Leonardo da Vinci

Tajomstvo da Vinciho matky: Bol slávny maliar synom africkej otrokyne, či chudobnej talianskej siroty?

Slávny maliar nebol synom africkej otrokyne, ale chudobnej talianskej siroty.

Otrokyňa zo severnej Afriky. Aj takýto názor koloval medzi historikmi o matke legendárneho renesančného maliara a vynálezcu Leonarda da Vinci. Žena sa totiž volala Caterina, čo bolo medzi otrokmi v tých časoch mimoriadne časté meno. Najnovšie dokumenty odhalené v archívoch toskánskych miest naznačujú, že všetko bolo inak. Leonardova matka bola sirota, ktorá ho porodila vo veľmi mladom veku, tvrdí oxfordský profesor Martin Kemp.

Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci
profimedia.sk

Pravda o Leonardovi Da Vinci: Diela Dana Browna sú nezmysly

Zviedol ju právnik

Pätnásťročná Caterina di Meo Lippiová sa v júlový podvečer v roku 1451 prechádzala po toskánskom vidieku v okolí mesta Vinci, keď stretla 25-ročného florentského právnika Piera da Vinci. Slovo dalo slovo a naivné zraniteľné dievča podľahlo šarmu ambiciózneho muža. Ak máme veriť Kempovi, asi takto sa odohral románik, ktorý výrazne ovplyvnil celú renesanciu - v dôsledku citového vzplanutia dvoch mladých ľudí prišiel na svet geniálny Leonardo.

Kemp objavil v archívoch miest Florencia a Vinci doteraz nepovšimnuté finančné dokumenty, z ktorých sa mu podarilo vyčítať mimoriadne zaujímavé súvislosti. Zistil napríklad, že počas júla 1451 si Piero zobral týždennú dovolenku, takže sa naozaj mohol stretnúť s Caterinou. Mimochodom, dievčina nemala práve najjednoduchší osud. Bola sirota a spolu s nevlastným bratom ju vo vidieckom dome pri meste Vinci vychovávala stará mama, ktorá však umrela začiatkom roku 1451. Teda tesne pred jej osudovým stretnutím s právnikom. Dve deti mali v tom čase len strýka, ktorý vlastnil „chátrajúci dom a kravu“.

Je Da Vinciho princezná len namyslená predavačka zo supermarketu?

Poviete si, že Piero da Vinci bol poriadny kvietok. V skutočnosti je to ešte horšie - nielenže zviedol bezbranné dieťa, ale v tom čase bol už zasnúbený s inou ženou. Príbeh má aj druhú stranu mince. Z dobových dát vyplýva, že Caterina dostala od rodiny právnika finančnú pomoc, takže sa pomerne rýchlo vydala za vidiečana Antonia di Piera Butiho. Spolu potom mali ešte jedného syna a štyri dcéry.

Podľa oxfordského profesora sa cesty Cateriny a florentského právnika skrížili ešte najmenej raz, a to keď Piero da Vinci poskytol jej manželovi právnu pomoc v bližšie nešpecifikovanom prípade.

Anchiano: Turisti sem chodia obdivovať Leonardov rodný dom. Podľa nových zistení sa maliar narodil na úplne inom mieste.
Anchiano: Turisti sem chodia obdivovať Leonardov rodný dom. Podľa nových zistení sa maliar narodil na úplne inom mieste.
Nancy Závodská

Kde sa narodil?

Kempove zistenia už spracoval Giuseppe Pallanti v knihe Mona Lisa - ľudia a maľba, ktorá sa na pultoch kníhkupectiev objaví už na budúci mesiac. Ako píše Guardian, v knihe nebudú chýbať ďalšie zaujímavé tvrdenia. Jedno sa týka rodného mesta slávneho maliara. Tým vraj nie je všeobecne považované mesto Anchiano, ale spomínaný Caterinin starorodičovský dom pri meste Vinci. To by mohol byť poriadny problém najmä z hľadiska turistiky. Miesto s názvom Casa Natala v Anchiane totiž už dlhé roky láka návštevníkov ako údajné Leonardovo rodisko a vybudovali tam už pomerne nákladnú infraštruktúru.

Ďalšie zistenie sa týka Francesca del Giocondo, ktorého manželka Lisa pózovala maliarovi pre slávny obraz Mona Lisa. Ten vraj nebol obchodník s hodvábom, ako sa doteraz myslelo. V skutočnosti dovážal cukor z Portugalska, kožu z Írska a dokonca sú záznamy, že nakupoval otrokyne.

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček