Pásky na očiach, i igelitový obal na celom tele. Ortodoxní židia sa s "nástrahami" vo svete vysporadúvajú svojsky.

Strach z nemravných žien. Ultraortodoxní židia sedia v lietadlách s páskami na očiach

Pohľad na ženy, ktoré nie sú „vhodne“ oblečené, poburuje chasidov. Táto ortodoxná vetva judaizmu sa obáva, že príde o svoju čistotu.

Divný pohľad sa naskytol mladíkovi na jednom nemenovanom letisku. V zástupe za váženým rabínom sa pohybovalo niekoľko mladých mužov s farebnými páskami cez oči. Po krátkom rozhovore s ich rabínom sa zvedavec dozvedel, že chlapci si chránia zrak pred ženami, ktoré by eventuálne mohli byť nevhodne oblečené. Tým si uchovajú čistotu mysle, i tela.

Problémy s políciou

Chasidi sú svojim ultraortodoxným zmýšľaním a chovaním známi po celom svete. Nejeden súdny spor sa tiahol roky práve kvôli ich zvláštnym požiadavkám. Napríklad v lietadlách odmietajú sedieť v blízkosti cudzích žien, ktoré nie sú ich manželky. Ich náboženstvo im to zakazuje – aerolinky preto dámy presádzali, za čo sa však cestujúce cítili diskriminované a nenechali to bez odozvy. Nepríjemnú skúsenosť s nimi zažila aj spoločnosť EasyJet. Po tom, ako desiatka chasidov stále dlhé minúty v uličke lietadla, kým letecký personál nepresadil cudzie ženy, na svoje miesta si sadli bez poďakovania. Počas letu sa jeden zo židov pokúšal nabiť telefón pomocou kontrolných panelov v prednej časti lietadla, čo je, samozrejme, zakázané. Spoločnosť bola nútená zavolať políciu. Tá však skonštatovala, že k žiadnemu porušeniu zákona nedošlo a skupinku prepustila.

Bizarné prípady

Podobný rozruch spôsobil ďalší muž hlásiaci sa k ortodoxnej viere. Po nastúpení do lietadla sa mu nepáčil film, ktorý spoločnosť na palube premietala cestujúcim na skrátenie chvíle. Chasid si odmietol sadnúť a žiadal o odstránenie všetkých obrazoviek z paluby. Incident zašiel tak ďaleko, že sa lietadlo muselo po runwayi vrátiť na východziu pozíciu. Po hodinovom dohovore napokon posádka prehovorila muža, aby si do lietadla sadol a mohli pokračovať v lete. Celý čas mal on i jeho rodina pásky na očiach. Najbizarnejší incident sa však odohral v roku 2013. Muž, hlásiaci sa taktiež k ortodoxnej odnoži židovstva, aj keď v tomto prípade nie ku chasidom, absolvoval celý let zabalený v igelite. Jeho viera mu zakazuje prísť do akéhokoľvek kontaktu s cintorínmi či s mŕtvymi. Muž sa bál, že lietadlo počas niekoľkohodinovej cesty preletí priamo nad cintorínom. Nuž, proti gustu...


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní