Symbol kresťanov i komunistov: Koľko stoja "svadobné" holuby?

Holuby sú v poslednom čase obľúbenou atrakciou svadobných obradov.

Po svadbe Petra Sagana mu známi písali: „To boli tvoje holuby?“ Bohuslav Blecha zo Stupavy však čerstvému majstrovi sveta v cyklistike svoje biele operence nepožičal. Na Orave je dosť chovateľov poštových holubov, ktoré sa za posledné roky stali vyhľadávanou atrakciou pri svadobných obradoch.

No aj jeho holuby sa už ocitli na prominentných svadbách - vyleteli napríklad z rúk bývalého reprezentačného futbalového brankára Dušana Kuciaka. Gólman Legie Varšava sa ženil pred tromi rokmi, s Luciou Králikovou si povedali áno v Dóme svätého Martina v Bratislave.

„Samozrejme, že aj ja som mal pred štyrmi rokmi na svadbe holuby. Ale nie kvôli symbolike,“ vraví Bohuš Blecha. „Chovateľstvo je naša rodinná tradícia. Získal som ceny na rôznych súťažiach. Takže svadbu bez holubov som si nedokázal predstaviť.“

Vernejšie ako ľudia

„Som rád, že susedia sú tolerantní. Chovatelia majú často problém so susedmi - holub si sadne na susedovu strechu alebo strom a už je zle. Pritom v minulosti bol holub súčasťou takmer každého dvora,“ vraví holubár.

Bohuš Blecha sa venuje chovu holubov osem rokov. Na dvore má klietky s českým hrvoliakom sivým aj s poštovými holubmi. „Kŕmenie je najmenej problematické, ale treba poznať správne zloženie stravy podľa aktuálneho chovného obdobia. Holuby jedia dvakrát denne, približne o ôsmej a o šestnástej,“ prezrádza Blecha.

„Horšie je to s čistením. Pozrite,“ ukazuje na voliéru. „Čistil som ju pred troma dňami a ako vyzerá! Holub je bordelár. Niekto možno na to kašle, ale potom sa šíria rôzne choroby.“

Biele poštové holuby nie sú na chov náročné. Len keď ich majiteľ raz za deň vypustí, sú príliš ľahkým terčom pre dravce. „Stále tu striehnu, takže teraz ich von veľmi nepúšťam,“ hovorí Bohuš Blecha. Oveľa viac starostí má s hrvoliakmi, s ktorými chodí na súťaže. „Čo zarobím na poštových holuboch, to tie druhé minú.“

Treba „svadobné“ holuby špeciálne cvičiť? Aby vedeli, ako sa majú na svadbe správať a aby sa nezatúlali? „Keď holuba chováte na dvore, zvykne si. Môžete ho vypustiť aj dvesto kilometrov od domova, vráti sa.

Poštový holub má silný orientačný zmysel. Nech som ich dával na hocijakú svadbu, prileteli späť. Výnimočne sa stalo, že sa vrátil len jeden alebo doleteli až o dva týždne. No preto, lebo bolo škaredé počasie a pridali sa ku kŕdľu, aby prežili,“ vysvetľuje holubár.

Vo väčšej vzdialenosti od domova vypúšťa len mladé holuby, ktoré sa vyliahli v aktuálnom roku. Keď operenec dospeje, môže sa spáriť aj na novom dvore a vtedy sa pravidelne vracia do hniezda. „Pomáha kŕmiť mladé. So samičkou sa striedajú,“ objasňuje. Holuby sú naozaj oddaní partneri. „Sú verní viac než ľudia. Keď majú mladé, určite.“

Treba to nacvičiť

Bohuš Blecha zaznamenal rastúci záujem o biele holuby pred piatimi rokmi. Najväčší boom však nastal pred dvoma rokmi. „Občas sme mali cez víkend aj päť svadieb. Na Záhorí a okolí vtedy asi neboli žiadni chovatelia. Zásobovali sme svadby hlavne v Bratislave. V Nitre, na Orave aj na východe Slovenska je chovateľov plno,“ hovorí.

Spočiatku nosil holuby na svadbu sám. Snúbencom vysvetlil, ako ich správne vyberať a potom držať v ruke. Prípadne im holuby z klietky vybral a podával. „Niektorí stále trvajú na tom, aby sme ich priviezli, ale mnohí si už prídu po ne sami. Alebo všetko zabezpečí agentúra.“

Holuby sa najčastejšie vypúšťajú po svadobnom obrade, než mladomanželia začnú prijímať gratulácie. Toto gesto symbolizuje lásku, vernosť, oddanosť i čistotu.

Zabudnú vrátiť klietku

Požičanie holubov nie je taký luxus - ak si po párik prídete sami, vyjde vás to na dvadsať až tridsaťpäť eur. Ak mladomanželia trvajú na osobnom doručení a podaní holubov do rúk, zaplatia o dvadsať eur viac. Samozrejme, ak sa svadba nekoná vo vzdialenosti sto kilometrov od chovateľa. „Beriem aj zálohu na klietku. Stávalo sa totiž, že holuby prileteli, no klietku mi nevrátili.“

Niektoré páry si vyskúšajú vypustenie holubov pár dní pred svadbou. „Holubom treba držať letky krídel a dvoma prstami prichytíte nohy,“ ukazuje Blecha. Zväčša si však snúbenci prídu po klietku až v deň obradu. Chovateľ vyberie vhodný párik a potom už len dúfa, že urobí mladomanželom radosť a v zdraví sa vráti domov.

Pozor na krv!

„Najlepšie je vyzdvihnúť si ich čo najneskôr,“ radí Blecha. „Ak sú dlho zavreté v klietke, napríklad celý deň, môže sa stať, že nevzlietnu hneď. Sadnú si na najbližší strom a je po zážitku.“

Najlepšie je priviezť holuby hodinu pred vypustením. Potom krásne zakrúžia nad hlavami svadobčanov a odletia domov. Čakajú nevestu a ženícha aj iné nepríjemnosti s touto živou atrakciou? Predsa len, holuba nenaučíte chodiť na záchod.

„Nie, nevyprázdni sa im do ruky, ak sa pýtate na toto,“ smeje sa Bohuš Blecha. „Neprdne si, keď ho držíte v rukách. Ak si chce uľaviť, musí stáť na nohách a mať svoje pohodlie.“

Holuby sa však vedia postarať o iné nepríjemnosti. Stačí, ak si chovateľ nevšimne pohlavie a v klietke sa môže strhnúť bitka. Samce sa v takom malom priestore zle znášajú. „Preto sa snažím vyberať párik alebo nanajvýš dve samičky. Dva samce - to je katastrofa! Už som musel na poslednú chvíľu meniť holuba, lebo bol krvavý.“

Symbol kresťanov aj komunistov

Holub mal v minulosti v rôznych kultúrach svoj mystický význam. „Patril k obetným zvieratám napríklad u izraelitov - je o tom zmienka aj v Biblii, keď Kristus vyhnal predavačov z chrámu a vypustil holuby určené ako obetný dar. Kresťanstvo už nepreferovalo krvavé obete, ale prevzalo biele holuby, ktoré sa púšťali napríklad pri korunovácii kráľov či svadbách,“ hovorí etnologička Katarína Nádaská.

Biela holubica odpradávna symbolizuje čistotu a nevinnosť. „Tomuto vtákovi sa prisudzuje mierumilovné konanie a je aj vizuálnym stvárnením tretej božskej osoby, Ducha Svätého - teda predstavuje múdrosť, pokoj a rozvahu,“ pokračuje Nádaská.

Etnologička pripomína, že aj na Slovensku sa často verilo, že duša mŕtveho človeka sa môže prevteliť do holuba - ak išlo o všeobecne obľúbeného jedinca.

Tento operenec však učaroval aj komunistickej ideológii a počas socializmu štátnici využívali holuby pri stretnutiach ako symbol mieru medzi spriatelenými krajinami. Najslávnejšiu socialistickú holubicu namaľoval sám Pablo Picasso.

„Aj dnes púšťajú holuby štátnici, panovníci ako gesto pokoja a mieru pre svet - napríklad pápež zvykne púšťať bielu holubicu počas veľkonočných sviatkov. Dokonca aj bežní ľudia používajú holuby na zvýraznenie výnimočnosti určitej chvíle. A v poslednom čase sa pár bielych holubíc používa na Slovensku ako súčasť svadobného obradu.“

Nafukuje sa

Ozdobou dvora Bohuslava Blechu v Stupave sú nielen biele poštové holuby, ale aj jedno z najstarších českých plemien holubov - český hrvoliak, po česky voláč, sivý.

„V minulosti mu hrozilo vyhynutie a len vďaka zanietenosti a láske chovateľov sa tomu podarilo zabrániť. V súčasnosti sa toto plemeno teší veľkej obľube, najmä vo východných Čechách,“ hovorí chovateľ, ktorý je aktívnym členom Klubu chovateľov českého hrvoliaka sivého.

Jedného sivého krásavca vyberie z klietky, otvorí mu zobák, priloží ústa a vdýchne vzduch. Holubova hruď sa nápadne zväčší. Nafúknuť sa dokáže aj spontánne sám - je to prirodzená vlastnosť tohto plemena - hlavne vtedy, keď zvádza samičku.

Chovateľ zo Stupavy sa pravidelne zúčastňuje na súťažiach a výstavách. V roku 2012 získal titul Mistr chovu ČVS (Český voláč sivý) a o dva roky najvyššie klubové ocenenie Mistr klubu ČVS, ktoré pravdepodobne po tejto sezóne obháji.

„Holubom sa venoval môj dedo, ktorý má teraz deväťdesiatšesť rokov. Súťažne sme sa toho chopili len môj otec a ja,“ hovorí Bohuslav Blecha. Dúfa, že raz jeho vášeň zdedia aj dvaja synovia.

Vianočné tipy na darček