Toto ste ešte nevideli! Hromadné zásnuby pred sviatkom zamilovaných

Kde inde si úprimnejšie prisľúbiť lásku a manželstvo, než v rodisku patróna zaľúbených?

Stodvadsať párov sa v nedeľu, dva dni pred sviatkom zamilovaných, zasnúbilo v Bazilike svätého Valentína v talianskom meste Terni. Tento obrad sa koná každoročne na počesť mučeníka a niekdajšieho biskupa, ktorý za svoju mimoriadnu priazeň manželskému zväzku zaplatil životom.

Zásnuby nad hrobom: Bazilka stojí rovno nad hrobom svätca.
Zásnuby nad hrobom: Bazilka stojí rovno nad hrobom svätca.
internet

Zásnuby nad hrobom: Bazilka stojí rovno nad hrobom talianskeho svätca. Foto: internet

Veľké oslavy

Ľudia rôzneho veku, niektorí dokonca už s ratolesťami v kočiaroch, vyjadrili vzájomnú náklonnosť, prísľub lásky a vernosti vo svätostánku, ktorý pred stovkami rokov vyrástol priamo nad hrobom kňaza, lekára a svätca. Miestny biskup Giuseppe Piemontese im na záver ceremónie odovzdal pergameny, ktoré im majú pripomínať, že by si do roka mali povedať svoje áno.

"Lásku je potrebné strážiť, chrániť ju a obohacovať sa navzájom deň čo deň," povedal zamilovaným biskup Piemontese. "Mali by ste sa spoznávať, zvykať si jeden na druhého, spoločne prekonávať prekážky a rozvíjať vzájomné city."

Svätý Valentín je zároveň patrónom stotisícového mesta a oslavy, spojené so sprievodmi a kultúrnymi akciami trvajú niekoľko dní. Vrcholia 14. februára v miestnej katedrále.

Obrad: Ceremónia sa v bazilike koná každý rok v nedeľu pred sviatkom sv. Valentína.
Obrad: Ceremónia sa v bazilike koná každý rok v nedeľu pred sviatkom sv. Valentína.
internet

Obrad: Ceremónia sa v bazilike koná každý rok v nedeľu pred sviatkom sv. Valentína. Foto: internet

Legenda o kňazovi

Sv. Valentín sa stal biskupom v Terni na prelome druhého a tretieho storočia. Legendy hovoria, že to bol láskavý a zhovievavý človek, ktorý prial zaľúbeným. Žiaľ, podľa rímskeho cisára Claudia II. až príliš. Vladár a drsný vojvodca totiž razil teóriu, že ženatý vojak myslí hlavne na svoju rodinu a tým sa oslabuje jeho bojovnosť a obetavosť. Preto manželstvá vojakom zakázal.

Kňaz Valentín však napriek tomu zamilované páry tajne oddával. Za to skončil vo väzení, kde údajne robil zázraky a liečil kresťanov. Zomrel mečom kata na popravisku. Malo sa tak stať 14. februára 269. O vyše dvesto rokov neskôr pápež Gelasius I. rozhodol, že deň smrti sv. Valentína bude pamätným a už vtedy, v piatom storočí, sa stal aj sviatkom zaľúbených.


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].