Socha slobody a Kristus z Ria: Odvrátená strana ikonických pamiatok

Turistické atrakcie ako ich nepoznáte! Pozrite si ZOZADU sfingu, Sochu slobody alebo Krista z Ria na neobvyklých záberoch.

Pohľadnice so zábermi, ktoré pozná celý svet. Brožúrky, knihy, učebnice aj fotografie turistov zobrazujú svetové pamiatky najmä z ich prednej strany. Čo sa stane, ak sa fotograf postaví za ne? Pozrite si zábery, ktoré sú naozaj zriedkavé.

Pyramídy v Gíze

Ak ste ešte neboli v krajine faraónov a pyramídy poznáte len z fotografií, potom je ľahké vsadiť si ich do prostredia uprostred púšte, kam sa dostanete iba na ťavách. Skutočnosť? Pozrite sa na to, čo sa rozkladá v ich tesnej blízkosti a dominantné stavby sa vám odrazu budú javiť miniatúrne.

Foto: en.wikipedia.org

Socha slobody v New Yorku

Videli ste ju x-krát, prinajmenšom na fotografiách a vo filmoch, ale ruku na srdce: aký účes má Socha slobody? V skutočnosti má "vlasy" vzadu stočené a úhľadne späté. Ale z klasických obrázkov sa to nedozviete.

Foto: profimedia.sk

Veľký Buddha v Kamakure

Vyše trinásťmetrová bronzová socha Amida Budhu v areáli japonského chrámu Kotokuin pochádza z trinásteho storočia. Spredu je esteticky strhujúcou pamiatkou, zozadu pripomína každému, že je predsa len ľudským dielom, o ktoré sa treba starať. Zabudované okná slúžia na vetranie vnútra obrovského monumentu.

Foto: kaminoge.wordpress.com

Nápis Hollywood

Písmená symbolizujúce mekku filmografie patria k najfotografovanejším objektom v Los Angeles. Dostať sa k nim zo zadnej strany je čoraz komplikovanejšie a dokonca nelegálne, pretože územie v tesnej blízkosti nápisu je oficiálne uzavreté.

Foto: flickr.com

Veľká sfinga v Gíze

Monumentálna socha s telom leva a hlavou faraóna láka do Egypta každý rok milióny turistov. Zozadu však pripomína skalný útes a nebyť vytŕčajúcej hlavy, asi by ste ju iba ťažko identifikovali.

Foto: profimedia.sk

Kristus Spasiteľ v Riu de Janiero

Vyše 30 metrová socha Krista Spasiteľa s roztiahnutými rukami dohliada na všetko, čo sa deje v Riu de Janeiro i v celej Brazílii. Turisti sa k nej dostanú zozadu a hoci sa často zobrazuje aj od chrbta, eskalátor na pomoc tým unavenejším, je v „zákulisí“ oficiálnych záberov.

Foto: flickr.com

Brandenburská Brána v Berlíne

Štyri kone ťahajúce koč uvidíte na vrchole berlínskej Brandenburskej brány iba spredu. Bez okrídlenej bohyne mieru v koči je pamiatka oveľa menej pôsobivá.

Foto: profimedia.sk

Buckinghamský Palác v Londýne

A čosi podobné sa dá povedať aj o sídle britskej panovníčky Alžbety II. Buckinghamský palác chcú turisti vidieť najmä pre balkón, ktorý je dejiskom najvýznamnejších udalostí v kráľovskej rodine. O niečo menej ľudí ho môže vidieť aj zo zadnej strany, kde sa konajú záhradné slávnosti.

Foto: en.wikipedia.org

Vianočné tipy na darček