So špeciálnou atmosférou: Historický kaštieľ si návštevníci obľúbili.

Tu sa sobášia celebrity! Ako vyzerá a koľko vlastne stojí kaštieľ v Tomášove?

Kaštieľ, kde sa brali viaceré známe dvojice, vás môže vyjsť len na dvesto eur.

Bolo to šľachtické sídlo a dnes slúži na podobne vznešené udalosti. Najmä oslavy, večierky a svadby. Tie sú v honosnom sídle v obci Tomášov veľmi žiadané. Aj pre atmosféru je to nepopierateľne najvyhľadávanejšie miesto na obrady. Svedčí o tom mnoho celebritných svadieb, ktoré sa v tomto kaštieli vystrojili. Ako to tam vlastne vnútri vyzerá, komu kaštieľ patrí a ako je to s cenami?

​​

Adela a ďalší

Módu sobášiť sa v Tomášove odštartoval moderátor Jozef Jopo Poláček so svojou kubánskou priateľkou Glendou. Mimochodom, toto krásne miesto im šťastie neprinieslo - dnes ich manželstvo prechádza krízou. Mnohí športovci a televízne tváre ich však nasledovali a tiež podľahli čaru tohto areálu. Výnimkou je azda len cyklista Peter Sagan, ktorý si na svoju svadbu zvolil Tatry. Ako sám povedal, najmä kvôli pozvaným, aby to nemali ďaleko.

A Dominika Cibulková? Tá podľa našich informácií tiež túžila po tomto mieste, no keďže vedenie údajne nerobí žiadne dohody, tenistka zvolila na posvadobný žúr iný kaštieľ. My sme sa vybrali na miesto činu a zisťovali, koľko naozaj vyšla svadba v Tomášove Adelu Banášovú, dnes už Vinczeovú, či Mariána Gáboríka. A ako to tam vyzerá zvnútra.

Predstava bola jasná

Na počiatku sa Tomášov nazýval Fél a bol to statok. Postaviť tam dom sa rozhodol v 18. storočí Ján Jesenák, uhorský barón a politik. Keďže bol slobodný, zdedili ho synovia jeho brata Pavla a tí ho aj dostavali. Jesenákovci patrili k najbohatším šľachtickým rodom. V Bratislave vlastnili dvanásť domov, pričom v piatich bývali. Neskôr areál slúžil ako revitalizačné centrum. Sídlila v ňom polepšovňa, ktorá prevychovávala mladistvých delikventov. Najprv chlapcov, neskôr dievčatá. Kaštieľ však začal chátrať, až do toho vstúpili terajší majitelia. Bratia Turácovci, ktorí majú autobazár, a majiteľ firmy Agem Milan Fabián - a nehnuteľnosť kúpili. Po niekoľkoročnej rekonštrukcii kaštieľ v roku 2007 veľkolepo otvorili. Dvadsať izieb a tridsaťtisíc štvorcových metrov trávnatej plochy. Keď ho zaradili do zoznamu historických hotelov, záujem oň stúpol aj v zahraničí.

„Kaštieľ nebol určený na hotelové služby, preto sme najprv nefigurovali na rôznych ubytovacích portáloch. Idea bola zamerať sa na udalosti a ubytovanie poskytovať ako doplnkovú službu. Ale keď k nám začalo chodiť čoraz viac záujemcov o nocľah, tak sme zaradil aj tieto služby,“ vysvetlil nám manažér hotela. Z aristokratických čias sa zachovali mnohé obrazy a iné artefakty, zdobiace priestory. Klientela, ktorá ocení atmosféru kaštieľa ako hotela, je skôr zahraničná.

„Slovák sa tohto bojí alebo potrebuje byť možno v centre diania. Keď príde cudzinec, tak si v Bratislave vybaví stretnutia a tu sa ubytuje, lebo chce mať pokoj a oddýchne si.“ Že je to tam iné, napovedá už názov - Art Hotel Kaštieľ v Tomášove. Zatiaľ čo iné sú chateau alebo castle. „Chateau je označenie šľachtických sídiel Francúzov a my sme predsa na Slovensku, kde máme kaštiele a hrady. Art znamená umenie a hotel plní kategóriu umeleckých interiérov, pôvodný zámer bol naplniť ho umením,“ znelo vysvetlenie tesne po otvorení, ktoré má logiku.

Vychytení

Rekord majú zatiaľ sedemdesiatdva svadieb za šesť mesiacov. Soboty sú rezervované aj rok a pol dopredu. Ale bežne je štandard päťdesiat. A prečo dvojice za týmto miestom bláznia? „Podľa mňa vás priestor hneď osloví. Nie preto, že by bol maximálne honosný. Sú oveľa luxusnejšie hotely, ale keď sem človek príde, cíti atmosféru, pohodu a romantiku a možno z toho to pramení. Máme rôzne benefity, môžeme ho zavrieť, môžeme vám poskytnúť iba bazén a podobne. Nenútime ľudí na určité konzumné, ktoré musia minúť. Nemáme žiadne takéto podmienky. Iba jedinú. V našom areáli nemôžu byť dve svadby v jeden deň,“ rozhodne vyhlásil manažér. Dokonca si trúfa za pridanú hodnotu označiť práve zamestnancov. Dá ruku do ohňa, že sú vždy usmiati, príjemní, práca ich baví a keď aj majú možno zlý deň, návštevník to nezbadá.

Ak ste pár, ktorý nemá hlboko do vrecka a nechce sa vám o nič starať, aj to môžete mať. Svadbu vydajachtivým zorganizujú aj za deň, väčšiu za tri. „Potrebujete iba ženícha. Inak sa postaráme o všetko. Robíme na kľúč, nemáte starosti s ničím. Ale môžete si vybaviť všetko sami. Dáme vám k dispozícii len prenájom priestoru a robte si tam, v úvodzovkách, čo chcete. Sme odlišní, lebo nemáme podmienky a balíčky, u nás nie sú obmedzenia.“

Ceny aj pre smrteľníkov

Ak ste si mysleli, že na toto čarovné miesto nemáte rozpočet, tak sa možno mýlite. „My posielame cenník, kde je veľký výber jedál. Možností je veľa, od lacnejších jedál až po delikatesy, začína sa to niekde na piatich eurách. Predjedlá sú od 5 do 12 eur, hlavné od 16 do 30 eur. Záleží na tom, čo si vyberiete a koľko máte hostí. To, čo si vyberiete, vám dáme. A je jedno, či máte na svadbe päť ľudí, alebo päťsto. Aj svedkov vám vybavíme, ak treba,“ zasmial sa manažér. Dá sa dokonca vystrojiť len obrad. Vtedy vás tento magický deň vyjde iba na dvesto eur. Pod blankytnou oblohou na zelenom trávniku so štebotajúcim vtáctvom.

„V cene je zahrnutý altánok. Tam sa sobáši. Natiahneme koberec, sú tam stoličky, ozvučenie a obradný stôl. Môžete u nás ostať alebo ísť domov. Alebo sa presunúť inde. Ak si chcete dať po svadbe iba kávu, nech sa páči. Je to naozaj na hosťoch,“ vysvetlil. Dokonca má dojem, že bežní ľudia, ktorí na svadbu dlho sporia, si ju vedia oveľa viac užiť ako tí, čo si lusknutím prstov prenajmú celý areál len pre seba. „Nároční sú nie tí najbohatší, ale skôr tí, ktorí na to prácne šetria. Možno aj celý život. A tí sú pedantní. Dávajú pozor úplne na všetko. Bohatým sa to zdá všednejšie, pre nich nie je zaujímavé, keď pijú šampanské. Berú to tak obyčajne.“

Dokonca zažili aj hysterické nevesty, ale v znesiteľnej norme. „Všetky sú vystresované, až kým si nesadnú a nedajú prípitok.“ Na pravú mieru uviedol generálny manažér aj cenu, ktorú si pýtajú za prenájom celého kaštieľa. Tak, ako to urobila Adela Banášová s Viktorom Vinczem, hokejista Marián Gáborík s Ivanou Surovcovou, Linda Čongrádyová s tanečníkom Matejom Chrenom, ale aj hokejista Richard Pánik. „Stojí to päťnásťtisíc eur. Nie je v tom katering a výzdoba,“ prezradil manažér otvorene.

Zverinec

Na svadbu si môžu hostia doniesť aj domácich miláčikov, tí majú prístup tiež do izieb. Najväčšie zviera, ktoré tam mali, ale do interiéru ho radšej neskúšali napasovať, bol nepárnokopytník. „Bol tu pán, ktorý dostal na narodeniny koňa. Ten by sa však nezmestil do výťahu, tak sme ho mali deň vonku,“ opísal nám manažér situáciu, no o hosťovi diplomaticky pomlčal. A my máme indície, že išlo o politika Borisa Kollára. Veď on vždy vedel, ako zaujať.

Záujem o objekt pripisujú majitelia aj istej módnej vlne. Svadba v kaštieli je v posledných rokoch veľmi obľúbená a na Slovensku je dnes na výber už mnoho sídel. V Tomášove však vyjdú záujemcom v ústrety, aj keď obrad nečakane zrušia. Zatiaľ sa im to stalo raz. „Stalo sa nám, že zrušili mesiac pred svadbou. Deň dopredu, taký extrém sme nemali. Snažili sme sa to citlivo vyriešiť kompenzáciou. Nie je to príjemné ani pre nich, ani pre nás.“ Okrem tejto neveselej príhody im utkvela v pamäti metalová svadba. „Namiesto pochodu si dali zahrať metalovú hudbu. Obrad bol komorný a trval asi hodinu a pol. Mali tam také zvláštne hudobné podtóny, bolo to iné.“