Ideál krásy: Slávna vápencová busta je najznámejšou podobizňou staroegyptskej kráľovnej Nefertiti. Je najkopírovanejšou pamiatkou z čias starého Egypta.

Tajomné praskliny v hrobke: Leží Nefertiti vedľa Tutanchamóna?

Kým čas smrti Nefertiti je ako-tak známy, hrobka stále dráždi fantáziu archeológov. Brit Nicholas Reeves tvrdí, že miesto posledného odpočinku krásnej Egypťanky sa možno konečne našlo.

Dodnes ju spolu s jej rodáčkou Kleopatrou považujú za jednu z najúchvatnejších žien sveta. Labutia šija, mandľové oči, plné pery - jej podobizeň, známa vďaka slávnej vápencovej buste, ktorá je majetkom Egyptského múzea v Berlíne, sa stala symbolom ideálu ženskej krásy.

Nič na tom nezmenila ani skutočnosť, že medzičasom dostali jej dokonalé črty trochu iný rozmer - portréty na minciach objavených v trezore v roku 2007 v anglickom Newcastli boli oveľa menej lichotivé.

Odhalením chybičiek krásy sa však záhady okolo Nefertiti zďaleka neskončili. Staroegyptská kráľovná, ktorá po boku faraóna Achnatona ovládla a od základov zmenila Egypt v 14. storočí pred naším letopočtom, stále máta archeológov.

Tajomstvom zostáva nielen jej pôvod, ale aj jej smrť a miesto posledného odpočinku. Odpoveď na to, kde je pochovaná kráľovná Nefertiti, sa však možno konečne dozvieme.

Britský archeológ Nicholas Reeves, ktorý pôsobí na univerzite v Arizone, totiž nedávno prišiel s prekvapivou hypotézou. Krásna Egypťanka podľa neho odpočíva v tajnej komnate hneď vedľa svojho údajného syna alebo švagra Tutanchamóna.

Nadšenie kráľovniných fanúšikov však hneď schladili podrobnosti. Reevesovo tvrdenie totiž stojí na vratkých základoch - dôkazom prítomnosti hrobu má byť totiž trhlina na múroch Tutanchamónovej hrobky.

Čítajte viac:

Kráska z Egypta: Nefertiti očarila faraóna vôňou vlasov

Príliš veľká hrobka

„Keď som skúmal fotografie Tutanchamónovej hrobky vo vysokom rozlíšení, na jednej stene som si všimol praskliny,“ opísal Reeves cestu k objavu pre server CNN.com. Podľa neho je to dôkaz, že na tomto mieste sa nachádzajú tajné dvere do ďalšej miestnosti.

Hypotézu podľa Reevesa podporuje aj to, že Tutanchamónova hrobka bola pre mladého panovníka - zomrel ako osemnásťročný zrejme na následky nehody - nezvyčajne veľká.

Archeológ je presvedčený, že v skutočnosti bola hrobka, ktorú v roku 1922 objavil Howard Carter, určená práve pre Nefertiti. Mladého Tutanchamóna - predpokladá sa, že by mohol byť synom Nefertiti a Achnatona, no táto verzia nie je dostatočne potvrdená - ku kráľovnej iba „priložili“.

„V čase pohrebu Nefertiti nikto nepredpokladal, že v rovnakej hrobke spočinie aj Tutanchamón. To nepripadalo do úvahy až dovtedy, keď nečakane zomrel o desať rokov neskôr,“ objasnil Reeves.

Čítajte viac:

Vedci virtuálne vypitvali Tutanchamóna. Prečo bol pochovaný bez srdca?

Žena v pozadí

Vzhľadom na rozdielnu dôležitosť oboch postáv pre egyptskú históriu by to bolo celkom možné. Kým pri Tutanchamónovi, ako to zhodnotil Carter, „jedinou pozoruhodnosťou jeho života bolo, že zomrel a bol pochovaný“, Nefertiti mala v dejinách Egypta podstatnú úlohu.

Počas vlády jej muža - istý čas panovala sama - krajina prešla zásadným obratom. Achnaton nahradil rozličné božstvá dvojicou slnečných bohov Re - Aton. Samozrejme, bola za tým politika a pokus odstaviť mocného veľkňaza.

Nuž a niektorí historici dokonca veria, že to bola práve Nefertiti, ktorá ťahala za nitky a vymyslela tento šikovný trik. V diplomatickej korešpondencii však o tom neexistuje jediná zmienka. Naopak, ako žena v pozadí z nej vychádza Achnatonova matka, kráľovná Teji, ktorú ešte počas života vyhlásili za bohyňu.

Z krásavice chlapec

Vychádzajúc z malieb, na ktorých Nefertiti prestali zobrazovať okolo roku 1330 pred naším letopočtom, archeológovia predpokladajú, že to mohol byť aj rok kráľovninej smrti. Mohla mať okolo štyridsiatky. No to, že chýba na portrétoch kráľovskej rodiny, mohol pokojne spôsobiť fakt, že upadla do nemilosti.

Dôvody mohli byť rôzne, trebárs aj to, že podľa niektorých verzií nedala manželovi mužského potomka. Kým čas jej smrti je ako-tak známy, hrobka Nefertiti stále dráždi fantáziu archeológov.

Reeves nie je prvý, kto prišiel s fantastickým odhalením. Správy o jej údajnom objavení prišli už niekoľkokrát. Naposledy v roku 2003, keď archeologička a odborníčka na účesy v starom Egypte Joan Fletcherová tvrdila, že našla Nefertitinu múmiu. Ako sa však nakoniec ukázalo, mŕtvola, značne zohavená vykrádačmi hrobov, patrila pätnásťročnému chlapcovi.

Čítajte viac:

Prečo Tutanchamóna pochovali so stoporeným penisom?

Potrvá to roky

Aj preto je Nicholas Reeves opatrný. Otvorene priznáva, že „ide o teóriu, aj keď založenú na solídnych fotografických faktoch. Stále je to však iba teória“. „Reevesov nápad je nepochybne vzrušujúci,“ okomentoval ho nečakane pozitívne pre CNN Toby Wilkinson, egyptológ z univerzity v Cambridgei.

Zároveň však dodal, že ďalšie skúmanie bude veľmi komplikované. Problémom môže byť jednak postoj egyptských autorít, jednak „citlivosť miesta a stiesnené podmienky“.

„No myslím si, že s použitím moderných röntgenových technológií bude možné nazrieť za steny a zistiť, či existujú výrazné anomálie, alebo dokonca medzery v skalnom podloží za múrmi,“ vysvetľuje Wilkinson a dodáva, že rovnakú technológiu použili aj pri výskumoch v Údolí kráľov v Egypte.

No aj keby pohľad za múry Tutanchamónovej pohrebnej komnaty potvrdil existenciu ďalšej miestnosti, bude trvať dlho, kým sa vymyslí, ako pokračovať v prieskume bez toho, aby sa poškodil významný monument.

„Potrvá, kým sa pozrieme za múry,“ uznáva Wilkinson a jedným dychom dodáva: „Je však pekné myslieť si, že o niekoľko rokov konečne budeme mať odpoveď na otázku, kde spí jedna z najslávnejších krásavíc v dejinách.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].