Martin Janiš musí mať ako kondičný tréner telo tip-top. Nevyhýba sa výžive pre kone.

Športovci aj tréneri fičia na výživových doplnkoch pre kone!

Výžive pre zvieratá prepadli, vraj preventívne, aj naši bežci a tréneri. Čo na to lekári?

Buď silný, aby si bol užitočný - to je krédo žilinského kondičného trénera Martina Janiša. Pohyb ho živí. Už na prvý pohľad vám musí byť jasné, čo je v živote bývalého futbalistu priorita - byť fit. Ochotne pre to urobí čokoľvek.

Okrem iných výživových doplnkov začal nedávno užívať aj doplnky stravy pre kone značky GelaPony. Niektorí nad tým krútia hlavou, no rodák z Kysuckého Nového Mesta je presvedčený, že kráča správnou cestou. A nie je v tom sám.

„Poznám asi dvadsať ľudí, ktorí na tom frčia. Neprišiel som na to sám, odporučili mi to kamaráti,“ priznáva 26-ročný certifikovaný tréner.

V rámci prevencie

Netrpí žiadnou chorobou. Všetky výživové doplnky užíva v rámci prevencie. „Ako športovec som bol veľký odporca všetkého, no zmenilo sa to. Dnes všetky doplnky beriem ako prerehabilitáciu. Aby telo fungovalo ešte lepšie,“ vraví Janiš, ktorý má na žilinskom Bôriku prenajatú telocvičňu, no najčastejšie so svojimi klientmi trénuje a behá pri vodnom diele Žilina.

„To je moje vysunuté pracovisko,“ tvrdí vyšportovaný mladík, ktorému za kondičné hodiny platí aj množstvo bývalých športovcov v snahe udržať si zdravie a fyzičku.

Janiš vstáva o piatej ráno, večerné tréningy končí o deviatej. Oddychuje len cez víkend. V priebehu týždňa má 17 individuálnych a 12 skupinových tréningov.

Je pre neho dôležité držať sa vo forme. Aj preto prišli na rad výživové doplnky. Okrem esenciálnych aminokyselín, známych pod skratkou BCAA, užíva zinok, proteíny, vitamín C a kolostrum, ktorý zvyšuje imunitu organizmu.

A najnovšie aj GelaPony, výživový doplnok, ktorý sa vyrába v Česku a vďaka veľmi efektívnej kombinácii účinných látok má za úlohu zvýšiť koňom elasticitu kĺbových chrupaviek, väzov a šliach. Jednoducho, zlepšuje mechaniku pohybu.

O krok dopredu

„Keď som to povedal niektorým ľuďom, pozerali sa na mňa zvláštne a boli skeptickí. Vraj, či to zajedám senom, žartovali. No je to produkt naozaj na úrovni. Do koní sa kvôli dostihom tlačí veľa peňazí.

Poznám jednu zverolekárku, ktorá mi to pomohla zohnať. Kĺbová výživa je pre mňa dôležitá a bežné lieky neobsahujú dostatočné množstvo látok, ktoré moje telo potrebuje.

Je v tom selén, obsahuje to množstvo vitamínu C. Je to dobré na kĺby. Aj vďaka takémuto prostriedku sa snažím byť o krok dopredu. Nedopustiť, aby napriek extrémnej fyzickej záťaži nejaký problém v mojom tele vznikol,“ vysvetľuje Janiš.

Prirodzene, Janiš si pomer upravil. „Konská dávka je pre koňa vážiaceho 850 kíl. Jednoducho som si vypočítal primeranú dávku. Vyšlo mi to 10 gramov na deň, jedna odmerka. Nerád by som však bol, aby to vyznelo, že to nejako odporúčam ľuďom. Takáto možnosť však existuje. Rozhodol som sa, že ju vyskúšam.“

Nežiaduce účinky Janiš zatiaľ nerieši. „Ostatní to berú dlhšie ako ja a funguje to. Sú veľmi spokojní a vraj cítia rozdiely. Rozoberal som to aj s odborníkmi v lekárňach a mojimi známymi, no hoci to pri užívaní ľuďmi preskúmané nie je, na nič škodlivé sme neprišli.“ Martin si zohnal 1,8 kila konských výživových doplnkov, čo ho vyšlo na 125 eur.

„Pri mnou nastavenom dávkovaní by mi to malo vydržať pol roka,“ vypočítava. „Užíva sa jednoducho. Len to zarobím vo vode. Ani chuťovo to nie je nepríjemné. Na rozdiel od sójových proteínov, ktoré som užíval v minulosti. Sám som však zvedavý, čo to po čase s mojím telom urobí.“

Behá aj korčuľuje

Janiš zďaleka len netrénuje, rád a často behá. Zvládol už behy na 100 aj 60 kilometrov, zbiera ocenenia na pretekoch Spartan Race, súťaží v polmaratóne na kolieskových korčuliach. Nedávno bol členom víťazného tímu Štefánik Trail, ultrapretekov na 140 kilometrov po hrebeni Malých Karpát.

„To je zatiaľ môj najkrajší zážitok pri behu. Náš tím bol najrýchlejší už vlani, no nevyhrali sme, lebo sme minuli jeden kontrolný bod a diskvalifikovali nás. Tešil sa napokon tím, ktorý prišiel tri hodiny po nás. Teraz to už vyšlo. Hoci sme pred posledným úsekom mali malý náskok, v cieli sme boli o minútu a pol najrýchlejší.

Nie som profesionálny bežec, len nadšenec, no keď niečo robím, tak to chcem robiť naplno,“ vraví Janiš, ktorý sa už dlhšie vyhýba sacharidovej strave a sústreďuje sa viac na tuky a bielkoviny.

Chystá sa na dĺžkový pochod od najvýchodnejšieho k najzápadnejšiemu bodu Slovenska - čiže z Novej Sedlice do Záhorskej Vsi. „A ešte by som rád absolvoval aj pochod z Lúrd do Compostely, čo je asi 30-dňová púť.“

Základom techniky jeho tréningov nie je len nabrať čo najlepšiu kondíciu či najväčšiu silu. „Učím svojich klientov čo najekonomickejšiemu a najmenej bolestivému spôsobu behu. Aby bol čo najprirodzenejší. V tomto odbore chodím na rôzne workshopy, robím si certifikáty. Nie je to lacné, ale verím, že sa mi to jedného dňa vráti,“ tvrdí.

Janiš hrával v minulosti futbal za Žilinu, no v sedemnástich sa po konflikte s trénerom rozhodol skončiť. „Aj ma to chvíľu mrzelo, no potom som pochopil, že je to šanca, aby som sa posunul ďalej. Odvtedy som robil všeličo, kým som sa naplno začal venovať trénerstvu. Dokonca chvíľu aj stewarda.“

Všetko v jednom, nižšia cena

Čo na užívanie konských výživových doplnkov ľuďmi hovorí zverolekárka? „GelaPony poznám. Osobnú skúsenosť s používaním u koní s ňou nemám, no hlavné účinné látky ako glukózamín a chondroitín by mali byť rovnaké bez ohľadu na to, či ide o humánny, alebo veterinárny prostriedok. Rozdiel bude v ostatných zložkách a v dávkovaní,“ hovorí Radoslava Lalíková z veterinárnej ambulancie v Modre.

„Výhodou veterinárnych doplnkov je skutočnosť, že sú kombináciou viacerých zložiek v jednom prípravku, takže cena je nižšia. Navyše tieto prípravky nie sú viazané na lekársky predpis a v súčasnosti je veľa vecí dostupných aj na internete,“ pokračuje.

Skutočnosť, že ľudia užívajú veterinárne prípravky aj sami, Lalíkovú neprekvapuje. „O lieku, ktorý by bol primárne určený zvieratám a príležitostne aj ľuďom, som ešte nepočula, no ľudia zvyknú používať rôzne dermatologiká, šampóny prípadne masti určené zvieratám. Prirodzene, zodpovednosť za to musia niesť sami, aj za prípadné nežiaduce účinky.“

Lekári neodporúčajú

Telovýchovná lekárka Alena Urvayová užívanie konských výživových doplnkov neschvaľuje. „Aj ku mne sa to už donieslo. Asi pred dvoma týždňami. Rozhodne to neodporúčam. Na trhu je dostatok bežných doplnkov či liekov, ktoré môže človek aj v rámci prevencie užívať.“

Ani v prípade, že človek, ktorý sa na to dá, trénuje s vysokou intenzitou či behá extrémne dlhé trate. „Všetko by sa malo robiť s mierou. Stačí dobrá obuv a nekomplikovať si život. Ja určite nie som zástankyňa extrémov.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní