Vľavo slovenská poštová známka z emisného radu Umenie: Alfons Mucha je piata. Má nominálnu hodnotu 1,20 eura a vyšla v náklade 80-tisíc kusov. Vpravo švajčiarska známka.

Toto sú najkrajšie známky sveta za rok 2015. Je medzi nimi aj slovenská!

Mnohí považujú viedenskú súťaž Grand Prix de l’exposition WIPA za filatelistického Oscara. A Slováci na nej opäť zabodovali.

Naša známka s jediným obrazom slávneho secesného maliara Alfonsa Muchu, ktorý nájdete na území Slovenska, sa dostala do rebríčka Top 5 najúchvatnejších známok uplynulého roka.

Foto: WIPA

Najkrajšou známkou na svete je podľa expertov švajčiarska známka so striebornou brošňou z Alandov. Druhé miesto získali české Európske sovy, tretie maďarská známka vydaná pri príležitosti 200. výročia od napísania historickej drámy Bánk bán.

Foto: WIPA

Originál v Piešťanoch

Zaujímavosťou je, že pod UV lampou na nej objavíte portrét autora knihy Józefa Katonu. Slovenská poštová známka z emisného radu Umenie: Alfons Mucha je piata. Má nominálnu hodnotu 1,20 eura a vyšla v náklade 80-tisíc kusov. Originál obrazu, ktorý bol jej predlohou, visí v jedálni kúpeľného domu Thermia v Piešťanoch.

Čítajte viac:

Caravaggia hľadá už aj Peter Dvorský

Niekdajším majiteľom ho v roku 1932 venoval sám Mucha - ako vďaku za uzdravenie jeho dcéry, ktorá strávila v Piešťanoch mnoho týždňov. Namaľoval ho špeciálne pre liečebný dom. V roku 2000 však nádherné dielo ukradli. Pátrali po ňom zberatelia, kúpeľní hostia, ale aj Interpol. Trvalo štyri roky, kým sa ho podarilo nájsť.

Polícia ho pritom získala v scéne ako z akčného filmu - pri odovzdávaní nastrčenému kupcovi. Obraz bol však značne poškodený a do Thermie sa definitívne vrátil po nevyhnutných zásahoch reštaurátov až v roku 2006.