Sumy, ktoré platia kluby za futbalistov už prekračujú hranicu normálnosti. A pôjdu vraj ešte vyššie

Prestup Neymara z Barcelony do Paríža nemusí byť dlho najdrahší.

Vlani v októbri podpisoval brazílsky futbalový útočník Neymar (25) s Barcelonou nový päťročný kontrakt, ktorý mu zaručoval 16 miliónov eur ročne. „Cítim sa tu ako doma,“ vyhlásil Neymar po podpísaní zmluvy. Obsahovala - okrem iného - klauzulu o možnom odchode hráča s astronomickým výkupným 222 miliónov eur.

„Keď sme začali pripúšťať, že by mohol ísť preč, boli sme pokojní. Ak by aj odišiel, získali by sme dostatok peňazí, aby sme mohli kúpiť porovnateľne dobrých hráčov a nahradiť ho. Ak zostane, budeme radi,“ vyhlásil prezident Barcelony Josep Maria Bartomeu. Ani on však nečakal, že už o deväť mesiacov po podpísaní bude Neymar skutočne fuč. Klub ochotný zložiť horibilnú sumu sa našiel a Brazílčan prestúpil. Do Paris St. Germain ako najdrahší hráč planéty. Bartomeu mohol len krčiť plecami a kritizovať jeho maniere.„Takto sa nespráva hráč Barcelony. Spôsob, akým nás opúšťal, nepatrí medzi najférovejšie,“rypol si do neho. Aj tak to bol dobrý obchod, veď Barca ho kupovala zhruba za štvrtinu súčasnej ceny - za 57 miliónov.

3 500 eur za hodinu

Nad sumou, za akú sa brazílsky klenot sťahoval z Barcelony do Paríža, krútili hlavou mnohé svetové futbalové esá dneška aj minulosti. Vraj katarskí majitelia parížskeho klubu kazia futbalový trh. „To už je za hranicou normálnosti. Ale čo sa čudujeme, keď krajina vlastní klub?!“ pridal sa francúzsky tréner Arsenalu Londýn Arsene Wenger. Zabudnite na Neymarov plat 16 miliónov ročne, ktoré mal 25-ročný útočník brať v Barcelone. V PSG dostane takmer dvojnásobok - vyše 31 miliónov. Podľa BBC mu tak každý týždeň pribudne na účet 600-tisíc, čo je 3 500 eur za hodinu. Neymar sa však na prvej tlačovej besede v Paríži dušoval. „Neprišiel som sem pre peniaze. Nikdy pre mňa nepredstavovali primárnu motiváciu. Ani preto, že by som si netrú fal byť jednotkou v Barcelone. Jednoducho cítim, že potrebujem novú výzvu. Preto som tu,“ bránil sa Neymar da Silva Santos Júnior, ako znie celé meno mladej brazílskej hviezdy zo Sao Paula.

Muža, ktorého len na Instagrame sleduje 79,6 milióna fanúšikov. Nuž, katarskí majitelia PSG asi vedia, čo robia, keď sú ochotní za jediného hráča vysoliť toľké milióny. Nastrieľať 105 gólov počas štyroch rokov v Barcelone je úžasná vizitka, no naozaj za toľko Neymar stojí? Spoločnosť Quatar Sport Investment na čele s Nasserom Al-Khelaifim, ktorá PSG kúpila, verí, že áno. Neymar je značka, do ktorej sa oplatí investovať.

Mimochodom, ešte pred prestupom do Barcelony v roku 2013 ho londýnska spoločnosť SportsPro označila za jeden z najlepších marketingových brandov. Ani španielska kritika ázijských majiteľov nevzrušuje. Prezident španielskej futbalovej La Ligy Javier Tebas vyhlásil, že napíše sťažnosť na UEFA na nefér praktiky hry, akú pri prestupoch Katarčania použili. Al-Khelaifi sa však v rozhovore pre ESPN vyjadril, že si z toho ťažkú hlavu nerobí. „Vyhoveli sme všetkým požiadavkám. Mám okolo seba skúsený tím. Nemáme sa s tým prečo trápiť,“ reagoval Nasser, podľa týždenníka L’Equipe najmocnejší muž francúzskeho futbalu. Tlačenica na tričká: Hoci francúzska liga majiteľov PSG až tak nezaujíma. Pre klub s toľkými miliónmi je priam povinnosť vyhrať ju - i keď vlani to nedokázal. Skončil až druhý s osembodovým mankom za AS Monako. Uspieť chce najmä v Lige majstrov, kde má byť Neymar najväčším ťahúňom. A získavať fanúšikov aj v Ázii či inde vo svete.

Mimochodom, ako značka zafungoval Neymar okamžite. Už prvé hodiny po jeho príchode do Paríža sa predalo viac než 10-tisíc dresov s jeho menom. Každý za 155 eur. Záujem bol vraj taký veľký, že obchodníci neskôr predávali každému len jeden kus. Aby sa ušlo aj ostatným. Predaj tričiek je výhodný biznis, no kľúčový pri kúpe Neymara zďaleka nebol.

Dôvod, prečo PSG investoval do Neymara takú sumu, je najmä status, aký si klub na svetovom futbalovom trhu po jeho prestupe okamžite privlastnil. Stal sa z neho ešte väčší gigant a kúpou Brazílčana, hoci extrémne predraženou, získal obrovský cveng. „Celé je to o tom, koľko pozornosti dokážete strhnúť na svoju stranu. V globálnom svete futbalu je dosť takých, ktorí vedia z prestupu podobného typu vyťažiť. Neymar za to stojí,“ vyhlásil pre Los Angeles Times profesor Univerzity v Michigane Stefan Szymanski, ktorý už napísal sedem kníh o vzťahu ekonomiky a futbalu. Szymanski tvrdí, hoci to znie absurdne, že sa čoskoro nájdu kluby schopné krok PSG zopakovať. A minúť možno ešte viac. Ktovie, čo na to povie Arsene Wenger, ktorý už teraz nechápavo krúti hlavou. „Ak sa na to pozriete z ekonomického hľadiska, tak Neymar nebol drahý. Som presvedčený, že majitelia za neho napokon utŕžia oveľa viac, ako do jeho príchodu vrazili,“ dodal Szymanski.

Frajer aj profesionál

A kto teda Neymar je? Brazílsky supertalent z mestskej časti Sao Paula Mogi das Cruzes, ktorý si techniku osvojil najmä na ulici a vo futsale. „Za to, ako teraz hrám, vďačím najmä futsalu. Musíte pri ňom rýchlo myslieť aj sa rýchlo hýbať,“ prezradil pre mesačník FourFourTwo. Už v štrnástich ho chcel Real Madrid, no brazílsky veľkoklub FC Santos, v ktorého akadémii pôsobil, mu radšej ponúkol novú zmluvu. Len aby zostal. Ako 16-ročnému mu klub platil 10-tisíc realov mesačne - v prepočte vyše 2 700 eur. O rok bral už takmer desaťnásobne viac. Za Santos hrával pravidelne a tak dobre, že ho začali porovnávať s najväčšou brazílskou futbalovou legendou Pelém.

Rýchlo sa stal hviezdou nielen brazílskej ligy, ale celej Južnej Ameriky. Dva razy ho vyhlásili za najlepšieho hráča kontinentu. Hoci Neymar aj vďaka tetovaniam, bláznivým účesom a briliantom v ušiach vyvoláva dojem extravagantného frajera, vnútri je to vraj veľký profesionál s dobrým srdcom. Veľmi dobre si rozumie so sestrou Rafaellou, ktorej tvár má vytetovanú na ramene. Ona zasa tú jeho. Už v devätnástich sa stal otcom. S bývalou priateľkou Carolinou Dantasovou má syna Davida Luccu - „2,8 kila čistého šťastia,“ napísal Neymar na sociálne siete, keď sa chlapček narodil. Posledné roky sa schádza a rozchádza s pôvabnou herečkou Brunou Marquezinovou. S jedinou, o ktorú vraj má reálny záujem. Inak, od júna sú opäť single.