Ponuky na sobáš a rozchody by sme mali počas sviatkov odložiť na neskôr. Vypäté emócie v čase už aj tak dosť exponovanom nikomu neprospejú.

Sviatočné faux pas? Rozchody a ponuky na sobáš

Ponuky na sobáš a rozchody by sme si nemali nechávať na Vianoce či Nový rok.

Väčšina z nás túži po tom, aby bolo počas najväčších sviatkov v roku všetko dokonalé. Dokonale uprataná a vyzdobená domácnosť, dokonalé menu, dokonalé darčeky... A, samozrejme, dokonalé vzťahy. Niektorí majú dokonca pocit, že práve Vianoce, Silvester a Nový rok, počas ktorých sme vystavení nepomerne väčšiemu stresu ako po iné sviatky v roku, sú tou najlepšou príležitosťou na „veľké a rozhodné činy“ vo veciach lásky a partnerských vzťahov.

Nekonfliktný priemer

Miešať vianočné sviatky a novoročné oslavy s prejavmi vášnivej lásky či dlho tajenej nenávisti sa však spravidla nevypláca. Aj keď sú Vianoce považované za sviatky lásky, nie všetky „darčeky“ sú vítané. Univerzálny recept na to, čo sa ešte môže a čo si treba nechať na neskôr, podľa odborníkov neexistuje. Ak však nechcete riešiť žiadnu mimoriadnu partnerskú krízu, vyhýbajte sa, a to nielen vo sviatočných dňoch, akýmkoľvek extrémom.

Odborníci na partnerské vzťahy tvrdia, že ak na vzťahu pracujete po celý rok, potom i Vianoce budú pekné a plné lásky. „Buďte k sebe úprimní, nenechávajte nič nedoriešené, respektíve nič z toho, čo sa týka partnerského vzťahu, nezametajte pod koberec. Hlavne komunikujte a spolupracujte vo všetkom, v čom sa dá,“ radí psychologička a sexuologička Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov.

Ponuka na sobáš

Čo však v prípade, že je partner nevyliečiteľný romantik a počas Vianoc, Silvestra či na Nový rok chystá „malé“ prekvapenie v podobe žiadosti o ruku? Oplatí sa využiť sviatočnú atmosféru a prítomnosť celej rodiny na oznámenie veľkej noviny alebo to treba radšej nechať na neskôr?

Janáčková potvrdzuje, že v posledných rokoch sa romantika zo žiadosti o ruku vytratila. Dôvodov je viacero. „V časoch, keď je málo peňazí, ľudia obmedzujú svoje sny. Podľa niektorých zahraničných prieskumov len jeden z piatich mužov dnes pokľakne na koleno na romantickom mieste alebo v reštaurácii a ponúkne svojej vyvolenej prsteň so vzácnym kameňom.“

Ak by sa predsa len našiel odvážlivec, ktorý sa rozhodne prejaviť svoje city práve na Štedrý deň, nevybral si podľa nej ten najvhodnejší čas. „V tomto prípade totiž oveľa viac tlačíme na partnera a očakávame jeho jednoznačné áno,“ upozorňuje odborníčka. A dodáva, že prípadné sklamanie zo zápornej odpovede by dotyčného romantika bolelo nepomerne viac vzhľadom na už aj tak vypäté emócie.

Nádejným mladomanželom preto odporúča radšej si o vzťahu a o spoločných plánoch do budúcnosti pohovoriť vopred a prípadnú svadobnú novinu oznámiť spoločne.

Sviatočné návraty

Zmierenie bývalých partnerov počas vianočných sviatkov či novoročných osláv nevníma skúsená terapeutka negatívne, hoci okoliu sa to môže zdať nepremyslené alebo pod tlakom emócií. Zdôrazňuje, že najhoršia pre vzťah je partnerská rezignácia.

„Ak však chcete obaja s dobrým úmyslom na všetko zabudnúť, je dobré skúsiť to. Sviatky môžu byť tým správnym momentom, keď si odskúšate vzájomný rešpekt a toleranciu. Ak má vzťah prežiť a byť dobrý, je dôležité, aby si partneri navzájom dokázali o svojich pocitoch povedať, vnímať ich a akceptovať,“ dodáva Janáčková.

Paradoxom Vianoc však je, že častejšie ako zmierenia sú rozchody. Dôvod? „Sviatky a dovolenky predstavujú pre partnerov veľkú zmenu systému. A kedykoľvek sa mení systém, nastávajú krízy,“ varuje Janáčková. Pripomína, že za normálnych okolností sa dvojica zíde doma až neskoro popoludní alebo večer. Počas sviatkov je však spolu od rána do večera. Ak k tomu pripočítame prázdniny, spoločne strávený čas sa môže natiahnuť aj na viac ako týždeň. „Mnoho ľudí môže začať trpieť nedostatkom podnetov. Z práce sú zvyknutí na permanentný stres a zrazu je okolo nich pokoj. Naraz sa ocitnú v úplne inom svete, nastáva zmena systému a každá zmena bolí,“ dôvodí Janáčková. Ako sa teda vyrovnať s darčekom v podobe neočakávaného rozchodu?

Vianočné rozchody

„V prvom rade by sme sa nemali brániť smútku. Môžeme dať priestor plaču, kým nás neunaví,“ hovorí odborníčka. Zároveň však varuje pred tým, aby sme začali obvolávať kamarátov a každému vysvetľovali, aké nešťastie nás postretlo. „Z takého sklamania sa človek len tak ľahko nevyhovorí a bude sa iba zbytočne rýpať vo svojom trápení.“

Pomôcť môže podľa nej napríklad to, keď si zostavíme zoznam všetkých vecí, ktoré nám na bývalom partnerovi prekážali, čo nás vo vzťahu mrzelo a trápilo, čím nám ten druhý ublížil. „Tento súpis by sme však nemali opakovane vyťahovať. Naopak, napísať si môžeme aj to, s čím nám partner pomáhal a čo sme spolu riešili, aby sme sa presvedčili, že to zvládneme i sami,“ radí Janáčková. Zdôrazňuje, že človek sa po rozchode nesmie ľutovať. „Nie je obeť ani chudáčik. V živote to takto jednoducho chodí. Rana potrebuje čas, aby sa zahojila.“

Pikantné prekvapenie

Rizikom vianočných sviatkov však nie sú iba rozchody, ale i šteklivé prekvapenia v podobe eroticky ladených darčekov.

V prvom rade sa treba zamyslieť, či strávite Štedrý večer vo dvojici, alebo „hrozia“ sviatky u rodičov. Ak nebudete pri stromčeku sami, nemali by ste zabúdať na spoločné rozbaľovanie darčekov. Asi by ani jednému z vás nebolo príjemné, keby si pred vlastnými rodičmi či potenciálnymi svokrovcami vytiahol z papiera vibrátor, putá či kožený bičík.

„Ak máte pre partnera intímny darček, pokojne ho obdarujte o pár hodín neskôr, až budete osamote. Nič tým nepokazíte. Ženská sexualita je komplikovanejšia, pestrejšia než jej mužský variant. Dať žene darček s nádychom erotiky je v poriadku, predovšetkým luxusná spodná bielizeň máva veľký úspech,“ hovorí Janáčková. Za najdôležitejšie ohľadom erotických darčekov však považuje premyslený výber. „Dôležité je nešokovať prijímateľa. Vibrátory, vákuové pumpy, pomôcky pre sadomaso hry a ďalšie špecifické hračky pre dospelých sa darujú iba v páre.“

Najlepším darčekom tohto druhu je orgazmus. Do vianočného ani novoročného sexu sa však netreba siliť. Nie je nič horšie, ako sa po celodennom strese a vypätí vrhnúť na partnera a napokon zaspať s trpkou pachuťou z nevydarenej noci.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní