Ivana Trumpová (vľavo): Vydala sa za staršieho muža, získala majetok a teraz žije s mladšími, jeden z nich je Rossano Rubicondi. Vpravo Martin Chodúr, ktorého partnerka Ivona, staršia o šestnásť rokov, mu pred pol rokom porodila syna.

Učiteľky života a sexu: Čo láka mužov na starších ženách?

Muž s partnerkou vo veku svojej mamičky je čudný, starčeka s dvadsiatkou všetci obdivujú.

Skúšali vzťah s rovesníčkami, ale nebolo to ono. Tí odvážnejší preto potajme hľadajú vysnívanú partnerku v internetových zoznamkách v inzerátoch pre starších.

Kamaráti a kolegovia nad tým len nechápavo krútia hlavou. Mama potajomky plače - veď syn chodí na rande s jej rovesníčkou. A otec? Ten len trúsi poznámky o „úchylákovi“. Je na tom niečo zlé, keď muži túžia po ženách, ktoré sú často aj o niekoľko desiatok rokov staršie?

Láska si nevyberá?

Niekto sa zamiluje do obézneho, niekto do chlpatého medveďa, niekto do malého, plešatého... Nič z toho nemusí byť taký problém, ako zamilovať sa do výrazne staršej ženy, respektíve výrazne mladšieho muža. V súčasnosti je už takmer spoločenskou normou, že päťdesiatnik či šesťdesiatnik si nájde dvadsiatku. Stačí sa len pozrieť na milenky našich politikov.

Ísť však po ulici ruka v ruke so ženou, ktorá je síce atraktívna, ale vo veku partnerovej matky, to je problém. Nezvyčajné veci totiž v malej krajine stále ešte provokujú. Ľuďom u nás vyhovujú zavedené šablóny a klišé. Je to však len predsudok, že staršia žena nemôže mať po boku milujúceho mladšieho muža.

„Okolie berie staršieho chlapa s mladšou milenkou ako plejboja a ostatní muži mu závidia. V opačnom garde, keď má muž po boku ženu staršiu o dvadsať rokov, všetci si myslia, že nemá na lepšiu, prípadne že je nejaký divný alebo za tým určite musia byť peniaze,“ pripomína najbežnejšie spoločenské klišé populárna psychologička a sexuologička Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov.

Mladíci, ktorí si vybrali staršie partnerky, to však vidia inak. Vybrali si zrelé udržiavané partnerky, s ktorými sa dá baviť o čomkoľvek a v posteli sú studnicou inšpirácie.

Tak v čom je problém? „Ak sa vymykáte tradíciám, dráždite okolie, ktoré to nechápe,“ vysvetľuje Laura Janáčková a dodáva: „Ale pozor, často sa za odmietavou reakciou môže skrývať aj závisť, že niečo robíte inak. Na druhej strane, všetkého veľa škodí a ak si pletú vašu milenku s mamičkou, ani to nikomu nerobí dobre.“

Učiteľky sexu

Počet mužov, ktorí trpia „syndrómom vyhasínajúceho testosterónu“ a svoje partnerky mladšie o dvadsať-tridsať rokov okázalo vystavujú, je asi nepomerne vyšší než počet starších žien, ktoré majú vedľa seba mladšieho partnera.

Sexuológovia v tom z odborného hľadiska síce nevidia žiadny problém, jedným dychom však dodávajú, že partneri s vyšším vekovým rozdielom si často neuvedomujú riziká takéhoto vzťahu.

Pravda je, že všetky vzťahy majú obmedzenú životnosť, ale tieto sú extra krehké. Vyžadujú si špeciálnu manipuláciu a dlhú cestu údajne vydržia málokedy.

„Okolie ich väčšinou odsudzuje ako disproporčné, nemorálne až nechutné. „Zajačikov“ často podozrievajú, že staršie dámy vyhľadávajú len pre peniaze, predovšetkým vo VIP kruhoch sa takémuto pocitu neubránime. Napríklad Ivana Trumpová by mohla k tejto téme všeličo rozprávať. Väčšina mladších partnerov starších žien však svorne tvrdí, že ich priťahujú najmä skúsenosti. Nielen životné, ale hlavne posteľové. Dámy sú vraj otvorené všetkému, nič pre ne nie je tabu, vedia ovládať svoje telo a o mužskej anatómii by mohli prednášať,“ sumarizuje najčastejšie argumenty mladíkov uznávaná odborníčka na ľudské vzťahy Laura Janáčková.

Jej názor potvrdzuje nejeden diskutujúci z internetového fóra venovaného partnerským vzťahom: „Vždy sa mi páčili zrelé ženy plnších tvarov. Nikdy nezabudnem na dámu, ktorá mala viac ako šesťdesiat (vyzerala tak na 45), s ktorou som si to v mojich tridsiatich troch rokoch užil. A keď píšem užil, myslím tým užil. Jej vitalita, vášeň a skúsenosť mi priniesli sexuálny zážitok, na ktorý sa len tak nezabúda.“

A súhlasí i ďalší diskutujúci, 42-ročný Pavol: „Je lepšie ľutovať, že sme niečo urobili, než to, čo sme neurobili. Ak to obom vyhovuje, tak nič nie je tabu, ani vekový rozdiel,“ dodáva.

Vrásky a gravitácia

Dnešné ženy „v najlepšom veku“ sú v kurze! Nikdy predtým nevyzerali lepšie. Nechýba im oduševnenosť a grácia. Majú za sebou veľa skúseností a vedia ich využiť. Preto sú pre mladých zajačikov také atraktívne - musia ich dobývať. Naivná sedemnástka skočí na všetko, dáma len na kvalitu.

U žien graduje sexuálna aktivita okolo štyridsiatky. Mnoho mladších mužov preto sníva o takejto učiteľke sexu, o žene, ktorá sa nehanbí povedať, robiť a skúšať to, čo sa jej páči. Podľa odborníkov staršie ženy vyhľadávajú hlavne menej rozhodní jedinci, ktorí majú nižšie sebavedomie, chcú byť ovládaní alebo sú len pohodlní.

A potom sú tu muži, ktorí majú ťažkosti so samostatným životom, trpia oidipovským komplexom alebo ich rodičia príliš komandovali a hľadajú partnerku, ktorá by im nahradila matku, sex pritom pre nich nie je taký dôležitý. Často sa však tieto roviny prekrývajú. Úprimná motivácia vychádza z túžby po ochrane a životných istotách.

V menšine je kategória „normálnych chlapov“, ktorým zrelšia „samica“ s extra sexepílom učaruje a vyrazí dych alebo sa do nej dokonca zamilujú. Samozrejme, aj dnes môžu staršie dámy naraziť na sobášnych podvodníkov. Ale byť vtákom v zlatej klietke dlhodobo vydrží málokto.

Psychológovia sú celkovo k zväzkom starších žien a mladších mužov skeptickí, uvedomme si, že sa bavíme o vekovom rozdiele okolo dvadsať rokov a väčšom. Výnimkou sú účelové vzťahy, v ktorých jeden partner je homosexuál, alebo zväzky založené na spoločných aktivitách či profesii, keď vekový rozdiel nemusí veľa znamenať.

„Takéto vzťahy sú veľmi súdržné a hneď tak niečo nimi neotrasie,“ potvrdzuje odborníčka Laura Janáčková. „No pri mileneckých vzťahoch, kde partnerka spadá do kategórie ‚chránenej pamiatky‘, jej partner jedného dňa uvidí ‚krutú‘ vekovú realitu. Príroda je totiž v tomto smere neúprosná.“

Aj keď obaja tušia, že takýto zlom raz príde, pri zoznamovaní si to nepripúšťajú. „Zvládnete to?“ tak znie jediná správna otázka. Aby ste potom nedopadli ako v inzeráte: „Vymením jednu štyridsiatku za dve dvadsiatky.“

Vzrušujú ma starší muži!

Aj milovať výrazne staršieho muža je v niektorých prípadoch problém. Kamaráti, rodina do vás stále „hučia“, že nebudete mať s ním deti, že umrie podstatne skôr ako vy, ostanete sama alebo si budete musieť nakoniec aj tak nájsť niekoho, kto jeho miesto zastúpi. Samozrejme, že takéto úvahy sú trochu kruté, ale pravdivé.

Podľa psychológa Vojtěcha Bendu mladé dievčatá často uprednostňujú starších pánov ako dôsledok zlej otcovskej výchovy: „Imponujú im tým, čo nepoznajú z detstva - láskou a starostlivosťou staršieho muža.“

Investovať do takéhoto vzťahu z hľadiska budúcnosti je však veľmi rizikové. „Pár sa skôr alebo neskôr stretne s viacerými problémami než len v sexuálnej oblasti. Ženy potom často končia v psychologických poradniach,“ tvrdí Benda.

Vianočné tipy na darček