Temný web: Oficiálne stránky sú iba nepatrná časť sveta internetu

Na internete sa nachádza nekontrolovateľná sieť s obchodmi, drogami aj s pedofíliou, o ktorej väčšina z nás nemá ani tušenia.

Internet si predstavujú mnohí z nás ako verejnú, dostupnú a otvorenú sieť, ktorú používajú milióny ľudí. V skutočnosti vidíme len malú časť a ku všetkým vnútornostiam internetu sa nikdy nedostaneme. Tie tvorí Darknet alebo Deepnet. V preklade to značí temná sieť či hlboká sieť.

Tu sa realizujú obchody s drogami, so zbraňami, s prostitúciou či falošnými dokladmi. Okrem tejto temnej stránky ho však využívajú tisíce ľudí diktátorských režimov, keďže im umožňuje vysokú anonymitu a slobodu. Pre políciu a tajné služby je poriadne tvrdý, ak nie nerozlúsknuteľný oriešok. Ako funguje odvrátená strana webu?

Temná ponuka

„Temný web si môžeme predstaviť vlastne ako sieť v sieti,“ opisuje Pavol Lupták zo spoločnosti Nethemba, ktorý ako uznávaný bezpečnostný analytik prednáša po celom svete.

„Ide o rôzne anonymizačné siete, anonymné aj pseudoanonymné kryptomeny, decentralizované webové stránky či decentralizované e-shopy, ktoré nejde nijako jednoducho vypnúť. Vzhľadom na nemožnosť intervencie zo strany štátu na Darknete sa často ponúkajú a predávajú veci, ktoré sú normálne buď štátom regulované, alebo zakázané.“

Ponuka „temného internetu“ je široká. Ilegálny čierny trh sa prispôsobil novým možnostiam a nákupy už netreba robiť takpovediac pod mostom. V darkmarkete sa obchoduje so všetkým možným - s drogami, so zbraňami aj s objednávkou vraždy, s falošnými dokladmi, pasmi a vodičskými preukazmi, s ukradnutými platobnými kartami aj s PIN kódmi, s liekmi na predpis aj s rôznymi experimentálnymi liekmi, ku ktorým nemajú šancu dostať sa pacienti v smrteľnom štádiu choroby.

V ponuke je prakticky všetko, po čom je dopyt. Platba sa uskutočňuje virtuálnou menou. Vzhľadom na anonymitu tejto siete a fakt, že v anonymnom prostredí je ťažké komukoľvek veriť, vaše kryptopeniaze sa neposielajú priamo predajcovi, dostane ich najskôr sprostredkovateľ, obvykle prevádzkovateľ anonymného obchodu, kryptomarketu.

Ten zašle notifikáciu predajcovi o platbe, nasleduje expedícia tovaru a až po dodaní tovaru nastane uvoľnenie peňazí predajcovi. Kryptomarkety majú rôznu reputáciu a na temnom webe sa nachádza dokonca ich aktualizovaný zoznam.

Súčasť sveta

Na niektoré stránky Darknetu sa nedostane bežný používateľ - na prístup treba zväčša pozvanie. Medzi anonymizačné siete patrí napríklad Tor či I2P. Pripojenie sa podľa Pavla Luptáka realizuje cez náhodné internetové uzly sveta a každých pár minút sa ich konfigurácia mení. To zametie stopy po predajcovi aj kupcovi.

„Tor alebo I2P nie sú síce verejne dostupné z bežného prehliadača, ale dá sa k nim dostať a existujú pre ne dokonca špeciálne internetové vyhľadávače. Vďaka nim sa dokážete pripojiť do tohto sveta a stať sa jeho súčasťou.“

Objemy darkmarketu nie sú malé vrátane strednej Európy. V susednom Česku aktuálne v tejto oblasti robí výskum Barbora Nedvědová a Dominik Stroukal z Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Ako nám potvrdili, podľa ich výpočtov v roku 2014 cez Darknet nakupovalo drogy pol percenta Čechov, čo je takmer 35-tisíc ľudí, a celkový objem tohto obchodu v Českej republike je viac než 12 miliónov eur.

„Najčastejšie sa nakupuje marihuana, nasleduje extáza, pervitín a heroín. Popri drogách sú ostatné položky zanedbateľné, môže ísť o päť až desať percent iných obchodov,“ hovoria. Presné údaje o Slovensku nemajú, Slováci vraj podľa odhadov kupujú drogy cez Darknet v objeme okolo 280-tisíc eur.

Pavol Lupták: Špecialista na IT bezpečnosť nám odhalil zákutia temného webu. Foto: Tony Štefunko

Náročné až nemožné

Riziká pre obchodníkov sú pritom malé. Oveľa menšie ako pre zákazníkov, ktorí si napokon svoj tovar musia niekde fyzicky vyzdvihnúť. Americkej FBI sa napriek tomu podarilo odhaliť niektoré stránky Darknetu, zadržať milióny dolárov a zatvoriť ich majiteľov.

Takto už skončil existenciu napríklad najväčší anonymný kybertrh Silk Road a podobne zavreli Utopiu, ktorú odhalili holandskí a nemeckí agenti. Vôbec to však nepomohlo. Prakticky hneď sa totiž objavili nové miesta, kde biznis beztrestne kvitne ďalej. Nabúrať sa a zhodiť inkriminované stránky je pre štátne agentúry ťažké.

Navyše, kým doteraz prebiehal darkmarket na centrálnych serveroch, ktoré bolo možné vypátrať, v súčasnosti podľa odborníkov nastáva proces decentralizácie týchto obchodov, čo pre štát znamená ešte ťažšiu, ak nie nemožnú úlohu.

Oslovili sme aj Slovenskú informačnú službu (SIS) s otázkou, či sleduje prostredie temného webu, či má možnosť získavať prístupy na utajené weby a či sa dokáže do nich nabúrať.

„Monitorovanie podozrivých a nezákonných aktivít v rámci takzvaného Darknetu je z technickej stránky veľmi náročné a okrem veľmi výkonného technického vybavenia sú na to potrebné špecifické analytické nástroje,“ potvrdil nám hovorca SIS Branislav Zvara. Dodal, že spravodajská služba „venuje pozornosť monitoringu takýchto aktivít, z pochopiteľných taktických dôvodov však nemôžeme prezentovať operatívne spôsoby našej spravodajskej práce“.

Po razii: Najväčší anonymný kybertrh Silk Road a Utopia. Foto: internet

Aj pozitívny

Označenie temný web nemusí znamenať bezprostredne niečo negatívne. Z princípu jeho fungovania vyplýva, že môže byť aj prospešný.

„Termín temný web v skutočnosti označuje len to, že štáty nemajú nad jeho existenciou a obsahom kontrolu. Decentralizácia a anonymita vytvárajú nový svet, nad ktorým doterajší politický systém nemá kontrolu a ktorý doterajšiu paradigmu kolektivistického fungovania sveta posúva do prudko individuálnej spoločnosti,“ podotýka Pavol Lupták.

Pozitívnym nástrojom je Darknet pre ľudí v neslobodných režimoch, napríklad pre politických aktivistov a disidentov v Iráne či v Číne, podobne ho využívajú napríklad v Rusku pre tamojšiu cenzúru. A v ponuke darkmarketov je napríklad aj zakázaná literatúra či lieky, ktoré sa v niektorých krajinách nedajú legálne vôbec kúpiť.

„Anonymizačné siete predstavujú často jediný spôsob, ako ľudia v týchto krajinách môžu slobodne a bezpečne pristupovať k internetu a vyhnúť sa prípadným sankciám, ba aj väzeniu.“

Z podobných dôvodov sa na temný web uchyľujú informátori typu Snowdena, ktorý dal denníku The Guardian informácie o sledovacích aktivitách americkej Národnej bezpečnostnej agentúry a jej britskej obdoby, ale aj ľudia v slobodných štátoch vo svete. Dôvodom je fakt, že majú pocit špehovania zo strany štátu, vadí im, že internet stráca priestor na anonymitu a neúnosne odhaľuje ich súkromie.

Nárast záujemcov o anonymizačné siete Tor a I2P či o decentralizované platformy ako Freenet alebo OpenBazaar je v poslednom čase veľký. Okrem kladov netreba zabúdať, že služby Darknetu využíva aj tá najtemnejšia sorta webu - konzumenti pedofílie či teroristi.

„Ibaže títo ľudia pri páchaní svojich hrozných činov používajú aj mobily a neznamená to, že teraz ich budeme zakazovať. Napriek tomu, že tieto aplikácie umožňujú napríklad teroristom bezpečne komunikovať, primárne ich používajú milióny nevinných ľudí na celom svete, ktorí len majú potrebu chrániť svoju komunikáciu pred akýmikoľvek zvedavými tretími stranami,“ dodáva Lupták.

Hackeri aj sociálne inžinierstvo

Samostatnou kapitolou pri webe je bezpečnosť. Internetové stránky nabúravajú okrem štátnych agentúr hackeri. Nemusia to byť len klasickí hackeri, takzvaní blackhat hackeri, ktorí zneužívajú svoje schopnosti na okrádanie ostatných - na opačnej strane sú whitehat hackeri. Títo etickí hackeri sa riadia pevnými etickými zásadami a využívajú ich špecializované firmy na kybernetickú bezpečnosť.

Je to logické, keďže práve oni dokážu rozumieť najnovším technológiám, podieľajú sa na vývoji operačných systémov či testovaní bezpečnosti rôznych webových a mobilných aplikácií, skúšajú prieniky systémov alebo aplikácií po dohode so zákazníkom, čím zlepšujú zabezpečenie zraniteľných a napadnuteľných webov.

Okrem klasického nabúrania webu sú iné možnosti. Špeciálnou kategóriou je takzvané sociálne inžinierstvo. O ňom sa vyjadril americký bezpečnostný konzultant a bývalý hacker Kevin Mitnick: je to ako mať na dome najkvalitnejší zabezpečovací systém, ale ak tí vnútri nepremýšľajú, koho vpúšťajú dnu, majú stále rovnaký problém.

Sociálne inžinierstvo zahŕňa práve fyzickú infiltráciu do korporácie spolu s nasadením rôznych špehovacích nástrojov, výmenu úloh a preoblečení, zisťovanie slabín zvnútra či mámenie citlivých informácií napríklad od kolegov - zákazník sa potom vo výslednej správe dočíta, ako sa dokázali dostať cez jeho zabezpečenie.