Rozumeli si: Vo filme Pilát Pontský z roku 1962 si rímskeho úradníka zahral Jean Marais.

To tu ešte nebolo: Ježis mal poslednú večeru s Pilátom!

Podľa staroegyptského textu posledná večera vyzerala úplne inak. Okrem Ježiša bol na nej iba Pontský Pilát.

Staré koptské texty akoby sa snažili vniesť poriadny zmätok do Biblie a evanjelií. Pred niekoľkými mesiacmi spôsobil rozruch papyrus so zmienkou o údajnej Ježišovej manželke, v týchto dňoch je v strede pozornosti ďalší staroegyptský zápis. Podľa neho Syn Boží zázračne dokázal meniť vzhľad a poslednú večeru mal s Pontským Pilátom.

Znovuobjavenie zápisu

Je trochu prekvapením, že o obsahu textu v koptskom jazyku starého zhruba 1 200 rokov sa dozvedáme až teraz. Po vzniku ho zrejme strážili mnísi v Kláštore svätého Michala južne od Káhiry. Znovuobjaviť sa ho podarilo v roku 1910 a onedlho ho s niekoľkými podobnými dokumentmi kúpil americký finančník J. P. Morgan.

Neskôr ho sprístupnili verejnosti a je súčasťou Morganovej knižnice a múzea v New Yorku. Práve vďaka tomu ho dostal do rúk aj Holanďan Roelof van den Broek, profesor histórie kresťanstva na Utrechtskej univerzite. Nielenže ho dôkladne preštudoval, ale vo svojej najnovšej knihe ako prvý zverejnil preklad dokumentu.

Podľa biblického príbehu Judáš Iškariotský zradil Krista za tridsať strieborných židovskej veľrade. V Getsemanskej záhrade ho označil bozkom. Koptský text sa snaží vysvetliť, prečo sa nelojálny apoštol dopustil takejto výstrednosti a prečo radšej jednoducho neopísal, ako Ježiš vyzerá. Odpoveď je trochu uletená, ale určitú logiku dáva - Syn Boží dokázal meniť vzhľad.

„Židia povedali Judášovi: Ako ho zatkneme, keď nevyzerá rovnako a stále mení svoj vzhľad,“ cituje denník Daily Mail starý koptský text. „Niekedy je ružolíci, niekedy je biely, niekedy má farbu pšenice, niekedy je bledý ako askéta, niekedy je mladý, inokedy je z neho starec...“

Posledná večera: Podľa koptského textu na nej bol len Ježiš a Pontský Pilát. Foto: Profimedia.sk

S Pilátom

Evanjeliá kážu, že Ježiš šípil zradu už na poslednej večeri. Staroegyptský text jej okolnosti vykresľuje celkom inak, než ich poznáme napríklad zo slávneho obrazu Leonarda da Vinci. Syn Boží vraj večer pred ukrižovaním jedol v spoločnosti rímskeho prefekta provincie Judea Pontského Piláta, ktorý ho neskôr odsúdil. Navyše, nebolo to vo štvrtok, ale v utorok.

„Pilát prestrel stôl a jedol s Ježišom. A Ježiš požehnal Piláta aj celý jeho dom,“ uvádza sa v texte. Vraj si výborne rozumeli. Rímsky úradník sa dokonca ponúkol, že namiesto Ježiša dá ukrižovať vlastného syna.

„Si hodný veľkej milosti, lebo mi prejavuješ náklonnosť,“ odpovedal mu mesiáš, ale jeho návrh odmietol. Vysvetlil mu, že ak by chcel, dokázal by uniknúť svojmu osudu. „Pilát sa potom pozrel na Ježiša a zbadal, že sa ten stal netelesným: Dlhší čas ho nevidel.“ Ešte v tej noci sa prefektovi a jeho manželke vraj prisnil sen o orlovi, ktorý mal znázorňovať Ježišovu smrť.

Snaha o senzáciu?

Tak ako sa vám pozdáva tento upravený veľkonočný príbeh? Keď dokázal oživovať mŕtvych, meniť vodu na víno, nachovať zástupy či kráčať po vode, prečo by Ježiš nemohol mať ešte zopár nadprirodzených schopností?

Predtým, než sa pustíte do takýchto úvah, trochu pribrzdite. Dôveryhodnosť koptského textu spochybňuje dokonca aj profesor van den Broek. V prvom rade neverí, že jeho autorom je naozaj svätec zo štvrtého storočia Cyril Jeruzalemský, ako sa v zápisoch uvádza. Skutočný pisateľ si skôr pomohol jeho menom, aby dokumentu pridal na vážnosti.

Pripomína, že v Egypte boli nekanonizované texty populárne dlhé storočia, najmä medzi mníchmi. Na druhej strane nevylučuje, že autor naozaj veril tomu, čo napísal. „Samozrejme, nie úplne všetkému, ale napríklad mohol naozaj veriť, že Ježiš večeral s Pilátom,“ vysvetlil časopisu LiveScience. Tiež upozorňuje, že v tých časoch dokonca aj vzdelaní ľudia často verili v zázraky.

Kontroverzný papyrus: Píše sa v ňom, že Ježiš mal manželku. Niektorí vedci spochybňujú jeho autenticitu. Foto: Profimedia.sk

Manželka

Nie je to prvý raz, čo staré zápisy v koptskom jazyku spochybňujú Bibliu. Ešte väčší rozruch v septembri spôsobil papyrus s rozmermi 3,8 krát 7,6 centimetra, ktorý verejnosti predstavila americká odborníčka na históriu kresťanstva Karen Kingová na rímskej konferencii o koptských štúdiách. Priniesol jej ho v roku 2010 nemenovaný súkromný zberateľ a údajne ide o prvý objavený kresťanský text, čo explicitne naznačuje, že Syn Boží bol ženatý! „A Ježiš im povedal - moja žena,“ stojí v nedokončenej vete textu.

Ako dodala Kingová, papyrus pravdepodobne vznikol vo 4. storočí, ale zjavne ide o preklad evanjelia napísaného o dvesto rokov skôr v gréckom jazyku. Zároveň upozornila, že nie je žiadnym dôkazom prípadného Ježišovho manželského zväzku. „Naznačuje len to, že niektoré komunity raných kresťanov verili v to, že mal manželku,“ zdôraznila pre svetovú tlač.

Napriek tomuto dodatočnému vysvetleniu vypustila džina z fľaše. Okamžite odštartovali špekulácie, čo by zistenie o prípadnom Ježišovom manželstve znamenalo najmä pre katolícku cirkev - Vatikán by podobný objav v žiadnom prípade nepotešil. Povinný a často diskutovaný kňazský celibát v nemalej miere vychádza práve z Ježišovho príkladu. Ak by mal manželku, zrejme by takáto argumentácia výrazne pokrivkávala. Rozruch však pomerne rýchlo utíchol, keďže autentickosť papyrusu medzičasom spochybnili viacerí vedci.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní