Trpíte závislosťou od selfies? Možno ste sebec alebo psychopat

Hoci fotenie vlastnej tváre a umiestňovanie obrázkov na sociálnu sieť nie je nič nové, u mužov takáto prezentácia nie je celkom v poriadku, najmä ak je príliš intenzívna. Myslia si to odborníci.

Či už ide o popovú hviezdu alebo o obyčajných smrteľníkov, fotenie samého seba a následné zverejňovanie obrázkov na sociálnych sieťach sa stále teší veľkej popularite. Nielen u žien, ale čoraz častejšie aj u mužov. No a práve to je problém.

Fenoménom mužských selfies sa zaoberali vedci zo Štátnej univerzity v Ohiu a dospeli k zaujímavým zisteniam. Jedinci, ktorí zdieľajú veľké množstvo selfies, sú podľa výsledkov štúdie s veľkou pravdepodobnosťou sebci s nedostatkom empatie. Dokonca vykazujú psychopatické skony.

Samoľúbi narcisti

Sebaprezentácia na Twitteri, Facebooku či Instagrame môže byť v prípade mužského pohlavia vážnejším problémom, ako sa doteraz predpokladalo. Muži, ktorí sociálne siete pravidelne zásobovali svojimi fotkami, vykazovali antisociálne vlastnosti.

Najčastejšie narcizmus, ktorý je spájaný najmä so samoľúbosťou, ide však o psychologickú vadu. Spočíva v tom, že jedinec sa cíti byť inteligentnejší, atraktívnejší alebo lepší ako ostatní.

Narcistickí muži vykazovali známky psychopatie, definovanej ako nedostatok empatie a impulzívnosť. „Psychopatiu charakterizuje najmä impulzívnosť. Rýchlo sa odfotiť a okamžite fotografiu zverejniť online. Chcú vidieť sami seba a ani nestrácajú čas triedením fotografií,“ myslí si doktor Jesse Fox.

Vedci podrobili skúmaniu 800 mužov vo veku od 18 do 40 rokov a okrem otázok o ich aktivite na sociálnej sieti mali vyplniť aj psychologický dotazník na zistenie osobnostných rysov. „Niet divu, že tí, čo zverejňujú selfies často, trávia množstvo času úpravou zovňajšku a sú narcistickí,“ vraví Fox.

Odborníci varujú, že správanie zamerané na vlastnú prezentáciu môže viesť k rôznych druhom psychických problémov, napríklad k depresii a najmä u žien k poruchám príjmu potravy, konštatuje portál britského denníka Daily Mail.

Vianočné tipy na darček