TV TIP Fantomas kontra Scotland Yard: Nakrúcanie legendárnej série ukončila vzájomná nenávisť hlavných hrdinov

Trojdielna séria o zločincovi Fantomasovi a popletenom komisárovi Juvovi posadnutom jeho dolapením je dodnes jednou z najúspešnejších komediálnych sérií vo Francúzsku.

Tri filmy nakrútili tvorcovia v priebehu štyroch rokov. Prvý bol Fantomas (1964), nasledoval Fantomas sa hnevá (1965) a Fantomas kontra Scotland Yard (1967). O sérii vzniklo o niekoľko kníh, venovali sa jej mnohí filmoví kritici.

Stala sa však kultom nielen v krajine pôvodu.

Na predlohu sa nepodobá

Vznikla v polovici 60. rokov podľa rovnomennej literárnej predlohy Pierra Souvestra a Alaina Silvestriho. Román vyšiel aj u nás a kto ho čítal vie, že s filmom má spoločné len málo.

Pôvodný Fantomas “pôsobil” začiatkom 20. storočia, nosil karnevalovú masku a jeho jediným záujmom bolo odstraňovať francúzskych boháčov s cieľom privlastniť si ich majetok. Jeho protivníkom bol policajný komisár Juve. No tu sa podoba s filmom končí.

Príliš drahí

Preniesť obľúbený rodokaps na filmové plátno bol vraj nápad Jeana Maraisa a jeho milenca, básnika Jeana Cocteaua. Aspoň tak to tvrdil Marais, neskorší predstaviteľ novinára Fandora a tiež Fantomasa. Za svoj temný hlas však vďačil zločinec inému hercovi, Raymondovi Pellegrinovi. Mimochodom, Marais – na začiatku nakrúcania mal 41 rokov - tiež tvrdil, že vymyslel povestnú zelenú Fantomasovu masku, ale ktovie, ako to naozaj bolo.

Druhú hlavnú rolu – komisára Juva – dostal Louis de Funes. V tom čase štyridsiatnik už bol známym hercom, no naozaj slávnym sa stal až vďaka Fantomasovi. A to nakoniec spôsobilo aj predčasný koniec série. Pôvodne mal totiž vzniknúť ešte štvrtý diel, Fantomas v Moskve, no pre vysoké finančné nároky de Funesa a Maraisa sa nakoniec nakrúcanie zrušilo. Scenár vraj leží v šuflíku a z času na čas vynorí správa, že by ho niekto rád nakrútil. Bez Funesa a Maraisa by to však zrejme skončilo fiaskom.

Neznášali sa

A ešte čosi spôsobilo, že sa séria skončila po treťom dieli. Vzájomná nenávisť hlavných hrdinov. Narazli na seba silné egá, no Funes hral v tomto prípade prvé husle. V rozhovore pre francúzsky TV Magazine na to spomínala Mylene Demongeotová, predstaviteľka pôvabnej fotografky Helene: “Jean Marais nedokázal stráviť, ako Funes na seba sťahoval všetku pozornosť. Vadilo mu, že jeho postava sa postupne redukovala na stafáž. A potom, obaja boli rozdielni aj po profesionálnej stránke – kým Funes nakrútil scény na prvý šup, Marais ich musel zvyčajne viackrát opakovať.”

Keďže boli profesionáli, na pľaci vraj ich neznášanlivosť nebola vidieť, no niektorí fantomasológovia tvrdia, že v tretej časti – Fantomas kontra Scotland Yard – sa už miestami nedokázali ovládnuť.

Čosi ako bondovka

Ak vám Fantomas pripomína čosi ako paródiu na bondovky, nemýlite sa. Tvorcovia Fantomasa, predovšetkým režisér André Hunebelle, sa príbehmi o agentovi 007 skutočne inšpirovali a v prvej časti Fantomas dokonca novinár Fandor v istom okamihe povie: “Ako by ste sa tvárili, keby Fantomasa chytil nula-nula-ktokoľvek?...Žijeme v dobe tajných agentov a ich hračičiek....Čo nikdy nechodíte do kina?!

Napokon, bondovské hračičky nechýbali ani vo Fantomasovi, aj keď ich mal skôr zločinec, a jeho protivníci iba zriedka. Bondovky pripomínal aj Fantomasov charakter – stačí si spomenúť na zloduchov, ktorí chceli ovládnuť svet tak ako on.

Najslávnejšou technickou hračkou bolo Fantomasovo lietajúce auto, Citroen DS, a zaujímavosťou je, že sa neskôr objavilo aj v bondovke Muž so zlatou zbraňou (1974).

Ak si spomínate na strieľajúcu pirátsku protézu komisára Juva, ktorou sa vyzbrojil na maškarný bál, tak tá sa zasa veľmi páčila literárnemu otcovi Fantomasa Marcelovi Allainovi, ktorý bol inak z adaptácie knihy doslova na prášky.

No a Fantomasa s Bondom spájali aj scénograf jednotky Fantomas sa hnevá Max Douy, ktorý v roku 1979 pracoval na Moonrakerovi a choreograf bitkárskych a kaskadérskych scén Rémy Julienne (Moonraker a Vyhliadka na vraždu).

Marais kaskadér

O Jeanovi Maraisovi bolo známe, že nebezpečné scény robí sám, bez záskoku kaskadérom. Tak to bolo aj vo Fantomasovi. Výnimkou bola iba scéna voľného pádu vo filme Fantomas sa hnevá.

Je to úctyhodné, ak si pomyslíme, že v trojke, Fantomas kontra Scotland Yard mal už vyše päťdesiat. “Bola tam jedna scéna, kde sa musel vyšplhať na 15-metrovú vežu,” spomínal neskôr šéf kaskadérov Claude Carliez. “Povedal som – počuj, Jean, ak nebudeš vládať, vykašli sa na to. Ale on to dal, bolo to vecou jeho cti. So Jeanom sme mohli robiť fantastické kúsky!”

Z Francúzska nevytiahli päty

Ako sme už spomínali, Fantomas kontra Scotland Yard bol poslednou časťou úspešnej série. Napriek názvu sa v Škótsku nakúcala iba úvodná scéna, zvyšok vznikol vo Francúzsku. Aj preto, že značnú časť rozpočtu pohltili honoráre Maraisa a de Funesa.

No možno to bolo dobre. Aspoň skončili v tom najlepšom.

Čítajte viac

Bude vás zaujímať

UVIDÍTE NA:

Sobota, Dajto 20.15

Nedeľa Markíza 9.25