Robia tajnosti: Mirka Partlová a Patrik Vyskočil, vpravo, si k sebe našli cestu možno aj preto, že spolu trávia veľa času pri príprave šou Tvoja tvár znie povedome.

Trestá vás partner, ak trávite čas inak ako s ním?

Udržte si vlastné koníčky a priateľov!

Čerstvo zamilovaní chcú tráviť s vyvoleným dvadsaťštyri hodín denne. Je to zdravé? Odborníci radia - treba nájsť rovnováhu, jedine tak budeme vo vzťahu dlhodobo spokojní. Čo však, keď sa venujeme jednému vzťahu na úkor ostatných? Koľko času máme ideálne stráviť s partnerom a ako reagovať v situácii, keď nás partner „trestá“ za to, že si užívame voľný čas i bez neho?

Trest za dámsku jazdu

Dvadsaťštyriročná Kamila začala chodiť s Adamom pred pár mesiacmi. Športovec so záujmom o kultúru bol presne jej typ. Zo začiatku to skutočne vyzeralo ako rozprávka. Happy end sa však nekonal, všetko pokazila Adamova závislosť od Kamily. Na prvý pohľad sa zdá, že to zas až taký problém nie je, no inštinkt jej hovorí, že takto by to v živote nechcela.

„Adamovo správanie, v ktorom mi jasne dáva najavo svoju nadradenosť a potrebu ovládať ma, mi vadí,“ priznala v jednej z anonymných internetových spovedníc Kamila. Jej priateľ totiž nestrpí, aby svoj voľný čas trávila inak ako s ním. Zo začiatku si to nevšimla, pretože všetci zamilovaní chcú byť predovšetkým spolu. Ale teraz i za dámsku jazdu nasleduje „trest“, odplata formou rôznych partnerových naschválov.

Strašne zamilovaní: Celeste Buckingham by sa najradšej od Matěja Vávru ani nepohla. Foto: profimedia.sk

Samozrejme, skúsila si o tom so svojím priateľom pohovoriť. Sú predsa dospelí a inteligentní ľudia, ale tvrdo narazila. Adam jej oznámil, že sa nemôže čudovať, že sa tak správa, keď ho necháva samého. „Je mi z toho nanič. Taký príjemný človek, pohoďák, je nám spolu vážne dobre, ale keď nie je na chvíľu on na prvom mieste, mám zrazu pocit, že na mňa z jeho očí pozerá úplne cudzia bytosť,“ dodáva Kamila a právom sa obáva, ako by Adamovo správanie mohlo pokračovať v budúcnosti, keď by sa napríklad musela veľa venovať deťom.

Spolu a každý sám: Čo sa týka trávenia voľného času v partnerskom vzťahu, odborníci v tom majú jasno. Môžeme rozpoznať údajne tri základné typy. Na začiatku prevažujú spoločné chvíle so vzájomnou súčinnosťou. Nielenže sme spolu, ale je to čas naplnený vzájomnými interakciami. Od milostných dialógov cez výlety, návštevu kultúrnych zariadení až po radosť zo spoločných koníčkov.

Vo vlastnom záujme by sme ani v tejto fáze nemali rezignovať na chvíle, ktoré strávime každý podľa svojho gusta, po svojom, s vlastným hoby, s vlastnými priateľmi. Ani najzamilovanejší jedinec by sa ich určite nemal podľa odborníkov na partnerské vzťahy zriekať. Zároveň by nemal partnera nútiť, aby ich s ním trávil, prípadne aby mu ich, naopak, vyčítal. Zabudnúť by sme však nemali ani na poslednú možnosť - voľný čas strávený spolu, ale bez vzájomnej súčinnosti.

Trávime ho síce v spoločnom priestore, ale každý sa venujeme nejakej svojej záľube. Napríklad jeden z partnerov si číta knihu, druhý počúva hudbu či pozerá televíziu. Za celý čas prenesieme pár viet a potom si líhame s pocitom, že ten večer bol vlastne celkom fajn. Nájdite rovnováhu: Ak je teda sto percent času príliš veľa a nula percent zase málo, ako nájsť ten správny kompromis?

Nájdenie rovnováhy býva totiž oveľa ťažšie, ako si ľudia myslia. Na začiatku vzťahu, samozrejme, mávame nutkanie tráviť s novou a vzrušujúcou osobou čo najviac času. Chceme byť spolu každú minútu a chvíle, keď sme každý zvlášť, sú nekonečné a smutné. Spoločne strávený čas je dôležitý, ale pre trvácnosť a stálosť vzťahu je podľa odborníkov na partnerské vzťahy potrebné naučiť sa, ako spliesť dva rôzne životy dohromady.

„Ak pripustíme, že bežní manželia, prípadne partneri majúci jednu domácnosť, spolu trávia približne 60 hodín bdelého stavu týždenne, potom je naozaj ťažké naplniť ich vždy permanentnou súčinnosťou. Ale pozor, skúsenosť ukazuje, že bez súčinnosti vydrží pohoda približne hodinu a pol. Ak potom jeden z nich (o niečo častejšie vraj žena) prednesie, že tu vedľa seba žijú ako dvaja cudzí ľudia, potom sa pohoda vydáva na nezadržateľný ústup,“ tvrdí manželský a rodinný poradca, jeden z najuznávanejších odborníkov na partnerské vzťahy Petr Šmolka.

Partner nie je zrkadlo: Cieľom by malo byť, aby partneri našli rovnováhu, v ktorej budú obaja spokojní s časom, ktorý venujú jeden druhému, rodine, priateľom i sebe samým. Jedine tak si udržia priateľstvá, rodinnú harmóniu a vzťah s partnerom bude prekvitať. Každý z nás pritom potrebuje rôzne množstvo času, ktorý by chcel stráviť s partnerom. Citlivejší jednotlivci budú túžiť po užšom kontakte, zatiaľ čo samostatnejší ľudia si vystačia s málom.

Treba si uvedomiť, že partner nie je naše zrkadlo a jeho potreby sa môžu od tých našich líšiť. Najlepší spôsob, ako zistiť, či sme vzťahu venovali dostatok času, je opýtať sa. Zistiť, čo náš partner potrebuje, a spoločne si následne vytvoriť vhodné tempo, ktoré bude vyhovovať obom.

„Oddelene trávený voľný čas, napríklad aj vrátane časti dovolenky, môže udržiavať potrebnú mieru neistoty a vzbudzovať túžbu, čas trávený vo vzájomnej súčinnosti prináša spoločné zážitky, ten tretí je tu zas na chvíle pokojnej pohody. Nevidím najmenší dôvod, prečo by žena nemohla ísť bez manžela na fitnestýždeň s cvičením do Chorvátska, rozumný muž rybár nebude zas svoju drahú nútiť, aby s ním v Nórsku plienila pobrežné vody,“ radí psychológ Poradne pre rodinu, manželstvo a medziľudské vzťahy Petr Šmolka.

Domáci plánovací kalendár: „Dobrou radou“ môžu v rámci časových plánov prispieť i naši priatelia. Lenže pozor, ich názory často významne ovplyvňujú náš partnerský vzťah, a to pozitívne alebo negatívne. Treba preto nájsť spôsob, ako zostať s priateľmi v kontakte aj po tom, čo sme nadviazali novú známosť. Odborníci radia včleniť nového partnera medzi priateľov.

Nielenže s nimi budeme naďalej v spojení, ale napomôžeme tak údajne i rozvoj nášho nového vzťahu. Problémom číslo jeden v rámci vzťahov však dnes pre mnohé páry býva náročné zamestnanie a nosenie práce domov, prípadne časté nadčasy. Nechávame sa zahrnúť prácou a ďalšími povinnosťami, takže nájsť voľnú chvíľku len pre vás dvoch môže byť mimoriadne náročné.

Odborníci radia pracovať s „domácim plánovacím kalendárom“, navzdory hektickým dňom nájsť a rezervovať si večer, keď sa budú partneri venovať len sebe navzájom. Najzásadnejšie je však pre partnerov obdobie, keď sa z nezáväzného románika alebo prvej zamilovanosti začne formovať vážny vzťah. Príliv a odliv rôznych stresových situácií sa zmení na príliv a odliv energie, ktorú sme aktuálne schopní do vzťahu vnášať.

„Rozumné vyjednávanie o čase je určite v poriadku. Avšak iba za predpokladu, že sa z toho nestane nedôstojná licitácia a súperenie. Partnerovi neradno jeho hoby zakazovať, nie je múdre ani vynucovať si jeho spoločnosť. A ešte očakávať, že to budú pohodovo trávené chvíle,“ dodáva psychológ Petr Šmolka. Mimochodom, podľa neho sa kvalita vzťahu vlastne ani nemeria rozsahom spoločne tráveného času, ale skôr tým, či sme ochotní tolerovať partnerovi jeho záľuby a ako si vieme užiť chvíle, keď sme skutočne spolu!

Vianočné tipy na darček