Topka medzi múmiami: Aj po dvetisíc rokoch účes stále drží

Najzachovalejšie múmia vôbec dostala prezývku Múmia diva. Život si totiž užívala plnými dúškami. A hoci jej telo išlo do hrobu zhumpľované, navonok vyzerá dobre aj keď je už dvetisíc rokov po smrti.

Telo Xin Zhuiovej, známa tiež ako markíza Daiová, je považované za najzachovalejšiu múmiu vôbec. Zomrela pred viac ako 2000 rokmi a telo bolo nájdené neporušené, s jemnou kožou, vlastnými vlasmi, riasami a ohybnými končatinami.

Prvý prípad ochorenia srdca

Manželka markíza Daia žila počas dynastie Han (206 pr.n.l.-220 n.l.). Ako píše Daily Mail, zomrela asi pred 2100 rokmi, mala nadváhu a pravdepodobne aj vysoký krvný tlak, upchaté tepny, cukrovku a ťažko poškodené srdce. Okrem toho trpela bolesťami chrbta a mala žlčové kamene.

Hrobku objavili v roku 1971: To, ako sa mohlo telo tak zachovať, je pre vedcov záhadou.
Hrobku objavili v roku 1971: To, ako sa mohlo telo tak zachovať, je pre vedcov záhadou.
YouTube

Hrobku objavili v roku 1971: To, ako sa mohlo telo tak zachovať, je pre vedcov záhadou. Foto: YouTube

Zomrela v dôsledku infarktu, keď mala len 50 rokov, odborníci skorú smrť pripisujú bujarému životnému štýlu, preto si Xin Zhuiová vyslúžila prezývku Múmia diva. Vedci si myslia, že ide o najstarší prípad ochorenia srdca. Ako posledné jedlo si mala do úst vložiť melón.

Ako píše New York Post, jej hrob bolo objavený vo vnútri kopca Hunan v Číne robotníkmi, ktorí kopali úkryt pred náletmi v roku 1971. Hrob bol 12 metrov pod povrchom zeme.

V hrobke mala celú garderóbu

V hrobke bola pochovaná s celým šatníkom. Našlo sa 100 hodvábnych šiat, 160 vyrezávaných drevených figúrok, predstavujúcich služobníctvo a toaletné potreby.

Samotné telo bolo zavinuté v dvadsiatich vrstvách hodvábu, zapečatené v štyroch rakvách obalených piatimi tonami aktívneho uhlia a celé to bolo utesnené ešte hlinou, takže hrobka bola vodotesná a vzduchotesná, baktérie nemali šancu.

Markíza Daiová: Takto mohla vyzerať pred smrťou.
Markíza Daiová: Takto mohla vyzerať pred smrťou.
YouTube

Markíza Daiová: Takto mohla vyzerať pred smrťou. Foto: YouTube

Hoci múmiami sú viac preslávení Egypťania, vyzerá to tak, že Číňania boli v zachovávaní tiel úspešnejší. Staroveký čínsky spôsob bol menej invazívny ako u Egypťanov, ktorí odstraňovali z mŕtveho tela orgány.

Neuveriteľne zachované telo Xin Zhuiovej zostáva pre vedcov záhadou. Číňania o jej živote pripravili muzikál, takže ak máte cestu, odskočte si ho pozrieť.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček