Strašidelná prognóza: Vedci varujú pred detskou obezitou. Choré deti pribúdajú

70 miliónov obéznych detí v roku 2025. Taká je najnovšia predpoveď vedcov.

Jedno z troch detí v Európe medzi 6 a 9 rokom života má nadváhu, alebo je obézne. Momentálne podľa odhadov trpí na obezitu 41 miliónov detí. To sa má podľa najnovších štúdií rapídne zmeniť, v roku 2025 má totiž trpieť na nezdravú nadváhu až 70 miliónov detí do 5 rokov.

Vedci ďalej zistili, že 20 – 30% všetkého zápalového ochorenia čriev sa začína už v detstve, práve pre zlú životosprávu. Výskum taktiež uvádza, že nealkoholické ochorenie tuku v pečeni sa stalo najčastejším chronickým ochorením pečene detí a dospievajúcich v západných krajinách. Štatisti skúmali údaje zo 46 krajín Európy.

„V celej Európe máme popredných pediatrických expertov. Centrá však nie sú dostatočne rozšírené, nepokrývajú všetky európske regióny,“ povedal Michael Mans, prezident organizácie UAG a profesor pediatrie.

Náklady na liečenie porúch súvisiacich s obezitou teraz činí jednu desatinu celkových nákladov na zdravotnú starostlivosť v Európe, a podľa správy ohrozuje udržateľnosť verejných zdravotníckych služieb vo všetkých krajinách. Deti tvoria jednu pätinu európskej populácie a výskyt gastroenterologických chorôb sa rapídne zvyšuje. Odborníci však poukazujú na to, že výskum v tejto oblasti je nedostatočný. Rovnako ako jeho financovanie.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček