Najstarší?

Toto je najstarší strom na Slovensku: Má 850 rokov!

Najstarším stromom na Slovensku je pravdepodobne dub v Dubinnom pri Bardejove.

Najhrubšou je u nás zrejme lipa u Belanských v Turej Lúke - cez desať metrov a gaštan jedlý v Častej - osemapol metra. Najťažším strom na Slovensku bude zrejme platan v Sokolovciach, ku ktorému sa dá aj najťažšie dostať - stopäťdesiat až dvesto ton. Ale ktorý je najstarší?

Bol tu skôr než dedina.
Bol tu skôr než dedina.
Foto: Július Dubravay

Vek? Ako ho zistiť? Strom vám nič nepovie, v starých análoch zväčša niet o tom, kto a kedy ho posadil ani zmienka. Dá sa len odhadovať.

Dub v Dubinnom

Najstarším je pravdepodobne dub v Dubinnom pri Bardejove. Viaceré zdroje uvádzajú, že má až 850 rokov! V jeho okolí je najstaršie dokázateľné trvalé osídlenie v severnom Šariši a určite je vraj starší, ako obec Dubinné! Bol ústredným bodom v dedine, posvätný strom, rokovací, zasadací, prísažný i súdny. Riešili sa pod ním problémy občiny. Počas prvej i druhej svetovej vojny slúžil ako orientačný a zameriavací bod, prežil, zachránili ho aj pri elektrifikácii obce. V roku 1995 doň udrel blesk. A stále stojí!

Dub v Dubinnom
Dub v Dubinnom
Foto: Július Dubravay

„Je to dub v dube,“ povedal Jozef Ilek, ktorý ho má rovno vo dvore. „Vnútri má dve nové žily, z ktorých vyrastajú nové stromy. Nové stromy zo starého duba. Takže nás zasa pekne všetkých prežije.“ Spomína, ako sa pri ňom ako chlapec hrával. „Bolo ho viac, ale očesali ho blesky. Inak sa vôbec nezmenil.“ Povie, že jeho dedo dub kedysi ohradil, dokonca okolo neho natiahol ostnatý drôt, aby doň chlapci nerúbali sekerami. Ale ochranári povedali, že strom musí sprístupniť verejnosti. Sprístupnil ho. „Viete koľko ľudí mi tu klope na dvere? Keď zaklopú, som celkom rád, niektorí sa nám len tak prechádzajú po záhrade. Všeličo človek s tými ľuďmi zažije. Mal som tu už aj Kanaďana, ktorý ma v lete prinútil vziať rebrík a odtrhnúť mu list z duba, aby si ho mohol vysušiť do herbára. Keby si tak chcel vziať všetky tie listy, čo tu rok čo rok musím hrabať!“

Bociany aj kaplnka

K dubu pred pár rokmi pribudol aj stĺp. Z iného konca dediny sem premiestnili hniezdo bocianov. Pod dubom je tiež kaplnka. „Vraví sa, že sa tu zjavila Panna Mária. Kaplnka stála ďalej, viac v ceste, takže do nej podchvíľou ktosi nabúral, kým ju môj otec nepresunul sem, pod dub. Bolo to za socializmu, boli z toho veľké problémy, ale tu do nej už nikto nenabúra,“rozprával Jozef Ilek.

Dub v Dubinnom
Dub v Dubinnom
Foto: Július Dubravay

Nakoniec sa aj on pozrel do koruny stromu a skonštatoval, že niet ničoho krajšieho než ráno sa zobúdzať, pozrieť sa na stáročný strom, počúvať štebot vtákov a šumenie potôčika, ktorému tu nikto nepovie inak než Potúček. Nebyť Potúčka, nebolo by dnes možno ani duba. Príroda vie, čo kto potrebuje.


  • bub
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní