Ohybné displeje: V blízkej budúcnosti budú predstavovať asi najvýraznejšiu zmenu týkajúcu sa dizajnu a architektúry smartfónov.

Smartfóny budúcnosti vás budú počúvať na slovo, aj trénovať v posilňovni

Možno už čoskoro budeme mať telefóny s ohybnými displejmi a modulárnou architektúrou.

Len nedávno boli predstavené nové iPhony - lacnejšia verzia s označením 5c a drahšia s označením 5s. Niektorých nadchli, iných sklamali, no fakt je, že najmä druhý spomínaný priniesol niekoľko dôležitých technologických noviniek.

Lepšie procesory a fotoaparáty

Predovšetkým prišiel s výkonným 64-bitovým procesorom v čase, keď iní výrobcovia o takejto architektúre ani len nerozprávajú. Druhou dôležitou inováciou je snímač odtlačkov prstov na jednoduchšiu identifikáciu majiteľa a prístup k niektorým službám, treťou špeciálny sekundárny procesor, ktorý nepretržite sníma pohyb, čiže pracuje s akcelerometrom, gyroskopom a digitálnym kompasom.

Určený je najmä pre fitnes a zdravotné aplikácie, pri ich využívaní dokáže výrazne predĺžiť výdrž telefónu, pretože netreba do práce zapojiť výkonný a energeticky náročnejší hlavný procesor A7.

V neposlednom rade netreba zabúdať ani na podstatné vylepšenie fotoaparátu, pri ktorom sa zväčšil senzor, vylepšila optika a pribudlo duálne LED prisvietenie (blesk) až s tisíckou rôznych nastavení.

Nový iPhone: Model s označením 5S prišiel nielen s integrovaným snímačom odtlačkov prstov, ale aj s extra výkonným 64-bitovým procesorom. Foto: Apple

Blízka budúcnosť

Práve posledné dve spomínané veci reprezentujú hlavné smery, ktorými sa budú vylepšovať smartfóny v najbližšom období. Výrobcovia budú klásť oveľa väčší dôraz na aplikácie monitorujúce zdravie a rozšírené možnosti využitia smartfónov pri fitnese a tréningoch.

Tam kráča aj najväčší svetový producent smartfónov spoločnosť Samsung, ktorá pre svoje prístroje vyvinula aplikáciu S-Health. Tá umožňuje sledovať zdravotný stav majiteľa, celkový príjem kalórií a pomocou voliteľného náramku S-Band možno pridať ďalšie funkcie. Náramok funguje ako krokomer, ráta spálené kalórie a dokonca sleduje aj kvalitu spánku. Všetky získané dáta sa automaticky synchronizujú s aplikáciou S-Health.

Výrazne sa bude zlepšovať aj kvalita zabudovaných kamier - najmä pokiaľ ide o snímače a svetelnosť, na trhu sú už dokonca prvé smartfóny od renomovaných výrobcov ponúkajúce objektívy s plnohodnotným optickým zoomom - jednou z prvých lastovičiek je Galaxy S4 Zoom, zaplatíte zaň však okolo štyristo eur.

Ohybné displeje

Nás viac zaujímajú vylepšenia smartfónov, ktoré neprídu v horizonte najbližších mesiacov, ale najbližších rokov. K tým najvýraznejším patrí nástup ohybných displejov. Najprv prídu na trh smartfóny so zakrivenými displejmi, neskôr modely, ktoré budú mať displeje úplne ohybné a flexibilné.

Zámer je jasný - z hľadiska pracovného komfortu sú väčšie displeje lepšie, no z hľadiska ergonómie je práca so smartfónmi s uhlopriečkou 5 až 6 palcov pomerne nepohodlná, navyše sa zle nosia. Mimochodom - to sú hlavné argumenty, prečo spoločnosť Apple stále odmieta smartfóny s viac než 4-palcovou uhlopriečkou, aj keď to vyzerá tak, že s príchodom iPhonu 6 toto tabu padne.

Smartfóny blízkej budúcnosti by sa mohli opäť vrátiť k praktickejším uhlopriečkam, pravda, s tým rozdielom, že ak ich budete chcieť využiť na sledovanie videa alebo surfovanie po internete, jednoducho vám z nich vyroluje von skladací displej s „tabletovou“ uhlopriečkou.

Zahnuté displeje: Takto vyzerá jedna zo štúdií, ukazujúca možnosti ich využitia. Foto: archív

Mobilné skladačky

Ďalším smerom je modularita smartfónov, teda schopnosť nahradiť iba niektoré ich súčasti - napríklad kameru, procesor alebo pamäť. Takto dnes možno jednoducho upgradovať počítače, notebooky a dokonca aj niektoré smart televízory. Výrobcovia smartfónov sa tomu, samozrejme, bránia, pretože by to výrazne okresalo ich zisky.

Fakt však je, že takéto koncepty už existujú a pri cene špičkových smartfónov, ktorá je na úrovni ultrabookov, by ich použitie malo svoju logiku. Dôkazom je aj fakt, že o zmysluplnosti takejto koncepcie sa v poslednom čase veľa diskutuje, veľkú pozornosť vzbudil tento rok najmä projekt Phonebloks, ktorý za mesiac získal na Facebooku vyše 230-tisíc priaznivcov.

Počúvajúce smartfóny

Telefóny blízkej budúcnosti by nás mali aj viac počúvať. Tým nemyslíme aktuálny rozvoj hlasového ovládania, ale smartfóny budú skutočne počúvať a pravdepodobne aj zaznamenávať všetky zvuky z nášho okolia.

Na tejto technológii intenzívne pracuje napríklad známy technologický inštitút MIT. Na prvý pohľad to vyzerá ako obrovský zásah do súkromia, má to však aj praktické využitie - napríklad telefón podľa tónu vášho hlasu a intonácie rozpozná, že vediete vážny rozhovor, a na prichádzajúci telefonát vás upozorní len vizuálne, aby vás pri rozhovore zbytočne nerušil.

Rovnako by bol schopný reagovať na extrémne zvuky - napríklad pri napadnutí alebo úraze - a v prípade potreby automaticky zavolať pomoc. Taktiež by dokázal komplexnejšie reagovať na vaše hlasové príkazy. Napríklad ho necháte vo vedľajšej izbe a príde vám textová správa. Vy následne nemusíte k nemu prísť, ale na diaľku ho požiadate, aby vám ju nahlas prečítal, previedol do podoby dokumentu, poslal ju ďalej vybraným adresátom e-mailom a podobne.

Veľa sa hovorí aj o nahrávaní všetkých vonkajších zvukov v časovej slučke na pozadí - vďaka tomu by si váš telefón pamätal všetky mená a presné funkcie ľudí, ktorí sa vám predstavia na pracovnom obede alebo cez prestávku počas odbornej konferencie. Následne by ste sa k záznamu mohli vrátiť a dôležité veci z neho archivovať.

V úlohe osobného asistenta

To je však len začiatok. Smartfóny budúcnosti budú čoraz viac monitorovať prostredie, v ktorom sa majiteľ pohybuje - napríklad v hoteli sa automaticky spojí s elektronikou v izbe a pomocou neho budete môcť nastavovať teplotu, poslúži ako diaľkový ovládač, autorizujete ním prístup k sejfu a zároveň sa vám doň automaticky načítajú všetky dôležité dáta z hotelovej siete - od jedálnych lístkov v reštauráciách až po otváracie hodiny v spa.

Ďalšou dôležitou funkciou, ktorá sa už v smartfónoch začína objavovať, je možnosť platenia. Nejde, samozrejme, o žiadnu formu internetbankingu ani o vyžívanie NFC pre platby do 20 eur alebo podobnej hodnoty. Vďaka vylepšeným a bezpečnejším technológiám na prenos dát na krátku vzdialenosť postupne smartfón nahradí platobné karty so všetkými ich funkciami.

Trend vývoja je jasný - telefonovanie prestáva byť primárnou funkciou smartfónov, do popredia vystupujú dátové prenosy a s nimi spojené služby. Ožíva s nimi myšlienka už zabudnutých PDA, teda osobných digitálnych asistentov s pridanou možnosťou telefonovania, no v oveľa modernejšej podobe.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní