Tajomstvo túlavých topánok odhalené: Vedci zistili, čo je za túžbou cestovať

Impulz, ktorý nás núti vidieť svet je zakódovaný v našej hlave, a to doslova. Kedysi mu podľahol praveký človek, dnes desiatky cestovateľských blogerov.

Internet je plný príbehov a fotiek ľudí, ktorí sa vykašlali na život v rodnej krajine a cestujú po svete. Ich zážitky z ciest im závidí azda každý. Pravdou však je, že nie každý má odvahu opustiť zabehané koľaje.

Za príkladom nemusíme chodiť ďaleko. Slovenský cestovateľský bloger Alexander Simon (28) sa po škole zbalil a rozhodol sa, že to, čo si zarobí minie na spoznávanie najkrajších kútov sveta. Svoje zážitky zaznamenáva vo videách a zdieľa ich na sociálnych sieťach.

Hitom internetu sa pred pár mesiacmi stalo jeho videu z letu na filipínsky ostrov Bocaray. Na zvyčajne obsadenej linke bol totiž jediným pasažierom. Alex spolu s posádkou žartoval, že toto je jeho súkromné lietadlo.

Nutkanie cestovať

Vedci najnovšie prišli na to, čo stojí za potrebou cestovania a spoznávania sveta. Zodpovedná by mohla byť genetika.

Cestovateľský portál Travelandleisure píše, že viaceré štúdie preukázali spojitosť medzi prebytkom dopamínu v mozgu a tendenciou správať sa impulzívne, či nebezpečne.

Prebytok dopamínu produkovaného v mozgu, slúžiaceho na ovládanie nervovej sústavy, je tiež spájaný s variantom génu DRD4, ktorý kóduje jeden z receptorov dopamínu nazývaný 7R + alely. Táto genetická variabilita bola spájaná s gamblerstvom a závislosťami, najnovšie však môže tiež vysvetľovať nutkanie cestovať.

Čo je za jaskyňou

Podľa evolučného biológa Justina Garciu z Kinseyho inštitútu univerzity v Indiane, DRD4 gén a prebytok dopamínu mohli vyprovokovať pravekého človeka, aby opustil svoju domovskú jaskyňu a preskúmal ďalšie územia v nádeji, že nájde jedlo, kamarátov a prístrešie.

Hoci dnes sú už potreby pravekého človeka prežité, práve takého biologické pozadie mohlo predchádzať dnešnému cestovaniu. DRD4 by mohol zároveň podľa Garciu vysvetliť fakt odlišného pohľadu na opustenie krajiny – pre niekoho vzrušujúce, pre iného desivé.

Antropológ J. Koji Lum z Binghamtonskej univerzity spresnil, že DRD4 má malý dosah na naše správanie. Ide o to, že ak hovoríme o opustení krajiny, každému v hlave beží algoritmus posudzujúci riziká cesty, ale u jednotlivcoch sa algoritmus líši, a práve táto malá zmena môže spôsobiť, že jeden z mnohých je schopný riskovať a vydať sa do neznáma.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček