Toto je budúcnosť letísk? Pozrite si odvážne plány britského študenta

Dokázali by ste žiť v meste, kde vám priamo nad hlavami pristávajú lietadlá? Letiská by podľa mladého dizajnéra mohli byť s centrom mesta v dokonalej symbióze.

Letiská na okrajoch miest sa čoskoro stanú minulosťou. Pristávacia dráha sa prenesie priamo do centra a ťažké stroje sa vám budú vzlietať a pristávať priamo nad hlavami. Taká je vízia dizajnéra Alexa Suttona a výsledok jeho úvah určite stojí za pozretie.

Sutton ako projekt svojej záverečnej práce na londýnskej škole architektúry predstavil riešenie leteckej dopravy vo švédskej metropole Štokholm. Letisko zabudoval priamo do štruktúry mesta.

Kratšie dráhy, malý terminál

Autor zatiaľ stále utopického konceptu bral ohľad na zvyšujúci sa dopyt po leteckej preprave, letisko sa preto má stať súčasťou každodenného mestského života.

Kam však uprostred rušného sídla umiestniť pristávacie dráhy? Jednoducho nad vozovku! Okolo nich bude terminál a administratívne budovy.

„Dopyt v leteckom priemysle by sa mal do roku 2030 zdvojnásobiť a rozvoj bude ďalej napredovať. Použil som Štokholm ako skúšobný terén v snahe zabudovať letisko do koncepcie mesta v zmysle mestskej časti. Konštrukčné riešenie sa opiera o letecký výskum,“ hovorí Sutton. Výsledkom je plne integrovaný letiskový systém ako súčasť mestskej infraštruktúry, vrátane mikroterminálu a kratších dráh.

Návrh je súčasťou prác na tému „utopický sen“, ktoré zadali študentom na londýnskej Bartlett School of Architecture. Okrem projektu mali autori za úlohu aj vymyslieť spôsob, ako by sa dal zrealizovať.

Pozrite si grafické návrhy:

Foto: Alex Sutton

Foto: Alex Sutton

Foto: Alex Sutton

Foto: Alex Sutton

Foto: Alex Sutton

Vianočné tipy na darček