Stále v pokušení: S promiskuitou zápasia muži i ženy, celebrity sa ňou však chvália

S promiskuitou zápasia muži i ženy, celebrity sa ňou dokonca chvália

Ideálny počet sexuálnych partnerov za život? Neexistuje! Niekto sa usadí v dvadsiatke, iný nenašiel svoju polovičku ani v štyridsiatke. Má preto žiť asketicky? Moderná doba ponúka oveľa viac príležitostí na neviazané erotické radovánky. Nielen vďaka sociálnym sieťam, ale aj preto, že veľa ľudí ani po tridsiatke nezmenilo svoj stav zo slobodného na zadaný.

Nahráva súčasnosť promiskuitnému správaniu? A čo si máme pod ním predstaviť? „Charakterizuje ho časté striedanie sexuálnych partnerov, sexuálna neviazanosť, nestálosť. Hranice promiskuitného správania však závisia od noriem príslušnej spoločnosti, od náboženského presvedčenia,“ pripomína sexuológ Ivan Kubiš.

Záleží na veku a období

„Kedysi som mal aj tri ženy za deň. Áno, žil som promiskuitne. Boli sme partia chalanov, chodili sme do fitka a všetci sme dobre vyzerali. S babami sme nemali problém,“ priznáva 40-ročný Filip. Stále slobodný Bratislavčan už síce žije striedmejšie, ale netají sa tým, že sa mu za dvadsať rokov v posteli vystriedali viac než dve stovky žien. Veľa? Nuž, na prvý pohľad áno.

„Nepovažujem za promiskuitné správanie to, že človek, ktorý žije sám, má v priebehu roka osem až desať sexuálnych partnerov,“ bráni sa Filip. „Keď som mal partnerku, ktorú som miloval, nikdy som ju nepodviedol,“ zdôrazní. „Mnohí mladí muži a ženy si chcú pred tým, ako sa usadia a založia rodinu, ešte užívať. ‚Školopovinné‘ dámy sú mladé a krásne, majú pevné prsia, hladkú pokožku, pekné vlasy. Točí sa okolo nich celý svet. Väčšinou sú ešte slobodné, nadväzujú viaceré známosti, môžu spať s každým, s kým sa im zachce. V ich veku je to ešte viac-menej spoločensky akceptované,“ opisuje sexuológ Ivan Kubiš.

„Experimentujú, nebránia sa orálnemu sexu, je to obdobie bádania a objavovania. Možnosť stretávať sa s viacerými partnermi v tomto veku často akceptujú obidvaja partneri,“ dodáva sexuológ. Zároveň pripomína, že pre ženu všeobecne je väčšinou ľahšie nájsť ochotného partnera ako pre muža.

Sexuálna nuda?

K striedaniu partnerov sa neuchyľujú len mladí ľudia, ktorí hľadajú toho pravého. Jednoducho - niektorí jedinci sú posadnutí sexom. „Mala som kamaráta, ktorý vyzeral naozaj exkluzívne. Futbalista s príjemným vystupovaním. Lenže skončil v posteli s akoukoľvek babou, ktorá mu prišla do cesty. Jednoducho, bolo mu to jedno, chcel si čo najviac užiť,“ opisuje Beáta. Zuzana zase potrebuje osviežiť svoj manželský život. Muž je celé dni v práci a venuje jej veľmi málo času. Sympatická tridsiatnička nemá na trvalejší milenecký vzťah čas, a tak si raz za čas dopraje sexuálnu známosť na jednu noc.

„Je to vzrušujúce a vždy niečo nové,“ rozplýva sa. S niektorými z týchto pôvodne jednorazových milencov sa ešte párkrát stretne. Sama si vyberá, na ktorého má kedy chuť a náladu. Dobrodružstvá s neznámymi mužmi ju jednoducho lákajú a nabíjajú energiou. „Áno, je veľa žien, ktoré na diskotéke či na sociálnych sieťach hľadajú čisto sex na jednu noc. Sú to často vzdelané a kultivované dámy, ktoré sú buď dlhšie bez partnera, alebo, naopak, príliš dlho s jedným mužom,“ hovorí Filip, ktorí ma s nimi bohaté skúsenosti.

„Na neveru existuje mnoho názorov. Niektorí tvrdia, že mimomanželské vzťahy nepopierajú manželstvo, ale často sú len jeho doplnením. Známi americkí sexuológovia Masters a Johnsonová uvádzali ako hlavnú príčinu nevery sexuálnu nudu,“ hovorí Ivan Kubiš.

Michael Douglas: Priznal sa, že sa liečil zo závislosti od sexu.
Michael Douglas: Priznal sa, že sa liečil zo závislosti od sexu.
profimedia

Kto skôr podľahne?

Štatistiky odhadujú, že neverných je asi polovica manželov a asi štvrtina manželiek. „Nemyslí sa tým trvalá alebo stála nevera, lebo takej je oveľa menšie percento. Asi 17 percent manželských rozvratov spôsobujú vzťahy, ktoré si partneri vytvorili na pracovisku. Vrchol výskytu mimomanželských vzťahov sa udáva okolo štyridsiatky,“ približuje odborník.

Nie práve ideálnym vzorom morálky sú aj svetové celebrity. „Človek nemôže spať so všetkými ženami, ale mal by sa o to aspoň pokúsiť,“ povedal americký herec Burt Reynolds. Svojím sexuálnym apetítom sa preslávil najmä Jack Nicholson, ktorý vraj spal s dvoma tisíckami žien, či rocker Mick Jagger, s ktorým sa spája dokonca dvojnásobný počet dám v jeho posteli. Ani Eddie Murphy nebol žiadne neviniatko. „Kedysi som skočil po všetkom, čo sa hýbalo. K tomu musím dodať, že niektoré dámy pri tom spolupracovali,“ priznal.

Podľa skúseností známeho sexuológa ženy skôr odpustia jednorazovú neveru s náhodnou partnerkou bez trvalej citovej väzby - napríklad aj s prostitútkou - ako dlhodobý vzťah s mladšou a atraktívnejšou sekretárkou, ktorý smeruje k rozbitiu manželstva a k odchodu manžela. Ale aj ženy vedia prekvapiť. „Napríklad jedna dáma sa vyjadrila, že dotyčný z jej aférky ‚ho mal takého malého‘, že to vlastne ani nevera nebola!“ pridá príklad z praxe.

Koľko sexuálnych partnerov signalizuje, že človek žije promiskuitne? Dá sa to vôbec nejako vyčísliť? „Hranicu promiskuitného správania ťažko určiť, s takouto štatistikou som sa ešte nestretol. Existujú skôr rôzne iné štatistiky. Napríklad priemerného počtu partnerov za život: muži deväť-desať partneriek, ženy päť-šesť partnerov.

Tri piliere

Môže človek, ktorý potrebuje na sexuálne uspokojenie stále nové podnety, ovládať svoje pocity a potreby? Čo sa s tým dá robiť? „Bohatý život s každodenným sexom je skôr utópia, ako reálny život. Partnerstvo založené len na sexe býva nestabilné. Podľa jednej teórie má milostný vzťah tri stavebné kamene: intímnosť, vášeň a vernosť. V ideálnom stave sú všetky tri rovnako zastúpené. Vzťahy nemusia byť dokonalé pri oslabení jedného z nich, ale môžu fungovať. Na jednom kameni sa nedá vzťah perspektívne udržať,“ pripomína odborník.

Podľa Ivana Kubiša je vždy lepšia prevencia, ako liečba nepriaznivých následkov. „Ako sexuológ musím povedať, že ak platí, že v živote chodí dobré so zlým, dvojnásobne to platí aj v sexuálnom živote. Promiskuita súvisí okrem iných rizík s častejším výskytom sexuálne prenosných chorôb. A u žien je vyššie riziko nákazy ako u mužov. Pri kvapavke a chlamýdiách je toto riziko dvojnásobné. Až 60 percent heterosexuálne získaného AIDS tvoria ženy. Je aj zvýšené riziko infekcie močových ciest a zápalov pošvy získaných pohlavným stykom - prenosom baktérií, kvasiniek a trichomonád z penisu,“ vymenúva.

Každý však má priority nastavené inak. Našťastie. Pre niekoho je úcta k vlastnému telu a láska k jednému človeku neporovnateľne viac, než neviazaný sexuálny život, ktorý neraz vedie k citovej prázdnote a otupeniu. Nuž, nestojí za to radšej svoje vybičované libido presmerovať na iné príjemné aspekty života než neviazaný sex?