Tučný makak: Turisti ho vykŕmili ako prasa!

Strýko Tučný. Tak znie prezývka obéznej opice, ktorú rokmi vykŕmili turisti. Aktuálne podstupuje odtučňovaciu kúru.

Makak so svojím dlhým chvostom váži skoro 15 kíl, teda dvojnásobne viac, ako je bežná hmotnosť u tohto druhu opice. Môžu za to turisti, ktorí ho vykrmovali potravinami na trhu v Bangkoku. Ochranári opicu odniesli do odtučňovacieho tábora a naordinovali mu prísnu diétu a beh s ostatnými zvieratami. Dokonca ho chcú vrátiť do voľnej prírody, píše Daily Mail.

Je to gurmán

Sladké melóny, mliečne kokteily, cukrová kukurica, rezance. Thajský makak nepohrdol ničím a brucho mi len rástlo a rástlo.

Ochranári dostali na obézneho makaka echo od miestnych obyvateľov a rozhodli sa mu pomôcť. Makak je už starší pán a na bangkockom trhu len sedel a prejedal sa a turisti mu, súdiac podľa jeho pneumatiky na bruchu, veruže dopriali.

Behať a hojdať sa

Tučný primát je aktuálne v záchrannom centre na ochranu prírody. Ochranári mu naordinovali prísnu diétu a kilá navyše bude zhadzovať tak, že so svojimi opičími kolegami bude behať a hojdať sa.

Thajsko je domovom stoviek tisíc divokých opíc, ktoré sa túlajú mestami a sú obľúbenou atrakciou turistov. Tučný makak bol súčasťou komunity opíc, ktorá sa voľne potulovala na miestom trhu, pričom mladšie opice učil, ako prežiť, hoci je pravda, že na takom trhu plnom turistov, ktorí opiciam denne núkajú ľudské jedlo sa veľmi o prežitie báť nemusia, hoc možno aj áno, keďže obezita so sebou prináša zdravotné problémy.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].