Super nápad z Česka! Z telefónnych búdok sú miniknižnice

Netreba preukaz, nemusíte platiť. Jednoducho si zadarmo vezmete knihu, ktorá sa vám páči.

Keď nejde Mohamed za kultúrou, ide kultúra za Mohamedom. V Uherském Hradišti, ledva tridsať kilometrov od našich hraníc, doslova. Na historickom Masarykovom námestí stvorili nadšenci z nefunkčnej telefónnej búdky bezplatnú verejnú knižnicu.

Titulov neubúda: Domáci stále prinášajú nové. Foto: Peter Galan

Každý si sem môže prísť prečítať zaujímavý titul, požičať knihu, vymeniť ju za inú, alebo si proste vziať, čo ho zaujme. Knihobúdka nie je kontrolovaná, ani monitorovaná kamerovým systémom. Organizátori si myslia, že to je zbytočné. "Každý predsa vie, čo je správne," tvrdia.

Super nápad

Sami sme sa presvedčili, že dobrý nápad funguje. Aj v chladných februárových dňoch je o pouličné čítanie veľký záujem a okoloidúci nás uisťujú, že kníh neubúda. Naopak. Police sú stále plné.

"V Uherském Hradišti je táto búdka už pol roka a obyvatelia na ňu reagujú veľmi pozitívne," hovorí 64-ročný Květoslav. "Hlavne stredná generácia. Stane sa, že niekedy musím čakať, kým sa dostanem dnu. Výber je celkom slušný. Je mnoho ľudí, ktorí nevedia, čo so starými knihami, tak ich radšej prinesú sem, než by ich vyhodili."

Výber: Radní v jednej z búdok zachovali telefónny automat, v druhej vznikla verejná knižnica. Foto: Peter Galan

Domáci i návštevníci, ktorých sme oslovili, si knihobúdku pochvaľujú. Nakoniec, telefonovanie z verejných automatov už prakticky vyšlo z módy a takto dostávajú nevyužité priestory nový zmysel. "Pár metrov odtiaľto je kaviareň. Bez hudby a internetu. Keď som videla knihobúdku, napadlo mi vziať si jeden z románov a začítať sa doň v teple pri káve," hovorí nám Jaromíra z Prostějova. "Určite je to lepšie ako ťukať statusy na facebook."

Obľúbená: Květoslav nám hovorí, že niekdy si musí počkať, aby sa ku knihám dostal. Foto: Peter Galan

Kultúrni barbari

Myšlienka knihobúdok nie je úplne nová. Nájdeme ich vo viacerých krajinách a ojedinele aj na Slovensku. Českým nadšencom sa však podarilo rozbehnúť projekt vo veľkom. Od roku 2013 vytvorili po celej republike asi dve desiatky týchto miniknižníc. Ľudia si diela nielen berú a požičiavajú, ale často vymieňajú za iné, alebo ich sem prinesú len tak, pre radosť iných.

Samozrejme, nájdu sa výnimky. Napríklad v Ostrave sa nápad príliš neujal. Dve pouličné knižnice neznámi "páchatelia" doslova vybrakovali a úlovok zrejme skončil v antikvariátoch. V Prahe si dokonca zlodej na svoj kultúrny lup priviezol vozík a opakovane všetky tituly odniesol. Opačných príkladov je ale, podľa autora projektu Pavla Železného, oveľa viac. Neraz sa stane, že priestory bývalých telefónnych búdok na všetky knižné dary nestačia.

  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].