Vodná nádrž Ružiná: Počas letných horúčav, keď ortuť teplomera atakovala 40 stupňov Celzia, tu bol nevídaný nátresk.

Stredoslovenské more: Plnka ako za socíku, ale čo tie služby?!

„Ty kokso, ľudí ako za komunistov,“ vyhlásil asi 40-ročný návštevník Ružinej pri pohľade na pláž plnú diek beznádejne hľadajúc kus pľacu.

Nečudo, bola letná horúca sobota, ortuť teplomera vystúpila nad 35 stupňov Celzia a voda v priehrade sa zohriala na príjemných 26 stupňov.

Na bicykli na suchu aj vo vode

Vodná nádrž Ružiná na juhu stredného Slovensko je považovaná za jednu z najteplejších u nás. Leží pri rovnomennej obci asi 18 kilometrov severne od Lučenca. Primárne je jej účelom vyrovnávanie nerovnomerných prietokov Budinského a Krivánskeho potoka. Budovať ju začali v roku 1969 a dokončená bola v roku 1973.

Ružiná je zároveň rybárskym revírom a vyhľadávanou destináciou rekreantov. Okolo sa môžete previezť na bicykli alebo si požičať ten vodný a bicyklovať naprieč nádržou, či využiť inú formu vodných športov s možnosťou samotného plávanie alebo leňošenia na hladine pekne v pohodlí vašej nafukovačky. Pri nádrži sú dve rekreačné strediská – Kotva Ružiná a Divín, my sme navštívili divínsku stranu.

Na Ružinej sa môžete kúpať z dvoch strán.
Na Ružinej sa môžete kúpať z dvoch strán.
Foto: Katarína Oravská

Ružiná v trojobale

Za eurové vstupné a o niečo vyššie parkovné, tu zázraky nečakajte, teda čo sa týka služieb, inak je prostredie malebné a čisté s výhľadom na zrúcaninu hradu Divín. Horšie to je, že keď si chcete dať niečo pod zub. „Pamätám si, keď tu bola pred dvadsiatimi rokmi vývarovňa a človek sa mohol normálne najesť,“ spomína päťdesiatnik Štefan a dopĺňa: „Teraz je to samý vyprážaný syr s hranolčekmi.“

A naozaj, v niekoľkých stánkoch na pláži sa ponuka nápadne podobá, nájdete tu všetko, čo sa dá vypražiť v trojobale. A hoci je tu aj zariadenie ponúkajúce denné menu, veľa vody nenamúti. Presvedčili sme sa o tom sami.

Mladá čašníčka si zákazníkov a prázdne poháre všímala len sporadicky. Hoci sme pri stole sedeli už niekoľko minúť, čo si dáme sa nás neopýtala a keď sme ju teda naveľa zastavili, aby sme si objednali, nasmerovala nás radšej na bar, a tak sme šli, rovno k východu, napriek tomu, turisti nestrácali zmysel pre humor.

„Čisté poháre? Jedine vtedy, keď vyšli z výroby,“ pobavil zákazníkov starší pán. Nakoniec sme si v jednom zo stánkov vybrali hamburger, ktorý sa nakoniec ukázal ako lepšia voľba a vo väčšine stánkov nájdete tiež domáce langoše, inak ponuka za veľa nestojí.

Ružiná: Vyhľadávajú ju ak cyklisti. Čo sa týka ponuky v stánkoch, väčšinou ide o fast food.
Ružiná: Vyhľadávajú ju ak cyklisti. Čo sa týka ponuky v stánkoch, väčšinou ide o fast food.
Foto: Katarína Oravská

Stále tie isté vécka

Na portáli dokempu.cz dostali najmenší počet hviezdičiek sociálne zariadenia. „Do kempu sme sa vrátili po 25 rokoch. Toto miesto je čarovné, voda, príroda, hrad a pod. Avšak čo nás totálne dorazilo je, že toalety sú i po 25 rokoch také isté. Kým s tým niečo neurobia, neviem, či sa vrátime. Uvítali by sme tiež možnosť separovať odpad. Napriek tomu tu môžete prežiť krásnu stanovačku a športové vyžitie,“ ohodnotila tohtoročnú stanovačku na Ružinej Dusa11.

Miroslava okrem prostredia ocenila, že každý víkend býva na pláži DJ, takže si môžete zatancovať pod holým nebom. Nepochybne sa však dá Ružiná najlepšie vychutnať z pohodlia niektorej zo súkromných chát pozdĺž nádrže s rodinou a priateľmi, kde môžete grilovať a nemusíte byť odkázaní na miestne služby, alebo treba dúfať, že budúcu sezónu to bude s nimi aspoň o stupienok lepšie.


  • Katarína Oravská

    Ako editorka/redaktorka portálu Plus7dni.sk zodpovedá za tvorbu obsahu pre webovú stránku týždenníka. Vyhľadáva a spracúva vlastné témy, pracuje s foto a video podkladmi, ako aj  s analytickými dátami. Spravuje sociálny profil Plus 7 dní.