Najväčšie emócie: Oslava zlata na olympiáde v Nagane v roku 1998.

Najúspešnejší športovec v dejinách zimných olympijských hier ukončil kariéru

Vo veku 44 rokov mu nechýba chuť súťažiť, ale lekári mu vystavili stopku

Nie únava ani nedostatok motivácie, lež obavy o zdravie vyhnali najúspešnejšieho zimného olympionika medzi mužmi Oleho Einara Björndalena z biatlonových tratí. Osemnásobný olympijský šampión sa rozhodol skončiť dva mesiace po 44. narodeninách. V čase, keď väčšina ostatných športovcov má už dávno po kariére. Nebyť zdravotných problémov a varovaní lekárov, určite by súťažil ďalej. Možno aj do päťdesiatky. No muž, ktorý vo Svetovom pohári debutoval pred 25 rokmi, nemieni riskovať.

Žiadna únava

„Mal by som asi povedať, že som ustatý a presýtený biatlonom, ale nie je to tak. Stále ma to baví, no na základe rady lekárov a rodiny odchádzam. Sezóna 2017/2018 bola moja posledná,“ priznal so smutným výrazom v tvári na špeciálnej tlačovej konferencii v rodnej Simostrande.

profimedia.sk

Plány pokračovať mu zhatala srdcová arytmia, ktorá ho postihla nielen dva razy počas vlaňajšej letnej prípravy, ale aj tesne pred štartom poslednej sezóny. „Srdce mi zafibrovalo vždy v pokoji, nie pod stresom, a dostali sme to pod kontrolu,“ vysvetľoval. Napriek tomu súťažiť s takýmto ortieľom Ole Einar nechce. „Pochybnosti predsa len zostávajú,“netají. Bol by to risk. Najmä teraz, keď je druhý raz ženatý. S bieloruskou biatlonistkou Darjou Domračevovou má 1,5-ročnú dcérku Xeniu. Obe ho potrebujú.

V Pjongčangu chýbal

Nedávna pjong­čanská olympiáda už dávala tušiť, že Oleho časy sa končia. Hoci sa to jeho krajanom nepáčilo, Nórsky biatlonový zväz ho na hry do Pjongčangu nenominoval. Medzi najlepšiu nórsku päticu už v tom čase nepatril. Po zranení Emila Hegleho Svendsena ešte posledné tri kolá Svetového pohára po olympiáde odjazdil, no medzi najlepších sa už nezaradil.

V Ťumeni, kde naša Nasťa Kuzminová zvádzala s jeho manželkou tuhý boj o posledné body sezóny, skončil v záverečných stíhacích pretekoch na 32. mieste.

Rekordér: Ole získal na olympiádach a majstrovstvách sveta neuveriteľných 58 medailí.

Nič to však nemení na skutočnosti, že odchádza kráľ zimných športov. Nik nemá toľko medailí z MS ako syn chudobného nórskeho farmára. Za 25 rokov si ich vybojoval 45, z toho 20 zlatých. Žiaden športovec v zimnom športe sa nemôže pochváliť ani 95 víťazstvami vo Svetovom pohári. Legendárny švédsky slalomár Ingemar Stenmark sa zastavil na čísle 86 (jazdil v rokoch 1975 - 1989). Súčasný líder mužského biatlonu Martin Fourcade ich má na konte 74.

Pokiaľ ide o zimné olympiády, krajanka a bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová ho v štatistikách ziskom piatich medailí v Pjongčangu odsunula na druhé miesto. Už ich má 15, zatiaľ čo Ole „len“ 13, no medzi mužmi stále zostáva pod piatimi kruhmi jednotkou. Hoci o jedinú medailu pred krajanom Björnom Daehliem.

Alkohol len na vyplachovanie

Björndalena štatistiky nikdy nezaujímali. Behal sám pre seba a pre radosť zo súťaženia. Výsledku podriaďoval všetko. „Bol to nudný patrón, ktorý sa vyhýbal kontroverziám,“ opísal ho nórsky televízny reportér Anders Skjerdingstad. Ani alkohol nepil, len si ráno vyplachoval hrdlo koňakom, aby v ňom zabil baktérie.

Hviezdna dvojica: S druhou manželkou Darjou Domračevovou.

Prehnané emócie mu nikdy nič nehovorili. Z bronzovej sochy, ktorú mu v rodnej Simostrande postavili v roku 2008, sa tešil len chvíľu. V duchu už spriadal plány, ako čo najlepšie nastaviť prípravu na novú sezónu.

Ole zvyčajne trénoval v juhotirolskom Obertilliachu, kde bola ideálna nadmorská výška 1 400 metrov. Hrdá rakúska obec s 800 obyvateľmi si ho obľúbila natoľko, že po ňom pomenovala štvorkilometrovú trať so strelnicou, kde naberal kondičku. Aby tam mohol trénovať aj v lete, natiahli na ňu asfalt. Dom však má aj v Nórsku a veľa času trávil v bieloruskom Minsku, odkiaľ pochádza jeho manželka Darja.

Najemotívnejšia chvíľa? Nagano

Ktorá bola v jeho kariére najemotívnejšia chvíľa? „Prvé olympijské zlato z Nagana 1998. Dodnes si pamätám každý meter a každú zákrutu tej trate,“ priznal. Navyše šprint na desať kilometrov vždy považoval za kráľovskú disciplínu. „Musíte v nej byť rýchly ako čert, inak nemáte šancu,“ poznamenal v rozhovore pre Medzinárodnú biatlonovú úniu.

Biatlon sa od čias, keď sa Ole postavil na štart, poriadne zmenil. „Kedysi to boli skromné preteky s neveľkým počtom súťažiacich. Dnes je to veľká udalosť s veľkou konkurenciou. Pamätám sa, že som vtedy dokázal vyhrať, aj keď som na strelnici strávil raz počas poslednej streľby v stoji minútu a šesť sekúnd. Dnes tí najlepší odstrieľajú za 17-20 sekúnd. Časy sa zmenili,“ priznáva.

Okrem biatlonu občas koketoval s čistým behom na lyžiach. V Salt Lake City 2002, kde vyhral všetky štyri biatlonové disciplíny, na ktoré nastúpil, si odskočil na preteky v behu na 30 kilometrov. Skončil piaty, necelé dve sekundy za bronzovým krajanom Kristenom Skjeldalom.

Už po olympiáde vo Vancouvri 2010, kde sa okrem obligátneho nórskeho zlata v biatlonovej štafete dočkal „len“ striebra vo vytrvalostných pretekoch, ho kritici posielali do športového dôchodku. Björndalen však pri milovanom športe vydržal ešte osem rokov. Nebyť strachu o život, určite by súťažil ďalej. Možno by nebojoval o medaily, ale tie už dávno biatlonového kráľa trápiť nemusia.

Smutno za ním bude nielen jeho nórskym fanúšikom, ale aj Jürgenovi Kloppovi, nemeckému trénerovi futbalistov FC Liverpool. „Najlepší športovec, akého som kedy videl,“ zložil mu poklonu v jednom z rozhovorov. „Som na neho hrdá. Je to kráľ bia­tlonu, kráľ v živote. Dokázal lámať stereotypy, prekonávať limity. Je to jednoducho víťaz,“ pridala sa k chválam na sociálnej sieti jeho manželka Darja Domračevová, štvrtá najlepšia biatlonistka uplynulej sezóny.