Andrea Massiello, vľavo, vlani, ešte ako hráč Bari, dal v súboji s Lecce úmyselne vlastný gól, aby sa súper udržal v lige. S talianskou prokuratúrou sa dohodol na miernejšom treste, keďže sa priznal. Dostal len 22 mesiacov.

Šport sa tipovacích podvodov a dohodnutých zápasov nedokáže zbaviť

Zabijak, pliaga či rakovina - tak športoví šéfovia označujú v posledných mesiacoch nelegálne tipovanie a kupovanie zápasov.

Najmä futbal proti tejto nočnej more brojí, koľko vládze. Spustenie varovného systému, ktorý dokáže odhaliť nezvykle vysoký počet stávok na zápas či spolupráca s Interpolom, pomohli, ale zďaleka to nestačí. Stávkarské mafie zarábajú veselo ďalej. Len za rok 2010, ako vlani v Lausanne prezradili zástupcovia Interpolu, sa vo svete nelegálne pretipovalo okolo 140 miliárd dolárov. Väčšina v Číne, kde sa stávkarským mafiám mimoriadne darí.

Najväčšia hrozba

„Šport, a predovšetkým futbal, čelí obrovskému risku. Nelegálne stávky sú jeho najväčšou hrozbou,“ myslí si Ralf Mutschke, šéf bezpečnostného úradu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Úrad spolupracuje s Interpolom práve na odhaľovaní korupcie a dohodnutých zápasov. Aktivite FIFA sa niet čo čudovať. Až 70 percent nelegálnych stávok ide na futbal. „Hrá ho takmer tristo miliónov ľudí po celom svete. Je to naša povinnosť,“ vyhlásil pred dvoma týždňami šéf futbalovej federácie Joseph Blatter. „Každý, kto podvádzal, by mal už naveky zostať mimo futbalu,“ rázne argumentoval v apríli prezident Európskej futbalovej únie Michel Platini. V tom čase vyšetrovali na Malte prípad štyroch domácich reprezentantov. Tí sa za úplatok mali dohodnúť na presne určenej prehre s Nórskom.

Na kvalifikačný zápas o postup na majstrovstvá Európy 2008 sa stavilo o 200-tisíc eur viac než priemerne na ostatné zápasy. Nóri vyhrali 4 : 0, keď tri góly nastrieľali v posledných 18 minútach. Zo štyroch obvinených zostal napokon len jeden „obetný baránok“ - stredopoliar Kevin Sammut z FC La Valletta. V auguste mu naparili dištanc na desať rokov, čo vlastne znamená koniec kariéry, keďže v čase verdiktu mal 31 rokov. Podľa prezidenta maltskej federácie Normana Demaja je však jeden hráč málo, aby sám zariadil dohodnutý výsledok zápasu.

Lundekvamovo priznanie

Ani bývalý kapitán anglického Southamptonu Nór Claus Lundekvam si sám nevystačil. Bývalý obranca sa pred tromi mesiacmi, štyri roky po ukončení kariéry, v rozhovore pre nórsku televíziu priznal, že podvádzal. Stačilo sa dohodnúť deň pred zápasom s kapitánom súperovho tímu na tom, kto bude zahrávať prvý aut či prvý roh, a potom zamieriť do stávkovej kancelárie. „Nie som na to hrdý, no vždy šlo len o veci, ktoré sa udiali väčšinou v prvej minúte zápasu. Nikdy som sa nedohadoval na presný výsledok zápasu. Bol som profesionál,“ povedal neskôr anglickému bulváru. Veľa pochopenia pre svoje konanie nenašiel. Po búrke nevôle po konštatovaní, že to bola v anglickej Premier League bežná prax, sa hráč, ktorý za Southampton hral v rokoch 1996 - 2008, neskôr ospravedlnil. „Nerobili sme to pre peniaze. Tých sme mali dosť. Vždy šlo len o zábavu. My futbalisti žijeme v akejsi bubline. Len sme chceli trochu vzrušenia,“ tvrdil Lundekvam. Vtedajší kapitán Southamptonu Francis Benali vzápätí jeho slová kategoricky poprel, no tieň podozrenia neodvrátil.

Švindliari z Montpellieru

Aj čerstvý hádzanársky prípad z Francúzska vyzerá skôr na využitie príležitosti než vedomý a dlho dopredu chystaný podvod. Hoci to nikoho neospravedlňuje. Francúzsky majster HB Montpellier mal už v máji istotu štrnásteho ligového titulu. Pred duelom 24. kola na palubovke Cesson Sevigne navyše aj päť zranených hráčov. Stávkové kancelárie podľa dostupných zdrojov na to napriek tomu nezareagovali a na víťazstvo domácich určili nečakane vysoký kurz. Vraj 4,5 : 1. Na výhru do polčasu i celkovo. Tipov na prehru Montpellieru začalo utešene pribúdať. Stávky na zápas sa vyšplhali až na 87-tisíc eur, štyridsaťnásobok bežných vkladov! Vyše 99 percent z nich bolo na polčasový triumf Sevigne.

Aj tak bolo, Sevigne polčas s čerstvým šampiónom vyhral a napokon aj celý zápas - s výsledkom 31 : 28. Keď to policajti zistili, neváhali. Zadržali 18 ľudí vrátane deviatich hráčov Montpellieru. Medzi nimi aj jedného z najlepších hádzanárov sveta, majstra sveta a olympijského víťaza Nikolu Karabatica. Z väzenia sa dostal von až na kauciu 13-tisíc eur. „Ja som netipoval. Priateľka áno, ale francúzsku hádzanú sleduje dva roky a vyzná sa v nej. Navyše vedela, že máme piatich zranených hráčov,“ bráni sa Karabatic na sociálnych sieťach. Svedectvo Jenny Priezovej, priateľky jeho brata Luku, ktorý rovnako za Montpellier hráva, však tvrdí presný opak. Priezová priznala nielen to, že podala stávku namiesto hráčov, no aj to, koľko potom z nich Lukovi vyplatila. Prípad je stále v štádiu vyšetrovania.

Centrum v Ázii

Ohniskom nelegálnych stávok zostáva Ázia. Generálny sekretár Interpolu Ron Noble prezradil, že len počas troch najväčších záťahov za posledné roky skončilo za mrežami sedemtisíc ľudí. Ich čierne stávky vraj v súčte presiahli miliardu dolárov. Zatýkalo sa v Číne, Hongkongu, Macau, Singapure, Malajzii či vo Vietname. No stále je to len kvapka v mori. Netipuje sa len na vrcholové súťaže. Často sú v kurze aj nižšie ligy, ktoré nie sú tak na očiach. Britská polícia v Newcastli sa pred štyrmi rokmi čudovala, keď vysvitlo, čo bolo dôvodom vraždy dvoch čínskych študentov. Za smrťou Čen Sin Janga a jeho priateľky Si Čou stál čínsky syndikát.

Osudným sa im podľa správ BBC stalo práve nelegálne tipovanie. Policajti vypátrali, že pre syndikát dodávali tipy z anglického futbalu. Jeden- až dvojminútový rozdiel medzi reálnym začiatkom zápasu a satelitným vysielaním v Číne vraj stačil mafii na to, aby si jej členovia stihli natipovať, kto dá gól a čo sa v najbližšom okamihu stane. Museli sa dopustiť hrubej chyby alebo odmietnuť poslušnosť, keď dopadli tak brutálne. Jangovi čínski vrahovia podrezali hrdlo, Si Čou rozrezali na kúsky. Jej telo sa našlo na troch miestach so stopami mučenia na tele. Vraha Kuang Chueja Cchaa usvedčili a odsúdili na 30 rokov.

Perumalova spoveď

Vo februári tohto roku spôsobilo rozruch aj zatknutie jedného z členov singapurskej mafie Wilsona Raja Perumala. Podarilo sa to len náhodou, na základe falošného pasu a udania od krajana. Usvedčili ho z podplácania fínskeho klubu Rovaniemi, v ktorom podplatil dvoch Gruzíncov, aby mu zabezpečili požadovaný výsledok. Obaja mali dostať po 20-tisíc eur. Šokom bolo jeho vypočúvanie pred zástupcami Interpolu aj FIFA. Perumal priznal, že ovplyvnil stovky zápasov. Kupoval si chudobnejších hráčov po celom svete, ba občas rovno dohadoval na futbalových zväzoch priateľské zápasy, kde mal podchytených nielen hráčov, ale aj rozhodcu. Pre istotu. Na každý zápas sa v Ázii staví zhruba milión dolárov. Perumal mal z čoho podplácať. Hráči Zimbabwe po jeho slovách priznali, že sa v roku 2009 počas ázijského turné nechali podplatiť. Podľa kapitána Zimbabwe Methoda Mwanjaliho šlo o sumu od 500 do 1 500 dolárov na hráča.

Víťazstvo v nedohľadne

Ani tenisový svet na tom nie je najlepšie. Útvar tenisovej integrity, ktorý vznikol v septembri 2008, aby chránil čistotu športu, má občas plné ruky práce. Vyšetroval už Taliana Volandriho, Rusa Kafeľnikova, Srba Tipsareviča. Rakúšanovi Danielovi Köllererovi a Srbovi Dušanovi Savičovi však nekalé praktiky dokázali. Dostali doživotný dištanc. „Je to škaredý a nemorálny trend,“ vyhlásil svojho času taliansky šéf Medzinárodnej tenisovej federácie Francesco Ricci Bitti. Je sympatické, že sa vrcholné športové orgány pustili do boja. No víťazstvo je stále v nedohľadne.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní