceho prostredia. Britskí deblkanoisti, ktorí odsunuli Hochschornerovcov z najvyššej priečky, mohli na kanáli v Lee Valley White Water Center trénovať do sýtosti. To síce aj pred štyrmi rokmi Číňania či pred ôsmimi Gréci, ale tí nepatrili medzi absolútnu špičku.

Strelci zabrali

Potešili strelci. Danka Barteková si v skeete vystrieľala premiérový bronz, trapistka Zuzana Štefečeková obhájila striebro z Pekingu. Lepšie to v ich prípade nešlo. Ich premožiteľky, Američanka Kimberly Rhodová v skeete a Talianka Jessica Rossiová v trape, strieľali suverénne. Na cestu domov si k zlatu pribalili aj svetové rekordy. Jozef Gönci sa na svojich piatych hrách lúčil s bohatou streleckou kariérou. Bronzovému z Atlanty 1996 i Atén 2004 chýbala pohoda. Do tridsiatky najlepších sa ani v jednej z troch disciplín nepretlačil. O ďalšej medaile spod piatich kruhov však 38-ročný košický rodák sníva naďalej. No už len ako tréner. Šéf našich strelcov Miloslav Benca neskrýval spokojnosť, no nie absolútnu. „Ešte jedno mužské umiestnenie v prvej desiatke a bolo by to super. Trapista Erik Varga bol k finále blízko a aj pätnáste miesto nováčika, pištoliara Juraja Tužinského, je fantastické. No ešte niečo by si to žiadalo,“ tvrdí.

Sklamanie z tichej vody

Očakávaný úspech na tichej vode neprišiel. Rýchlostní kanoisti Gelle s Vlčekom nastupovali na finále K2 ako úradujúci majstri sveta a víťazi semifinále, no od začiatku do konca sa neodlepili z poslednej, ôsmej priečky. Novozložený švorkajak, už bez bratov Riszdorferovcov, v zložení Gelle, Jankovec, Vlček, Tarr, bojoval, ale dvesto metrov pred cieľom stuhol aj ten. Vysnívaná postupka - po bronze z Atén a striebre z Pekingu zlato z Londýna - bola fuč. Slovákom sa ušlo až šieste miesto. Kým rovnaké umiestnenie singlkanoistu Ľubomíra Hagaru po finále na 200 metrov je príjemným prekvapením, štvorkajak na kilometri nepotešil. „Takú krízu ako na poslednej stovke som ešte nezažil,“ priznal skormútený Erik Vlček.

Nechápali: Deblkajak Peter Gelle - Erik Vlček na ceste za semifinálovým víťazstvom. Vo finále však nezdolali nikoho. Foto: Profimedia.sk

Klocovej aj rekord

Atléti zažili oba póly emócií. Výborné ôsme miesto Lucie Klocovej v behu na 1 500 metrov je skoro ako medaila. Bonusom pre prvú Slovenku v olympijskom finále bol takmer o päť sekúnd vylepšený slovenský rekord - na 4:02,99. Presedlať z 800 na 1 500 metrov bol pre 28-ročnú Martinčanku a zverenkyňu trénera Pavla Slouku veľmi dobrý ťah. Lucii sa to oplatilo aj finančne. Za ôsme miesto, posledné, za ktoré sa u nás vyplácajú odmeny, zarobila milovníčka detektívok s Herculom Poirotom štyritisíc eur. Rovnaká suma pribudne na účet Mateja Tótha. Žiaden slovenský chodec v ére samostatnosti ešte nebol v prvej desiatke. Nitriansky rodák v službách banskobystrickej Dukly sa tešil z druhého najlepšieho času kariéry. V porovnaní s Pekingom poskočil o 16 miest. No aj tak v cieli krútil hlavou. „Som rozčarovaný. Taký dobrý čas a až ôsme miesto,“ čudoval sa. Tá, od ktorej sa najviac čakalo, že by mohla zaútočiť na prvú slovenskú atletickú medailu, zhorela ako fakľa. Pred mesiacom brala kladivárka Martina Hrašnová v Helsinkách európske striebro za 73,34 metra. V Londýne zahodila štvorkilové náčinie len do vzdialenosti 68,41 metra. Bieda. Druhé olympijské finále z takého podpriemerného hodu nemohlo vzísť ani omylom. Na rozdiel od niektorých iných našich reprezentantov sa však na nič nevyhovárala. „Zbabrala som to,“ priznala úprimne Hrašnová, mama dvojročnej Rebeky. A na sociálnych sieťach pridala jedno slovíčko: „Prepáčte.“ Škoda premárnenej šance na lepší výsledok Košičanky Dany Velďákovej. Po troch prešľapoch z Pekingu sa síce v Londýne výkonom 14,22 metra prebojovala do dvanásťčlenného finále, v ňom však už nepredviedla nič. Len ďalšie dva prešľapy a na záver slabučkých 11,92 - o viac než dva metre menej ako predposledná finalistka, Slovinka Šestakovová. Ani sestre Jane to v diaľke nešlo. Z 28 skokaniek s platným pokusom skočila menej ako Velďáková (618 centimetrov) len Lotyška Grivaová (610 centimetrov).

Prvý raz vo finále: Lucia Klocová, druhá zľava, v ňom na 1 500 metrov dobehla na ôsmom mieste. Foto: TASR

Piasecký pred bránami finále

Ani návšteva kostola deň pred súťažou nepomohla gymnastovi Samuelovi Piaseckému v jeho obľúbených bradlách k účasti v premiérovom finále. Cvičil výborne, no prvá osmička mu tesne ušla. Skončil jedenásty. O úspech zo všetkých síl bojovala tenistka Daniela Hantuchová. Lúčila sa v osemfinále, po prehre s Dánkou Wozniackou. A po zápase si aj poplakala. Šprintérsky zázrak, cyklista Peter Sagan, doplatil na zlú taktiku. Triatlonistu Richarda Vargu, ktorý po plaveckom úseku viedol, sa organizátori v cieli pýtali, či žije, lebo od únavy klesol na zem ako podťatý. „Povedal som im áno, len mi dajte chvíľku, nech si oddýchnem,“ odpovedal im v cieli prvý Slovák, ktorý kedy dokončil olympijský triatlon. Obsadil pekné 22. miesto, no 23-ročnému Bratislavčanovi sa sympaticky málilo. Ktovie, možno práve on bude o štyri roky v Riu de Janeiro v hre o olympijské medaily. Veď so súrodencami Alistairom a Jonathanom Brownleeovcami, ktorí brali zlato a bronz, je veľký kamarát. Pred Londýnom spolu trénovali - vo Švajčiarsku. Zostatok výpravy sa snažil, no od najlepších bol ďaleko. O štyri roky v Brazílii, ak sa radikálne nezmení systém, to môže byť ešte horšie ako súčasné 59. miesto v medailovej bilancii krajín. Aj Mongolsko, ktoré má len 2,7 milióna obyvateľov, bolo lepšie. A to poslalo do Londýna menej športovcov ako my. Náplasťou môže byť aspoň „zlatá medaila“ na diplomatickom poli - zvolenie Danky Bartekovej do komisie MOV. Na najbližších osem rokov. Zo všetkých 21 kandidátov dostala najviac hlasov - 2 295.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní